Protokół z VI posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku POWIATU SKARŻYSKIEGO z dnia 2005-07-28
Znak: P.O.I-5120-4/05
Protokół z VI posiedzenia
Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
POWIATU SKARŻYSKIEGO z dnia 2005-07-28
W dniu 2005-07-28 o godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej ul. Konarskiego 20 odbyło się VI posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Skarżyskiego.
W posiedzeniu uczestniczyli:
Krzysztof
Bąk
Powiatowy Lekarz Weterynarii – uczestnik prac komisji.
Waldemar
Mazur
Prezydent Miasta Skarżysko-Kamiennej – członek komisji.
Rafał
Wereszczak
Zastępca Komendanta Powiatowego Policji – członek komisji.
Łukasz
Wojciechowski
Starosta Skarżyski – przewodniczący komisji.
Tomasz
Król
Pełnomocnik ochrony Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej – osoba zaproszona.
Wiesław
Ungier
Dowódca JRG z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej – w zastępstwie Komendanta KP PSP.
Jolanta
Jagiełło
Inspektor Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – osoba zaproszona.
Bogumiła
Niziołek
Inspektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – osoba zaproszona
Paweł
Rzuchowski
Pełnomocnik ochrony Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – koordynujący prace komisji.
Program spotkania przewidywał:
1.Przedstawienie informacji na temat szkolenia Starostów/Przewodniczących Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
2.Zwiększenie ilości publikacji pochodzących min. od KP Policji i KP Państwowej Straży Pożarnej, a omawiających sprawy bezpieczeństwa i porządku.
3.Przedstawienia statystyk i analizy wypadków za 1 półrocze roku 2005 na drodze krajowej nr K7 przebiegającej przez powiat skarżyski wraz z propozycjami polepszenia sytuacji.
4.Przedstawienie statystyk i analizy podpaleń traw i lasów za 1 półrocze roku 2005, ich analiza i propozycje poprawy sytuacji.
5.Przedstawienie informacji na temat funkcjonowania systemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz ocena współpracy w jego ramach (nr alarmowy 112).
6.Przedstawienie informacji na temat wdrażania monitoringu wizyjnego na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej.
7.Zaplanowanie cyklu szkoleń dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych obejmującej tematy: zapobieganie przestępstw wśród młodzieży, podpalenia przestrzenne (trawy, lasy), społeczeństwo informacyjne, prawa konsumentów.
8.Złożenie propozycji personalnych kandydatów mających dużą udokumentowaną wiedzę w zakresie wiktymologii lub pokrewnych do koordynowania Powiatowym Programem Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego.
9.Przedstawienie przez uczestników spotkania uwag dotyczących bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu.
Ad 1. Starosta rozpoczął spotkanie od informacji o swoim uczestnictwie w szkoleniu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie dot. działalności i uprawnień komisji bezpieczeństwa i porządku. Szkolenie odbyło się w dniach 2005-06-15 – 2005-06-17 i uczestniczył w nim także pracownik Starostwa Paweł Rzuchowski.
Paweł Rzuchowski przekazał informację o celach i tematach poruszanych na szkoleniu:
działania profilaktyczne – podstawy prawne, profilaktyka uzależnień, zakres uprawnień Starosty i podległych służb, policji i straży.
identyfikacja źródeł problemu jako podstawa profilaktyki – zbieranie danych podstawą do właściwej oceny sytuacji;
etapy i zasady tworzenia programów profilaktycznych;
projektowanie bezpiecznych przestrzeni życia – na przykładach miasteczka w Holandii i osiedla Gdańsku;
utrzymywanie kontaktów bezpośrednich z obywatelami – na przykładzie doświadczeń holenderskiej policji;
tendencję prawne podporządkowania Policji – możliwe zaistnienie pełniejszej podległości pod Starostę.
Starosta wskazał na to, że przede wszystkim zmiana postaw społecznych może doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa. Tzw. sąsiedzkie czuwanie może niejednokrotnie być bardziej efektywne niż jakikolwiek system monitoringowo-alarmowy.
Ad. 2. Paweł Rzuchowski przedstawił inicjatywę zwiększenia nakładu publikatora Starostwa „Informator Powiatowy” i prezentowanie treści propagujących w sposób pozytywny (nie od strony statystyk zdarzeń) działalność Policji i Straży Pożarnej.
Jolanta Jagiełło jako prowadząca informator przedstawiła koncepcję publikacji, które mają dotrzeć do obywateli i poprawić wizerunek Policji i Straży. Apel o przekazywanie informacji skierowany był także do Prezydenta Miasta Waldemara Mazura w ramach działalności podległej mu Straży Miejskiej.
Paweł Rzuchowski wskazał na możliwość publikacji zdjęć, filmów i różnych innych materiałów na stronach internetowych prowadzonych przez Starostwo: www.skarzysko.powiat.pl . Wskazał także na konieczność uczestnictwa funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej w forach dyskusyjnych internetowych portali regionalnych, gdzie niejednokrotnie poruszane są tematy bezpieczeństwa, a brak wypowiedzi osób kompetentnych powoduję tworzenie fałszywego obrazu spraw.
Ad 3. Członek komisji Rafał Wereszczak - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podkreślił, że bezpieczeństwo na drodze K7 stanowi bardzo ważny element w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa zarówno dla Komendy Powiatowej Policji jak i Komendy Wojewódzkiej i Komendy Głównej Policji. Przedstawił analizę stanu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie trasy nr K7 za 1 półrocze 2005 roku.
Łączna ilość zdarzeń w 1 półroczu 2005 na K7 wynosiła 120, w wyniku czego 7 osób zmarło a 26 odniosło obrażenia ciała. Jest to spadek ilości wypadków do analogicznego okresu roku 2004 o 19 zdarzeń drogowych.
Spadek odnotowano na prawie całym odcinku K7 w granicach powiatu oprócz gminy Suchedniów gdzie poziom kształtował się identycznie jak w roku 2004 w zakresie kolizji (32), wypadków (9), ilości osób zabitych (4) lecz uległa wzrostowi liczba rannych do 17 w 2005r.
Zdarzenia najbardziej ofiaro chłonne to „najechanie na pieszego” – 6 wypadków w wyniku czego 4 osoby poniosły śmierć i 8 odniosło obrażenia.
Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami.
Podkreślił, że Policja stosowała nowoczesne metody kontroli poprzez stosowanie fotoradarów, radarów ręcznych.
Komendant podkreślił, że częstą przyczyną wypadków jest zła infrastruktura drogowa – wnioski takie wynikają z analiz przeprowadzanych przez specjalistów. Postawienie znaków ostrzegających o koleinach może przyczynić się do ograniczenia wypadków na drodze. Policja zna takie miejsca gdzie poprawa infrastruktury drogowej przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
Starosta poprosił o przekazanie mu w formie pisemnej informacji gdzie takie miejsca się znajdują.
Komendant wskazał na działania które Policja będzie realizować w celu poprawy bezpieczeństwa:
zaostrzenie rygorów oceny wykroczeń w stosunku do młodych osób kierujących pojazdami;
zintensyfikowanie służby w rejonach występowania największej ilości zdarzeń drogowych oraz w okresach gdy zdarzenia takie najczęściej mają miejsce;
współudział w organizowaniu wycieczek pieszych i rajdów rowerowych dla dzieci i młodzieży;
Komendant podkreślił fakt docenienia pracy funkcjonariuszy komendy skarżyskiej poprzez przesłanie na jego ręce listu gratulacyjnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Komenda poprzez poprawę swojego działania chcę stać się sprawniejsza i bardziej dostępna dla obywateli. Środkiem do tego jest uzyskanie stosownych certyfikatów. W tym celu złożono juz odpowiednie wnioski i przygotowywane są udogodnienia komunikacyjne min. dla osób niepełnosprawnych. Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych jest aktualnie uzgadniane ze Starostwem Skarżyskim.
Ad 4. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przedstawił statystyki dotyczące podpaleń traw i lasów za pierwsze półrocze roku 2005. Zanotowano wzrost podpaleń o 80% w stosunku do roku poprzedniego, co jest wielkością zgodne z liczbą podpaleń w roku 2003.
Odnalezienie osób odpowiedzialnych za podpalenia nie przynosi skutku z powodu cichej akceptacji społeczeństwa tego procederu. Podstawowym problemem jest to że ludzie uznają podpalanie łąka, pastwisk i następnie lasów za rzecz normalną. Problem pomimo wielu akcji edukacyjnych narasta.
Ad 5. Informację dotyczącą oceny działania Systemu Powiadamiania Ratunkowego przedstawiła Bogumiła Niziołek inspektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.
W systemie uczestniczą Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe i Komenda Powiatowa Policji. Główny ciężar działań skupiony jest na Straży Pożarnej i Pogotowiu gdyż te dwie instytucje otrzymują najwięcej zgłoszeń na nr alarmowy 112. Brak szczegółowych uregulowań prawnych dotyczących funkcjonowania nr alarmowego utrudnia komunikację i wymianę danych w ramach systemu. Maksymalny czas dojechania do wezwania 20 min jest w większości przypadków zachowany.
Ocena funkcjonowania systemu informatycznego PREVENT pozostawia wiele do życzenia w przypadku Policji i Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowym problemem jest brak powołania powiatowego koordynatora CPR. Działaniem bardzo pożądanym byłoby podłączenie sie do systemu Straży Miejskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Prezydent zapytał jakie są możliwości takiego działania.
W odpowiedzi Paweł Rzuchowski przypomniał, że 2 lata wcześniej została złożona propozycja takiego połączenia, gdzie miasto poprzez zakup sprzętu, oprogramowania oraz wykup łącza dzierżawionego w pełni korzystałoby z danych przesyłanych w ramach CPR, a mogłoby dołączać również własne informacje. Najbardziej cennym narzędziem udostępnionym i potrzebnym służbom jest mapa cyfrowa powiatu skarżyskiego, którą posiadają wszyscy użytkownicy systemu PREVENT.
Ad. 6. Przedstawieniem informacji na temat wdrażania monitoringu wizyjnego na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej zajął się w imieniu Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Tomasz Król. Przedstawił on koszty założenia monitoringu (kwota 297 tys. zł) oraz propozycje rozmieszczenia kamer na terenie miasta:
- róg ul. Norwida i Piłsudskiego;
- róg ul. Sokola i Tysiąclecia;
- okolice dworca PKP;
- ul Zielna;
- okolice Miejskiego Domu Kultury;
Kolejne kamery będą rozmieszczane w miarę potrzeb i pozyskiwanych pieniędzy. Technologia zastosowana do podłączenia kamer będzie się opierała na medium światłowodowym, napowietrznym. Wyznaczenie rozmieszczenia kamer nastąpiło w porozumieniu ze Skarżyską Policja. Docelowo system monitoringu przewiduje podłączenie 64 kamer. Centrum monitoringowe zgodnie z ustaleniami będzie się znajdowało w Komendzie Powiatowej Policji. W finansowaniu monitoringu bierze również udział Starostwo Powiatowe.
Komendant Policji poparł inicjatywę monitoringu. Stwierdził, że pomoże ono w pracy Policji. Zaznaczył jednak, że brak takiego monitoringu w całym powiecie z czasem będzie odczuwalny. Szczególnie problemy komunikacyjne na ważniejszych drogach w powiecie dają się we znaki Policji. Wskazał na brak rozdzielenia ruchu pieszego i rowerowego od samochodowego przy drodze K7 w okolicach Łącznej i Góry Pogorzelskiej.
Ad. 7. Paweł Rzuchowski omówił program cyklu szkoleń dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych obejmującej tematy: zapobieganie przestępstw wśród młodzieży, podpalenia przestrzenne (trawy, lasy), społeczeństwo informacyjne, prawa konsumentów.
Cykl szkoleń przeznaczony dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Szkolenia będą polegały na wykorzystaniu technik multimedialnych. Dyrektorzy szkół zostali powiadomieni o tym, że od m-ca września rozpoczną się szkolenia. Przewidywane jest łączenie 2 klas i w ramach lekcji wychowawczej prezentacja informacji z wymienionych tematów. P. Rzuchowski zachęcił przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej do przygotowania materiałów na spotkania. W ramach szkoleń będzie istniała możliwość przeprowadzenia anonimowych 5 minutowych ankiet, które stanowić będą cenne źródło informacji. Koordynował harmonogramu szkoleń zajmować się będzie P. Rzuchowski. On też może udzielić pomocy w opracowaniu prezentacji multimedialnej.
Ad. 8. Starosta złożył członkom komisji, a szczególnie przedstawicielowi Komendy Powiatowej Policji propozycje przedstawienia kandydatury personalnej Koordynatora realizującego Powiatowy Programem Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego. Osoba ta musi posiadać dużą udokumentowaną wiedzę w zakresie wiktymologii lub pokrewnych.
Ad. 9. W ramach ostatniego punktu dot. przedstawienia przez uczestników spotkania uwag dotyczących bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu wywiązała się dyskusja gdzie Prezydent W. Mazur powiedział, że stworzenie ścieżek rowerowych jest koniecznością. Ścieżki te należy już planować.
Starosta zgodził się z tym poglądem przytoczył przykłady takich ścieżek w Niemczech.
Komendant R. Wereszczak przypomniał o inicjatywie z którą wystąpiła Komenda Powiatowa Policji związanej z współfinansowaniem przez samorządy zakupu i montażu masztów do zainstalowania urządzeń monitorujących ruch na krajowej trasie K7. Wskazał na potrzeby i opłacalność stosowania nowoczesnych systemów monitorujących i pomiarowych dla kontroli ruchu pojazdów. Najlepiej sprawdzają się mobilne kamery, których koszt zwraca się w bardzo szybkim czasie. Współfinansowanie zakupu takich urządzeń przez samorządy poprawiłby bezpieczeństwo ruchu w obszarze powiatu. Dotychczas używane urządzenia są wypożyczane czasowo z Komendy Wojewódzkiej. Zastosowanie także dodatkowych tablic ostrzegających o zastosowaniu monitoringu przynosi zamierzony skutek.
Prezydent docenił tą propozycje i stwierdził, że działania te na pewno osiągną skutek, w czym miasto postara się dopomóc.
Spotkanie zakończyło się o godzinie 13:30.
Protokół z posiedzenia opracował Paweł Rzuchowski.
Protokól zatwierdził
Starosta Skarżyski
Łukasz Wojciechowski
Protokół z VI posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku POWIATU SKARŻYSKIEGO z dnia 2005-07-28
Znak: P.O.I-5120-4/05
Protokół z VI posiedzenia
Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
POWIATU SKARŻYSKIEGO z dnia 2005-07-28
W dniu 2005-07-28 o godz. 10:00 w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej ul. Konarskiego 20 odbyło się VI posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Skarżyskiego.
W posiedzeniu uczestniczyli:
Krzysztof
Bąk
Powiatowy Lekarz Weterynarii – uczestnik prac komisji.
Waldemar
Mazur
Prezydent Miasta Skarżysko-Kamiennej – członek komisji.
Rafał
Wereszczak
Zastępca Komendanta Powiatowego Policji – członek komisji.
Łukasz
Wojciechowski
Starosta Skarżyski – przewodniczący komisji.
Tomasz
Król
Pełnomocnik ochrony Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej – osoba zaproszona.
Wiesław
Ungier
Dowódca JRG z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej – w zastępstwie Komendanta KP PSP.
Jolanta
Jagiełło
Inspektor Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – osoba zaproszona.
Bogumiła
Niziołek
Inspektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – osoba zaproszona
Paweł
Rzuchowski
Pełnomocnik ochrony Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej – koordynujący prace komisji.
Program spotkania przewidywał:
1.Przedstawienie informacji na temat szkolenia Starostów/Przewodniczących Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.
2.Zwiększenie ilości publikacji pochodzących min. od KP Policji i KP Państwowej Straży Pożarnej, a omawiających sprawy bezpieczeństwa i porządku.
3.Przedstawienia statystyk i analizy wypadków za 1 półrocze roku 2005 na drodze krajowej nr K7 przebiegającej przez powiat skarżyski wraz z propozycjami polepszenia sytuacji.
4.Przedstawienie statystyk i analizy podpaleń traw i lasów za 1 półrocze roku 2005, ich analiza i propozycje poprawy sytuacji.
5.Przedstawienie informacji na temat funkcjonowania systemu Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz ocena współpracy w jego ramach (nr alarmowy 112).
6.Przedstawienie informacji na temat wdrażania monitoringu wizyjnego na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej.
7.Zaplanowanie cyklu szkoleń dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych obejmującej tematy: zapobieganie przestępstw wśród młodzieży, podpalenia przestrzenne (trawy, lasy), społeczeństwo informacyjne, prawa konsumentów.
8.Złożenie propozycji personalnych kandydatów mających dużą udokumentowaną wiedzę w zakresie wiktymologii lub pokrewnych do koordynowania Powiatowym Programem Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego.
9.Przedstawienie przez uczestników spotkania uwag dotyczących bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu.
Ad 1. Starosta rozpoczął spotkanie od informacji o swoim uczestnictwie w szkoleniu w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie dot. działalności i uprawnień komisji bezpieczeństwa i porządku. Szkolenie odbyło się w dniach 2005-06-15 – 2005-06-17 i uczestniczył w nim także pracownik Starostwa Paweł Rzuchowski.
Paweł Rzuchowski przekazał informację o celach i tematach poruszanych na szkoleniu:
działania profilaktyczne – podstawy prawne, profilaktyka uzależnień, zakres uprawnień Starosty i podległych służb, policji i straży.
identyfikacja źródeł problemu jako podstawa profilaktyki – zbieranie danych podstawą do właściwej oceny sytuacji;
etapy i zasady tworzenia programów profilaktycznych;
projektowanie bezpiecznych przestrzeni życia – na przykładach miasteczka w Holandii i osiedla Gdańsku;
utrzymywanie kontaktów bezpośrednich z obywatelami – na przykładzie doświadczeń holenderskiej policji;
tendencję prawne podporządkowania Policji – możliwe zaistnienie pełniejszej podległości pod Starostę.
Starosta wskazał na to, że przede wszystkim zmiana postaw społecznych może doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa. Tzw. sąsiedzkie czuwanie może niejednokrotnie być bardziej efektywne niż jakikolwiek system monitoringowo-alarmowy.
Ad. 2. Paweł Rzuchowski przedstawił inicjatywę zwiększenia nakładu publikatora Starostwa „Informator Powiatowy” i prezentowanie treści propagujących w sposób pozytywny (nie od strony statystyk zdarzeń) działalność Policji i Straży Pożarnej.
Jolanta Jagiełło jako prowadząca informator przedstawiła koncepcję publikacji, które mają dotrzeć do obywateli i poprawić wizerunek Policji i Straży. Apel o przekazywanie informacji skierowany był także do Prezydenta Miasta Waldemara Mazura w ramach działalności podległej mu Straży Miejskiej.
Paweł Rzuchowski wskazał na możliwość publikacji zdjęć, filmów i różnych innych materiałów na stronach internetowych prowadzonych przez Starostwo: www.skarzysko.powiat.pl . Wskazał także na konieczność uczestnictwa funkcjonariuszy Policji i Straży Pożarnej w forach dyskusyjnych internetowych portali regionalnych, gdzie niejednokrotnie poruszane są tematy bezpieczeństwa, a brak wypowiedzi osób kompetentnych powoduję tworzenie fałszywego obrazu spraw.
Ad 3. Członek komisji Rafał Wereszczak - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podkreślił, że bezpieczeństwo na drodze K7 stanowi bardzo ważny element w kształtowaniu polityki bezpieczeństwa zarówno dla Komendy Powiatowej Policji jak i Komendy Wojewódzkiej i Komendy Głównej Policji. Przedstawił analizę stanu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie trasy nr K7 za 1 półrocze 2005 roku.
Łączna ilość zdarzeń w 1 półroczu 2005 na K7 wynosiła 120, w wyniku czego 7 osób zmarło a 26 odniosło obrażenia ciała. Jest to spadek ilości wypadków do analogicznego okresu roku 2004 o 19 zdarzeń drogowych.
Spadek odnotowano na prawie całym odcinku K7 w granicach powiatu oprócz gminy Suchedniów gdzie poziom kształtował się identycznie jak w roku 2004 w zakresie kolizji (32), wypadków (9), ilości osób zabitych (4) lecz uległa wzrostowi liczba rannych do 17 w 2005r.
Zdarzenia najbardziej ofiaro chłonne to „najechanie na pieszego” – 6 wypadków w wyniku czego 4 osoby poniosły śmierć i 8 odniosło obrażenia.
Najczęstszymi przyczynami zdarzeń drogowych były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami.
Podkreślił, że Policja stosowała nowoczesne metody kontroli poprzez stosowanie fotoradarów, radarów ręcznych.
Komendant podkreślił, że częstą przyczyną wypadków jest zła infrastruktura drogowa – wnioski takie wynikają z analiz przeprowadzanych przez specjalistów. Postawienie znaków ostrzegających o koleinach może przyczynić się do ograniczenia wypadków na drodze. Policja zna takie miejsca gdzie poprawa infrastruktury drogowej przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.
Starosta poprosił o przekazanie mu w formie pisemnej informacji gdzie takie miejsca się znajdują.
Komendant wskazał na działania które Policja będzie realizować w celu poprawy bezpieczeństwa:
zaostrzenie rygorów oceny wykroczeń w stosunku do młodych osób kierujących pojazdami;
zintensyfikowanie służby w rejonach występowania największej ilości zdarzeń drogowych oraz w okresach gdy zdarzenia takie najczęściej mają miejsce;
współudział w organizowaniu wycieczek pieszych i rajdów rowerowych dla dzieci i młodzieży;
Komendant podkreślił fakt docenienia pracy funkcjonariuszy komendy skarżyskiej poprzez przesłanie na jego ręce listu gratulacyjnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Komenda poprzez poprawę swojego działania chcę stać się sprawniejsza i bardziej dostępna dla obywateli. Środkiem do tego jest uzyskanie stosownych certyfikatów. W tym celu złożono juz odpowiednie wnioski i przygotowywane są udogodnienia komunikacyjne min. dla osób niepełnosprawnych. Miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych jest aktualnie uzgadniane ze Starostwem Skarżyskim.
Ad 4. Przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przedstawił statystyki dotyczące podpaleń traw i lasów za pierwsze półrocze roku 2005. Zanotowano wzrost podpaleń o 80% w stosunku do roku poprzedniego, co jest wielkością zgodne z liczbą podpaleń w roku 2003.
Odnalezienie osób odpowiedzialnych za podpalenia nie przynosi skutku z powodu cichej akceptacji społeczeństwa tego procederu. Podstawowym problemem jest to że ludzie uznają podpalanie łąka, pastwisk i następnie lasów za rzecz normalną. Problem pomimo wielu akcji edukacyjnych narasta.
Ad 5. Informację dotyczącą oceny działania Systemu Powiadamiania Ratunkowego przedstawiła Bogumiła Niziołek inspektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.
W systemie uczestniczą Starostwo Powiatowe, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe i Komenda Powiatowa Policji. Główny ciężar działań skupiony jest na Straży Pożarnej i Pogotowiu gdyż te dwie instytucje otrzymują najwięcej zgłoszeń na nr alarmowy 112. Brak szczegółowych uregulowań prawnych dotyczących funkcjonowania nr alarmowego utrudnia komunikację i wymianę danych w ramach systemu. Maksymalny czas dojechania do wezwania 20 min jest w większości przypadków zachowany.
Ocena funkcjonowania systemu informatycznego PREVENT pozostawia wiele do życzenia w przypadku Policji i Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowym problemem jest brak powołania powiatowego koordynatora CPR. Działaniem bardzo pożądanym byłoby podłączenie sie do systemu Straży Miejskiej w Skarżysku-Kamiennej.
Prezydent zapytał jakie są możliwości takiego działania.
W odpowiedzi Paweł Rzuchowski przypomniał, że 2 lata wcześniej została złożona propozycja takiego połączenia, gdzie miasto poprzez zakup sprzętu, oprogramowania oraz wykup łącza dzierżawionego w pełni korzystałoby z danych przesyłanych w ramach CPR, a mogłoby dołączać również własne informacje. Najbardziej cennym narzędziem udostępnionym i potrzebnym służbom jest mapa cyfrowa powiatu skarżyskiego, którą posiadają wszyscy użytkownicy systemu PREVENT.
Ad. 6. Przedstawieniem informacji na temat wdrażania monitoringu wizyjnego na terenie miasta Skarżyska-Kamiennej zajął się w imieniu Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Tomasz Król. Przedstawił on koszty założenia monitoringu (kwota 297 tys. zł) oraz propozycje rozmieszczenia kamer na terenie miasta:
- róg ul. Norwida i Piłsudskiego;
- róg ul. Sokola i Tysiąclecia;
- okolice dworca PKP;
- ul Zielna;
- okolice Miejskiego Domu Kultury;
Kolejne kamery będą rozmieszczane w miarę potrzeb i pozyskiwanych pieniędzy. Technologia zastosowana do podłączenia kamer będzie się opierała na medium światłowodowym, napowietrznym. Wyznaczenie rozmieszczenia kamer nastąpiło w porozumieniu ze Skarżyską Policja. Docelowo system monitoringu przewiduje podłączenie 64 kamer. Centrum monitoringowe zgodnie z ustaleniami będzie się znajdowało w Komendzie Powiatowej Policji. W finansowaniu monitoringu bierze również udział Starostwo Powiatowe.
Komendant Policji poparł inicjatywę monitoringu. Stwierdził, że pomoże ono w pracy Policji. Zaznaczył jednak, że brak takiego monitoringu w całym powiecie z czasem będzie odczuwalny. Szczególnie problemy komunikacyjne na ważniejszych drogach w powiecie dają się we znaki Policji. Wskazał na brak rozdzielenia ruchu pieszego i rowerowego od samochodowego przy drodze K7 w okolicach Łącznej i Góry Pogorzelskiej.
Ad. 7. Paweł Rzuchowski omówił program cyklu szkoleń dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych obejmującej tematy: zapobieganie przestępstw wśród młodzieży, podpalenia przestrzenne (trawy, lasy), społeczeństwo informacyjne, prawa konsumentów.
Cykl szkoleń przeznaczony dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Szkolenia będą polegały na wykorzystaniu technik multimedialnych. Dyrektorzy szkół zostali powiadomieni o tym, że od m-ca września rozpoczną się szkolenia. Przewidywane jest łączenie 2 klas i w ramach lekcji wychowawczej prezentacja informacji z wymienionych tematów. P. Rzuchowski zachęcił przedstawicieli Policji i Straży Pożarnej do przygotowania materiałów na spotkania. W ramach szkoleń będzie istniała możliwość przeprowadzenia anonimowych 5 minutowych ankiet, które stanowić będą cenne źródło informacji. Koordynował harmonogramu szkoleń zajmować się będzie P. Rzuchowski. On też może udzielić pomocy w opracowaniu prezentacji multimedialnej.
Ad. 8. Starosta złożył członkom komisji, a szczególnie przedstawicielowi Komendy Powiatowej Policji propozycje przedstawienia kandydatury personalnej Koordynatora realizującego Powiatowy Programem Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego. Osoba ta musi posiadać dużą udokumentowaną wiedzę w zakresie wiktymologii lub pokrewnych.
Ad. 9. W ramach ostatniego punktu dot. przedstawienia przez uczestników spotkania uwag dotyczących bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu wywiązała się dyskusja gdzie Prezydent W. Mazur powiedział, że stworzenie ścieżek rowerowych jest koniecznością. Ścieżki te należy już planować.
Starosta zgodził się z tym poglądem przytoczył przykłady takich ścieżek w Niemczech.
Komendant R. Wereszczak przypomniał o inicjatywie z którą wystąpiła Komenda Powiatowa Policji związanej z współfinansowaniem przez samorządy zakupu i montażu masztów do zainstalowania urządzeń monitorujących ruch na krajowej trasie K7. Wskazał na potrzeby i opłacalność stosowania nowoczesnych systemów monitorujących i pomiarowych dla kontroli ruchu pojazdów. Najlepiej sprawdzają się mobilne kamery, których koszt zwraca się w bardzo szybkim czasie. Współfinansowanie zakupu takich urządzeń przez samorządy poprawiłby bezpieczeństwo ruchu w obszarze powiatu. Dotychczas używane urządzenia są wypożyczane czasowo z Komendy Wojewódzkiej. Zastosowanie także dodatkowych tablic ostrzegających o zastosowaniu monitoringu przynosi zamierzony skutek.
Prezydent docenił tą propozycje i stwierdził, że działania te na pewno osiągną skutek, w czym miasto postara się dopomóc.
Spotkanie zakończyło się o godzinie 13:30.
Protokół z posiedzenia opracował Paweł Rzuchowski.
Protokól zatwierdził
Starosta Skarżyski
Łukasz Wojciechowski
Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.
Wyświetl większą mapę
Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30
plac Floriański 1 (I piętro)
Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879
Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)
Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje
Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)
2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP
3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje
Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:
info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:
info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Strony BIP gmin powiatu skarżyskiego:
Gmina Bliżyn
Gmina Łączna
Miasto Skarżysko - Kamienna
Gmina Skarżysko Kościelne
Miasto i Gmina Suchedniów