PROTOKÓŁ Nr XXVII/2005
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 23 marca 2005r.
Miejsce odbycia sesji - sala herbowa Starostwa Powiatowego w Skarżysku- Kamiennej, ul. Konarskiego 20
Godzina rozpoczęcia obrad - 10.00
W sesji udział wzięli:
- Prezydent Miasta Skarżyska - Kamiennej – Pan Waldemar Mazur,
- Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Suchedniów – Pan Jan Komoń,
- Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bliżyn – Pani Elżbieta Karpińska,
- Wójt Gminy Skarżysko Kościelne – Pan Zbigniew Celski,
- Przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych działających na terenie powiatu,
- Dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu skarżyskiego,
- Starosta i Wicestarosta Powiatu,
- Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,
- Członkowie Zarządu Powiatu i Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego,
- Przedstawiciele lokalnych mediów.
Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.
Obradom Rady Powiatu przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień.
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.
STRESZCZENIE POSIEDZENIA
Ad. pkt. 1 Otwarcie sesji.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień otworzył XXVII w kadencji sesję Rady Powiatu Skarżyskiego, następnie powitał gości zaproszonych na dzisiejsze obrady, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.
Ad. pkt. 2 Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień - poinformował zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 20 radnych, co stanowi 95 % ogólnego składu Rady. Stwierdził, iż jest to kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.
Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, iż zgodnie z § 19 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad zostaje Radny Dariusz Ledzion.
Następnie oświadczył, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.
Zapytał - czy do przedstawionego projektu porządku XXVII Sesji Rady Powiatu Radni, lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub inne propozycje.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Ireneusz Syryjczyk – zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku o Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z wyników kontroli Zarządu Powiatu w zakresie wykonania uchwał Rady Powiatu za 2004 rok. Zaproponował, aby powyższe sprawozdanie było rozpatrywane w punkcie 8.
Radny Janusz Borowiec – zgłosił wniosek do przedstawionego porządku dotyczący uchwały o zatwierdzeniu planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok. Wskazał, iż uchwała w tym zakresie powinna być podjęta przed uchwaleniem budżetu tak, aby Rada miała możliwość dokonania zmian w projekcie budżetu i wprowadzenia planu dochodów i wydatków Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym. Uzasadniając stwierdził, iż Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym należy zaliczyć do samorządowych funduszy celowych. Wynika to jasno z postanowień ustawy z 17 maja 1989r. – prawo geodezyjne i kartograficzne. W art.41, ust. 1 tej ustawy określono, że Fundusz składa się z trzech funduszy: centralnego, wojewódzkich i powiatowych, w ust.3a ustanowiono źródła przychodów funduszy powiatowych, a w ust. 5 wskazano starostę jako dysponenta funduszy powiatowych. Ponadto w art. 41 ust. 7 ustawy określono, że starostowie przedstawiają właściwym radom powiatów coroczne projekty planów finansowych oraz sprawozdania z wykonania zadań i gospodarowania funduszem. Zgodnie z ust. 8, środki funduszy powiatowych gromadzone są na wyodrębnionych rachunkach bankowych. W świetle powyższego, zgodnie z art. 109 ust. 2 podpunkt b) ustawy o finansach publicznych, budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem między innymi funduszy celowych jednostki samorządu terytorialnego. Dodał, że w naszym przypadku zarówno fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej jak i z tych samych względów fundusz gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym są funduszami celowymi powiatu skarżyskiego i jako takie powinny znaleźć się w uchwale budżetowej.
Kończąc stwierdził, że przedstawiona przez niego opinia w tej sprawie powstała na podstawie ogłoszonego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku ( sygn. akt I SA/Bk 190/04) z dnia 20 sierpnia 2004 roku.
W związku z powyższym zgłosił wniosek o rozpatrzenie i podjęcie w punkcie 9 uchwały w sprawie: zatwierdzenia planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok natomiast pozostałym punktom zmieniałaby się odpowiednio kolejność.
Pani Alina Skuza – Skarbnik Powiatu – odnosząc się do powyższego wniosku stwierdziła, iż na szkoleniu prowadzonym zarówno przez Głównego Geodetę Kraju oraz Regionalną Izbę Obrachunkową wskazano, że Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym nie stanowi załącznika do budżetu powiatu. Projekt uchwały o zatwierdzeniu planu finansowego tego funduszu jest częścią planu centralnego, który został już zatwierdzony przez ministra.
Pani Jadwiga Samek – Radca Prawny – potwierdziła, iż toczą się debaty w całym kraju na temat formy zatwierdzania powiatowych funduszy geodezyjno- kartograficznych. W trakcie przeprowadzanych szkoleń proponowano, aby ten fundusz nie stanowił załącznika do budżetu, a był zatwierdzony odrębną uchwałą. W związku
z powyższym przedstawiono Radzie projekt uchwały w takiej formie.
Ponieważ nie zgłoszono innych propozycji zmian do porządku Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski.
1) Wniosek zgłoszony przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej - Pana Ireneusza Syryjczyka o rozszerzenie porządku obrad o Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z wyników kontroli Zarządu Powiatu w zakresie wykonania uchwał Rady Powiatu za 2004 rok został przyjęty jednogłośnie
2) Wniosek zgłoszony przez Radnego Janusza Borowca o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie: zatwierdzenia planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok w punkcie 9 przed uchwaleniem budżetu został odrzucony. Wynik głosowania przedstawia się następująco:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 5 radnych
Przeciw głosowało – 12 radnych
Wstrzymało się od głosu – 3 osoby
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek dzisiejszej Sesji wraz z wprowadzoną zmianą.
Za przyjęciem porządku głosowało – 19 radnych
Przeciw głosowała – 1 osoba
Głosów wstrzymujących – 0
Porządek XXVII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty
Ad. pkt. 3 Przyjęcie protokołu z XXVI Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Marianna Ślusarczyk – zgłosiła wniosek o przyjęcie protokołu z XXVI Sesji Rady Powiatu odbytej 22 lutego 2005 roku.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień - poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.
Wniosek o przyjęcie protokołu z XXVI sesji został przyjęty – jednogłośnie
Ad. pkt. 4 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami.
Prowadzący obrady – Pan Wiesław Stępień - zwrócił się do Starosty Skarżyskiego - Pana Łukasza Wojciechowskiego o przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu.
Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami tj. od 22.02.2005r. do 23.03.2005r.
/sprawozdanie przedłożone przez Pana Starostę – w załączeniu/
Ad. pkt. 5 Interpelacje i zapytania radnych
Przewodniczący Rady – poinformował, iż na jego ręce wpłynęło pismo z Polskiego Związku Emerytów i Rencistów z prośbą o wsparcie finansowe Związku oraz Pismo Pani Małgorzaty Korneckiej – mamy 11 letniej Olgi chorej na cukrzycę z prośbą o pomoc w zakupie pompy insulinowej. W związku z powyższym poprosił
w miarę możliwości o wsparcie.
/lista osób dokonujących wpłaty w załączeniu/
Radny Andrzej Bętkowski – w imieniu Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego Rady Powiatu Skarżyskiego złożył na ręce Pani Beaty Wojciechowskiej gratulacje i słowa uznania dla całego zespołu dziennikarzy „Tygodnika Skarżyskiego” za zdobycie I Miejsca w Konkursie organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wyraził uznanie za merytoryczne i wnikliwe przedstawianie na łamach gazety problematyki dotyczącej zagrożeń ochrony środowiska i przyrody, które ocenione zostało tak wysoko przez jury konkursu.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień - dołączając się do gratulacji, życzył całej Redakcji „Tygodnika Skarżyskiego” dalszych sukcesów na niwie dziennikarstwa.
Radny Janusz Borowiec – zgłosił kilka zapytań a mianowicie:
1) zapytał, kto podjął decyzję o zatrudnieniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 3 mieszkańca Szczecina i na jakich zasadach pracownik mieszka na terenie Ośrodka,
2) zapytał, jakie kroki podjął Zarząd w kierunku utworzenia Rodzinnego Domu Dziecka od czasu przyjęcia uchwały w tej sprawie i na jakim etapie jest powyższa inicjatywa,
3) poprosił o wyjaśnienie różnic w odpisach na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
4) zapytał czy środki finansowe w wysokości 100000 zł uzyskane dzięki pomocy Pani poseł Zofii Grzebisz - Nowickiej na remont SOSW nr 3 znalazły się w budżecie powiatu,
5) zapytał ponadto, czy zgłosiły się osoby zainteresowane kupnem mieszkań w placówkach oświatowych.
Ad. pkt. 6. Wolne wnioski i oświadczenia
W tym punkcie obrad głos zabrali:
Pan Zbigniew Celski – Wójt Gminy Skarżysko Kościelne oraz Pan Stanisław Czubak - Przewodniczący Zarządu LZS - przekazali na ręce Pana Starosty puchar za zdobycie trzeciego miejsca w Wojewódzkich Zimowych Igrzyskach LZS w punktacji powiatów. Podkreślił, że zdobycie tego wyróżnienia przez gminy powiatu skarżyskiego oznacza, że „silne gminy, to silny powiat, a silny powiat to silne gminy”. Wyraził nadzieję, że ten przykład rozszerzać się będzie na inne dziedziny współpracy.
Pan Edward Jaworski – Rzecznik Prasowy Zarządu Powiatowego Samoobrony – w swoim wystąpieniu poruszył problem przejścia dla pieszych na drodze krajowej 42 w okolicy Kolonii Górnej. Następnie zwracając się do Pana Stanisława Głowackiego zapytał, kiedy zostaną zrealizowane obietnice uruchomienia w odczuwalnym stopniu produkcji na Zakładach Metalowych.
/wystąpienie w załączeniu/
Pan Sylwester Hamera – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – zwrócił uwagę, na bardzo pilną potrzebę wymiany 30 letniej drabiny mechanicznej. Podkreślił, iż posiadana przez Powiatową Komendę Straży w Skarżysku drabina jest sprzętem starym i mocno wyeksploatowanym. W chwili obecnej uległa ona uszkodzeniu i mimo działań zmierzających do jak najszybszego jej naprawienia nasz powiat nie posiada sprzętu, który pozwoliłby na prowadzenie akcji na wysokości nawet drugiego piętra.
Oznajmił, iż zakup takiego podnośnika to koszt miliona złotych. Dodał, że aktualnie jest możliwość uzyskania znacznego dofinansowania Komendanta Głównego PSP, przy czym z naszej strony potrzebna jest deklaracja na dofinansowanie w kwocie 200 tys. zł. Kończąc zwrócił się z gorącym apelem o pomoc w zakupie podnośnika stwierdzając, iż jest on niezbędny dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu.
/wystąpienie w załączeniu/
Pan Ryszard Peas – złożył wszystkim obecnym życzenia spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodzinnym.
/wystąpienie w załączeniu/
Pani Grażyna Nowak – Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego – odniosła się do wystąpienia Radnego Janusza Borowca, z poprzedniej sesji, dotyczącego regulaminu wynagradzania nauczycieli stwierdzając, że stawiane przez Radnego zarzuty są szczytem hipokryzji. Przypomniała, iż w 2000 roku mimo sprzeciwu ZNP i protestów nauczycieli uchwalony został regulamin, który wprowadzał wiele niekorzystnych dla nauczycieli zapisów. A w chwili obecnej klub radnych Porozumienie Prawicy użalając się nad wysokością dodatków funkcyjnych złożył wniosek o uchylenie uchwały. Ponadto dodała, iż od momentu przejęcia oświaty przez władze samorządowe dochodziło do przesunięć subwencji oświatowej na inne cele. Następnie zwracając się do radnych stwierdziła, iż powinni współpracować ze sobą dla dobra powiatu.
/wystąpienie w załączeniu/
Pan Zenon Chaba – Przewodniczący OPZZ Konfederacja Pracy – podzielił zdanie Pani Grażyny Nowak. Dodał jednocześnie, że przychylenie się do propozycji Klubu Radnych Powiatu PP spowodowałoby zwolnienie ok. 40 osób.
Kończąc złożył wszystkim spokojnych Świąt Wielkanocnych.
Członek Zarządu – Radny Jerzy Żmijewski – w imieniu Zarządu złożył Redakcji Tygodnika Skarżyskiego gratulacje i słowa uznania za zajęcie I miejsca w konkursie dotyczącym propagowania tematyki związanej z ochroną środowiska. Kończąc złożył życzenia dalszych sukcesów i przekazał na ręce Pani Beaty Wojciechowskiej list gratulacyjny.
Radny Stanisław Głowacki – odnosząc się do wystąpienia Pana Edwarda Jaworskiego poinformował, iż ZM MESKO zawarły umowę ofsetową na produkcję samolotu F16 na kwotę 876 mln $. Ponadto rozpoczęto budowę zakładu utylizacji amunicji.
Radny Janusz Borowiec – odnosząc się do wystąpień przedstawicieli związków zawodowych potwierdził, iż faktem jest, że aktualnie obowiązujący regulamin uchwaliła poprzednia Rada, jednak podkreślił, że zarówno z zapisami jednego jak i drugiego regulaminu się nie zgadzał. Tak więc szkoda, że Pani Nowak nie dodała, że jego stanowisko nie uległo zmianie bez względu na opcje rządzącą.
Radny Andrzej Bętkowski – stwierdził, iż obecne działanie związków zawodowych można porównać do działania centralnej rady związków zawodowych działającej w naszym kraju w poprzednim ustroju.
Ad.pkt.7 Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej za 2004 rok.
Sprawozdanie z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku-Kamiennej za 2004 rok przedstawiła Dyrektor PCPR – Pani Małgorzata Półtorak.
/sprawozdanie w załączeniu/
Ad.pkt.8 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Skarżyskiego z wyników kontroli Zarządu Powiatu w zakresie wykonania uchwał Rady Powiatu za 2004 rok
Radna Dorota Żak – Sekretarz Komisji Rewizyjnej – przedstawiła sprawozdanie z wyników przeprowadzonej kontroli.
/materiał w załączeniu/
Ad. pkt. 9 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
Wicestarosta Powiatu – Pan Wiesław Gnat – odnosząc się do zapytać zgłoszonych przez Radnego Janusza Borowca poinformował, iż różnica w wysokości funduszu socjalnego w poszczególnych placówkach wynika z różnej ilości zatrudnionych w jednostkach osób. W kwestii zatrudnienia osoby z województwa szczecińskiego podzielił zdanie Radnego Borowca uznając, że właściwym jest zatrudnianie osób z terenu naszego powiatu przy tak dużym bezrobociu. Wskazał jednocześnie, że każda szkoła jest samodzielną palcówką i pracowników zatrudnia dyrektor. Jeżeli chodzi o kwestię sprzedaży mieszkań w budynkach placówek oświatowych Zarząd czeka na rozstrzygnięcie nadzorcze w związku z zaskarżeniem uchwały w tym zakresie. Następnie odnosząc się do środków, pozyskanych na remont budynku przy ul. Legionów poinformował, iż dzięki wsparciu przez Panią Poseł Grzebisz-Nowicką działań powiatu, uzyskano 104 tys. zł z 1% rezerwy oświatowej i środki te znalazły się w budżecie powiatu.
Kończąc dodał, że bardziej wyczerpujące wyjaśnienia udzielone zostaną na piśmie.
Ad. pkt. 10 Uchwalenie budżetu powiatu skarżyskiego na 2005 rok.
1) przedstawienie projektu budżetu powiatu na 2005 rok
Projekt budżetu powiatu skarżyskiego na 2005 rok wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej przedstawił Starosta Powiatu – Pan Łukasz Wojciechowski
/materiał w załączeniu/
2) stanowisko Komisji Budżetowo-Finansowej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu
Pan Stanisław Kopeć – Przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu - przedstawił stanowisko Komisji do projektu budżetu powiatu na 2005 rok.
/materiał w załączeniu/
3) dyskusja
Radny Stanisław Surowski – przypomniał, iż Komisja Zdrowia Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej dostrzegając problem znacznego niedoboru sprzętu medycznego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Skarżysku - Kamiennej, przyjęła wniosek o przeznaczenie środków finansowych pochodzących ze sprzedaży nieruchomości położonej w Skarżysku – Kamiennej, ul. 1 Maja 65 na zakup niezbędnej aparatury medycznej dla szpitala, na który to nie otrzymała odpowiedzi.
W związku z powyższym zgłosił wniosek o zmniejszenie rezerwy budżetowej ujętej w dziale 758 rozdziale 75818 o sumę 270 tys. zł i przeniesienie jej do działu 851.
Radna Bogusława Krawczyńska – zgłosiła wniosek o przesunięcie środków w wysokości 50 tys. zł z rezerwy budżetowej lub z działu 750 rozdz. 75020 Starostwo Powiatowe na drogę w Zaleziance.
Radny Janusz Borowiec – odnosząc się do działu 852 pomoc społeczna, zwrócił szczególną uwagę na wielkość dotacji przekazywanych innym powiatom za przebywające w tamtejszych placówkach dzieci z powiatu skarżyskiego. Wskazał, iż wielkość tej dotacji wynosi 843.627 zł. Wyraził przekonanie, iż za taką kwotę moglibyśmy utrzymać swoją placówkę opiekuńczo-wychowawczą np. w budynku Bursy Szkolnej przy ul. Szkolnej. Dodał, iż podjęta na ostatniej sesji uchwała o utworzeniu rodzinnego domu dziecka pozwoli na umieszczenie maksymalnie
8 dzieci. Natomiast potrzeby w tym zakresie są znacznie większe. Kończąc poddał pod rozwagę Zarządowi utworzenie placówki opiekuńczo - wychowawczej w naszym powiecie.
Następnie poruszył kwestię Funduszu Geodezyjno-Kartograficznego. Wyraził przekonanie, iż w projekcie naszego budżetu powinien zostać ujęty plan finansowy powiatowego funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym na 2005 rok. Uzasadniając przedstawił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 20 sierpnia 2004 roku, który wskazuje iż plany i wydatki powiatowego funduszu gospodarki zasobem geodezyjnym i kartograficznym stanowią integralną cześć uchwały budżetowej.
Pan Łukasz Wojciechowski – Starosta Skarżyski- odnosząc się wypowiedzi Radnego Janusza Borowca, co do utworzenia placówki opiekuńczo-wychowawczej stwierdził, iż jest to propozycja godna zastanowienia, wymaga ona jednak pozyskania środków na remont budynku.
Następnie ustosunkował się do wniosku Radnej Bogusławy Krawczyńskiej, oświadczając, iż Zarząd rozpatrzył wniosek zgłoszony przez Komisję Budżetowo-Finansową w tym zakresie i podjął decyzję, iż w momencie pojawienia się środków w budżecie powiatu ze sprzedaży mienia przeznaczy je na drogę w Zaleziance.
Skarbnik Powiatu – Pani Alina Skuza - stwierdziła, iż na kwotę rezerwy budżetowej składają się środki części oświatowej subwencji ogólnej w kwocie 220 tys. zł oraz środki własne w wysokości 230 tys zł. Jest to zabezpieczenie ewentualnie nie wykonanych wpływów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Radny January Lewandowski – odnosząc się do wypowiedzi Pani Skarbnik stwierdził, iż odnosi wrażenie, że budżet jest uchwalany dla wygody i komfortu psychicznego Pani Skarbnik. Podkreślił, iż przy tak trudnej sytuacji jaka jest w naszym powiecie i przy tak dużych potrzebach pozostawianie w budżecie kwoty 450 tys. zł
w rezerwie jest zupełnie niezrozumiałe. W związku z powyższym ponowił wniosek Radnego Stanisława Surowskiego o przeznaczenie środków z rezerwy na zakup sprzętu medycznego do szpitala. Następnie poprosił o wyjaśnienie, czemu w budżecie zaplanowany jest zakup aż 3 samochodów.
Członek Zarządu – Radny Jerzy Żmijewski - odnosząc się do kwestii samochodów wskazał, iż planowane zakupy samochodów dotyczą 3 jednostek tj. Zarządu Dróg Powiatowych, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Starostwa Powiatowego.
Uzasadniając konieczność zakupu samochodu dla ZDP stwierdził, iż jednostka dysponuje kilkunastoletnim starem i wydatki na jego remont wynoszą ok. 10 tys. zł. Dodał, iż zakup samochodu samowyładowczego pozwoli na wykonywanie niektórych remontów dróg we własnym zakresie, co pozwoli zaoszczędzić ok. 200 tys. zł. Następnie poinformował, iż środki na zakup samochodu dla Inspektoratu Nadzoru Budowlanego przekazał w formie dotacji Wojewoda Świętokrzyski. Natomiast jeśli chodzi o samochód dla Starostwa Powiatowego, oznajmił iż w tym roku kończy się
6 letnia gwarancja, na posiadany samochód. Dlatego też Zarząd uznał, że jest to właściwy moment, aby pozostawić go w rozliczeniu a dopłacić i kupić nowy. Zwrócił ponadto uwagę, iż Starostwo Powiatowe nie posiada archiwum zakładowego, dlatego też Zarząd planował przeznaczyć środki z rezerwy na ten cel.
Radny Janusz Borowiec – stwierdził, iż w świetle przedstawionych informacji zasadnym jest wymiana samochodu dla Starostwa. Dodał jednak, że nie musimy kupować go za gotówkę, a jedynie oddać stary samochód i potraktować to jako pierwszą wpłatę leasingową.
Przewodniczący Rady – podsumowując powyższą dyskusję stwierdził, iż zostały zgłoszone przez Radnego Stanisława Surowskiego i Januarego Lewandowskiego wnioski do projektu budżetu dot. przesunięcia środków z rezerwy budżetowej na zakup sprzętu medycznego dla ZOZ oraz wniosek Radnej Bogusławy Krawczyńskiej o przeniesienie środków z rezerwy lub rozdziału Starostwo Powiatowe na drogę w Zaleziance. W związku z powyższym ogłosił 20 min. przerwę tak, aby Zarząd mógł się ustosunkować do zgłoszonych wniosków.
Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – w imieniu Zarządu Powiatu złożył deklarację, iż z nadwyżki budżetowej roku 2004 roku, zostaną przesunięte środków na zakup sprzętu medycznego dla ZOZ w wysokości 300 tys. zł oraz 50 tys. zł na drogę w Zaleziance. W związku z powyższym zwrócił się do Radnego Stanisława Surowskiego oraz Radnego Januarego Lewandowskiego, a także Radnej Bogusławy Krawczyńskiej o wycofanie zgłoszonych wniosków.
W świetle przedstawionej deklaracji Zarządu, Radni wycofali wcześniej zgłoszone wnioski.
4) podjęcie uchwały
Projekt uchwały w sprawie: uchwalenia budżetu powiatu skarżyskiego na 2005 rok przedstawił Członek Zarządu Powiatu – Pan Jerzy Żmijewski.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały głosowało – 14 radnych
Przeciw głosowała – 1 osoba
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
Uchwała w sprawie: uchwalenia budżetu powiatu skarżyskiego na 2005 rok została przyjęta i uzyskała numer 178/XXVII/2005
Ad. pkt. 10. Rozpatrzenie i podjęcie uchwał
1) Projekt uchwały w sprawie: ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości jednego punktu wynagrodzenia pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w jednostkach oświatowych przedstawił Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat. Uzasadniając poinformował, iż zgodnie
z Ustawą Budżetową na rok 2005 waloryzację płac dla pracowników sfery budżetowej zaplanowano na poziomie 3%. W roku ubiegłym wysokość płacy minimalnej wynosiła 643 a wartość jednego punktu 2,9. Środki na waloryzację płac dla pracowników administracji i obsługi szkół oraz placówek oświatowych zawarte zostały w subwencji oświatowej.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – Pan Cezary Ciosk - poinformował, iż Komisja Oświaty pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała powyższy projekt uchwały.
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projket uchwały.
Uchwała w sprawie: ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz wartości jednego punktu wynagrodzenia pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionymi w jednostkach oświatowych została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 179/XXVII/2005.
2) Projekt uchwały w sprawie: zatwierdzenia planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok przedstawił Członek Zarządu – Pan Leszek Lepiarz. Uzasadniając wskazał, iż Powiatowy Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym jest państwowym funduszem celowym. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o finansach publicznych podstawą gospodarki finansowej funduszu celowego jest roczny plan finansowy, który jest zbiorczym zestawieniem planów finansowych funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy powiatowych. Dysponentem tego funduszu są poza Głównym Geodetą Kraju, organy samorządu terytorialnego. Organy te wykonują zadania z zakresu administracji rządowej. Zgodnie z art. 99 w/w ustawy dokonywanie zmian w planie przychodów państwowego funduszu celowego jest niedozwolone. Plan finansowy Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok jest zgodne z planem finansowym funduszu ujętym w ustawie budżetowej na rok 2005 (Dz. U. z 2004 r. Nr 278, poz. 2755).
Przewodniczący Komisji Infrastruktur Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego – Pan Andrzej Bętkowski – przedstawił pozytywną opinię Komisji w tej sprawie.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedsatwiony projket uchwały.
Uchwała w sprawie: zatwierdzenia planu finansowego Powiatowego Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym na 2005 rok została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 180/XXVII/2005
3) Projekt uchwały w sprawie: uchwalenia “Powiatowego programu współpracy Powiatu Skarżyskiego w 2005 roku z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” przedstawił Członek Zarządu – Pan Leszek Lepiarz. Program współpracy z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w roku 2005 jest kontynuacją działań podjętych w tym zakresie w roku 2004. Program współpracy przyjęty Uchwałą Rady Powiatu Skarżyskiego Nr 127/XX/2004 z dnia 29 czerwca 2004 wszedł w życie 9 września 2004 roku po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Biorąc pod uwagę krótki czas obowiązywania Programu w 2004 roku proponowana treść programu na rok 2005 jest uaktualniona o wnioski i sugestie organizacji pożytku publicznego wyłonione w czasie jego realizacji i wspólnych konsultacji. Rada Powiatu przyjmując niniejszą uchwałę deklaruje wolę dalszego kształtowania współpracy z organizacjami pożytku publicznego na zasadzie partnerstwa i wyraża intencję realizacji swoich zadań ustawowych, w ścisłym współdziałaniu z nimi.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projket uchwały.
Uchwała w sprawie: uchwalenia “Powiatowego programu współpracy Powiatu Skarżyskiego w 2005 roku z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego” została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 181/XXVII/2005.
4) Projekt uchwały w sprawie: uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej przedstawił Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat. Uzasadniając poinformował, iż Zarząd Powiatu po wnikliwej analizie wniosków zgłoszonych przez Komisję Budżetowo-Finansową, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu do projektu uchwały, postanowił przyjąć wnioski komisji. Zgodnie z wnioskami Regulamin został przeredagowany w sposób następujący: stanowiska przypisane poszczególnym wydziałom starostwa, zastąpione zostały zakresami zadań i spraw realizowanych przez poszczególne komórki organizacyjne. Poinformował również, iż dokonano również zmiany w treści § 6 ust. 2 Regulaminu poprzez zastąpienie wyrazu „Wydziału” – określeniem „komórki organizacyjne”. Ponadto Zarząd Powiatu, przychylając się do kolejnego wniosku komisji zdecydował wykreślić ze schematu organizacyjnego starostwa stanowiska naczelników Wydziału Finansowego i Organizacyjnego.
/zgłoszone autopoprawki w załączeniu/
Radny Janusz Borowiec – odniósł się do zapisu § 42, a mianowicie, że Starosta podpisuje w szczególności odpowiedzi na skargi dotyczące naczelników i kierowników podległych jednostek organizacyjnych. Zwrócił uwagę, iż zgodnie
z Kodeksem Postępowania Administracyjnego skargi na kierowników jednostek organizacyjnych rozpatruje Rada Powiatu. W związku z powyższym zgłosił wniosek
o wykreślenie zapisu mówiącego o kierownikach jednostek. Następnie zgłosił wniosek o dopisanie w Rozdziale II § 8 funkcji naczelnika wydziału organizacyjnego Pani Sekretarz oraz funkcji naczelnika wydziału finansowego Pani Skarbnik.
Starosta Skarżyski - Pan Łukasz Wojciechowski – przedstwił swoje stnowisko na temat schematu organizacyjnego Starostwa stwierdzając, że jego zdaniem funkcja Skarbnika i Sekretarza Pwoaitu nie powinna być łączona z funkcją naczelnika wydziału.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski.
1) wniosek o wykreślenie w § 42 zapisu dotyczącego rozpatrywania skargi na kierowników jednostek organizacyjnych został przyjęty jednogłośnie,
2) wniosek o dopisanie w Rozdziale II, § 8 punktów w brzmieniu: Wydziałem Finansowym kieruje skarbnik powiatu będący jednocześnie naczelnikiem wydziału oraz Wydziałem Organizacyjnym kieruje sekretarz powiatu będący jednocześnie naczelnikiem wydziału został przyjęty przy jednym głosie wstrzymującym.
Ponieważ Radni nie zgłosili inych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedsatwiony projket uchwały wraz z wprowadzonym autopoprawkami i przyjętymi wnioskami.
Uchwała w sprawie: uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Skarżysku – Kamiennej została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 182/XXVII/2005.
Ad. pkt. 11 - Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Przewodniczący Rady - Pan Wiesław Stępień - przypomniał Radnym o obowiązku składania oświadczeń majątkowych w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia br według stanu na 31 grudnia 2004 roku. Dodał, iż oświadczenia majątkowe składają radni w dwóch egzemplarzach dołączając do nich kopię swojego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu w roku 2004 (PIT).
Następnie złożył Radnym, Zarządowi oraz wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych.
Zamykając XXVII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego poinformował, iż porządek obrad został zrealizowany w całości.
Podziękował radnym za przybycie i aktywny udział w dzisiejszych obradach. Podziękował również gościom zaproszonym oraz wszystkim osobom, które zechciały towarzyszyć Radzie w dzisiejszej sesji.
Następnie poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły 'Zamykam XXVII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego'.
Godzina zakończenia obrad – 15.00
Protokołowała:
Joanna Wężyk
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
WIESŁAW STĘPIEŃ
Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.
Wyświetl większą mapę
Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30
plac Floriański 1 (I piętro)
Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879
Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)
Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje
Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)
2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP
3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje
Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:
info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:
info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Strony BIP gmin powiatu skarżyskiego:
Gmina Bliżyn
Gmina Łączna
Miasto Skarżysko - Kamienna
Gmina Skarżysko Kościelne
Miasto i Gmina Suchedniów