PROTOKÓŁ Nr XVI/2004
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 27 lutego 2004r.
Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku- Kamiennej, ul. Słowackiego 25.
Godzina rozpoczęcia obrad - 1000
W sesji udział wzięli:
- Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Pan Eugeniusz Cichoń,
- Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej – Pan Wiesław Piętek,
- Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów – Pan Stanisław Kania,
- Wójt Gminy Skarżysko – Kościelne – Pan Zbigniew Celski,
- Przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych działających na terenie powiatu,
- Dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu skarżyskiego,
- Starosta i Wicestarosta Powiatu,
- Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,
- Członkowie Zarządu Powiatu i Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego,
- Przedstawiciele lokalnych mediów.
Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.
Obradom Rady Powiatu przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień.
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – kierownik Biura Rady Powiatu.
STRESZCZENIE POSIEDZENIA
Ad. pkt. 1. Otwarcie sesji.
XVI w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego - Pan Wiesław Stępień, który powitał gości zaproszonych na dzisiejsze obrady, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.
Ad. pkt. 2. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień poinformował zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych co stanowi 86% ogólnego składu Rady, jest to zatem kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.
Następnie stwierdził, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.
Zapytał - czy do przedstawionego projektu porządku XVI Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub inne propozycje.
Radny Andrzej Bętkowski – zgłosił wniosek o zmianę numeracji porządku obrad polegającą na przeniesieniu pkt. 10 Wystąpienia zaproszonych gości i pkt. 11 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania w miejsce pkt. 6 oraz 7, natomiast pozostałe punkty porządku uzyskałyby kolejną numerację.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień – swoją decyzję dotyczącą porządku obrad uzasadnił faktem, iż na ostatniej sesji wystąpiło 14 mówców, którzy po swoich wystąpieniach opuścili obrady i nie wysłuchali odpowiedzi na zgłoszone zapytania.
Ponieważ nie zgłoszono innych propozycji zmian Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.
Wniosek zgłoszony przez Radnego Andrzeja Bętkowskiego został odrzucony w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 6 radnych
Przeciw głosowało – 11 radnych
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
Następnie Rada przegłosowała porządek obrad:
Za przyjęciem porządku głosowało – 13 radnych
Wstrzymało się od głosu – 5 radnych
Porządek XVI Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty.
Ad. pkt. 3. Przyjęcie protokołu z XV Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Pani Marianna Ślusarczyk – poinformowała radnych, iż protokół z XV-tej sesji Rady Powiatu odbytej 18.12.2003 roku był wyłożony do wglądu w Biurze Rady Powiatu.
Do protokołu radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń.
W związku z powyższym Wiceprzewodnicząca zgłosiła wniosek o przyjęcie tego materiału.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień zgłoszony wniosek poddał pod głosowanie.
Wniosek o przyjęcie protokołu z XV sesji został przyjęty - jednogłośnie
Ad. pkt. 4. Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami
Prowadzący obrady – Pan Wiesław Stępień - zwrócił się do Starosty Skarżyskiego - Pana Łukasza Wojciechowskiego o przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu.
Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami tj. od 18.12.2003 roku do 27.02.2004 roku.
(sprawozdanie przedłożone przez Pana Starostę – w załączeniu)
Ad.pkt. 5. Interpelacje i zapytania radnych
W tym punkcie obrad głos zabrali:
Radny Janusz Borowiec - zapytał, na jakim etapie są prace nad projektem Powiatowego Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami. Wskazał jednocześnie, iż jego brak może spowodować opóźnienie w opracowaniu programów gminnych.
Następnie odnosząc się do sprawozdania Starosty z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami i informacji na temat spotkania Członka Zarządu – Pana Jerzego Żmijewskiego z Wójtem Gminy Łączna w sprawie inwestycji drogowych, zapytał, czy są również planowane inwestycje drogowe w gminach Skarżysko – Kościelne i Bliżyn.
Ponadto w imieniu Klubu Radnych Porozumienia Prawicy zgłosił interpelacje dotyczące problemów oświatowych.
/interpelacja w załączeniu/
Radna Bogusława Krawczyńska - zapytała, ile wniosków o pozyskanie środków finansowych z programów unijnych lub z innych źródeł złożył powiat skarżyski samodzielnie, jak również wspólnie z innymi podmiotami. Poprosiła również o odpowiedź, ile tego rodzaju wniosków złożyły powiatowe jednostki organizacyjne.
Radny Andrzej Bętkowski - zgłosił wniosek o zwołanie w najbliższym czasie monotematycznej sesji Rady Powiatu poświęconej problemom oświaty.
W swoim wystąpieniu poruszył kwestie oświaty w naszym powiecie.
/interpelacja w załączeniu/
W swojej wypowiedzi poruszył również po raz kolejny kwestię sposobu wykonania przez firmę Drogpol nawierzchni ul. Ekonomii w Skarżysku – Kamiennej, zwracając się jednocześnie do Zarządu Powiatu o skierowanie sprawy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach z kategorycznym żądaniem usunięcia usterek.
Przewodniczący Rady – poinformował, iż odpowiedzi na zgłoszone interpelacje zostaną udzielone w pkt. 11 porządku obrad lub na piśmie
z zachowaniem odpowiednich terminów.
Następnie poinformował, iż na jego ręce wpłynęła prośba rodziców chorego na białaczkę Dawida Orszulaka, o wsparcie finansowe. W związku z powyższym zwrócił się z apelem do wszystkich obecnych uczestniczących w sesji o udzielenie pomocy choremu dziecku.
/historia choroby Dawida oraz lista osób udzielających wsparcia
finansowego w załączeniu/
Ad. pkt. 6. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
za rok 2003
Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przedstawił Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski.
/sprawozdanie w załączeniu/
Radny Andrzej Bętkowski – odnosząc się do przedstawionego sprawozdania zapytał co dzieje się z Uchwałą Rady Powiatu Nr XIV/82/2003 dot. Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Obywateli i Porządku Publicznego, o której nadmieniał w swoim wystąpieniu Starosta tzn. czy został powołany koordynator do realizacji tego programu.
Zwracając się do Komendanta Policji poprosił o przedstawienie informacji na temat stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu skarżyskiego.
Ad. pkt. 7 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Skarżyskiego
z realizacji planu konroli za rok 2003
Sprawozdanie z realizacji planu kontroli Komisji Rewizyjnej za rok 2003 przedstawiła Pani Dorota Żak – Sekretarz Komisji Rewizyjnej.
/materiał w załączeniu/
Ad. pkt. 8 Sprawozdania Komisji Stałych Rady Powiatu Skarżyskiego
z działalności w roku 2003
Pan Stanisław Kopeć – Przewodniczący Komisji Budżetowo-Finansowej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu przedstawił sprawozdanie Komisji
z działalności w roku 2003.
/sprawozdanie w załączeniu/
Pan Stanisław Surowski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej przedstawił sprawozdanie Komisji
z działalności w roku 2003.
/sprawozdanie w załączeniu/
Pan Cezary Ciosk – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki przedstawił sprawozdanie Komisji z działalności w roku 2003.
/sprawozdanie w załączeniu/
Pan Andrzej Bętkowski – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego przedstawił sprawozdanie Komisji z działalności w roku 2003.
/sprawozdanie w załączeniu/
Ad. pkt. 9 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał.
1) Projekt uchwały w sprawie: zatwierdzenia zmian w statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej przedstawił Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat. Uzasadniając stwierdził, że na podstawie art. 39 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej statut publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz jego zmiany uchwala rada społeczna zakładu i przedkłada do zatwierdzenia organowi, który utworzył zakład. Dodał, iż Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej wystąpił do Rady Powiatu z wnioskiem o zatwierdzenie zmian w statucie ZOZ, uchwalonych przez Radę Społeczną Zespołu w dniu 9 grudnia 2003 r., uchwałą Nr 24/2003. Zmiany w przedstawionym projekcie uchwały dotyczą zapisu §7 pkt 10, w którym dodaje się podpunkt 14 „endokrynologiczno – ginekologiczna”. Wyjaśnił, iż Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku – Kamiennej udzielał świadczeń z zakresu endokrynologii ginekologicznej w ramach istniejącej poradni ginekologicznej, a zmiana zasad kontraktowania świadczeń medycznych na 2004 rok przez Narodowy Fundusz Zdrowia spowodowała, że świadczenia endokrynologiczne muszą być udzielane w wyodrębnionej komórce organizacyjnej. Rada Społeczna Zespołu Opieki Zdrowotnej wyraziła pozytywną opinię w powyższej sprawie. Stwierdził w związku z tym, że podjęcie uchwały o zatwierdzeniu zmiany w statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku - Kamiennej jest zasadne.
Pan Stanisław Surowski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej przedstawił pozytywną opinię Komisji, stwierdzając, iż powyższy projekt uchwały został zaopiniowany jednogłośnie.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag ani wniosków do przedstawionego projektu Przewodniczący obrad poddał go pod głosowanie.
Uchwała w sprawie: zatwierdzenia zmian w statucie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/91/2004
2) Kolejny projekt uchwały w sprawie: wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za 2003 rok w Zespole Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej przedstawił i uzasadnienia dokonał Wicestarosta – Pan Wiesław Gnat. Poinformował, iż sprawozdanie finansowe Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku Kamiennej za rok 2003 podlega badaniu przez biegłego rewidenta zgodnie z art. 64 ust.1 pkt 4 ustawy o rachunkowości, ponieważ Zespół Opieki Zdrowotnej spełnia warunki określone w powyższym artykule. Rada Powiatu jako organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe zgodnie z Art.66 ust. 4 ustawy o rachunkowości wybiera biegłego rewidenta przeprowadzającego badanie sprawozdania finansowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku Kamiennej. Oznajmił, iż Zarząd Powiatu upoważniony niniejszą uchwałą przeprowadzi postępowanie mające na celu wybór najkorzystniejszej oferty i przedstawi ją do zatwierdzenia Radzie Powiatu Skarżyskiego.
Pan Stanisław Surowski – Przewodniczący Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej przedstawił pozytywną opinię Komisji, stwierdzając, iż powyższy projekt uchwały został zaopiniowany jednogłośnie.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: wyboru biegłego rewidenta do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za 2003 rok w Zespole Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/92/2004
3) Projekt uchwały w sprawie: zatwierdzenia zmian w statucie i jednolitego tekstu statutu Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Skarżysku-Kamiennej przedstawił Wicestarosta – Pan Wiesław Gnat. Uzasadniając stwierdził, iż na podstawie art. 39 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej statut publicznego zakładu opieki zdrowotnej oraz jego zmiany uchwala rada społeczna zakładu i przedkłada do zatwierdzenia organowi, który utworzył zakład. Dodał, iż Dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Skarżysku - Kamiennej wystąpił do Rady Powiatu z wnioskiem o zatwierdzenie zmian w statucie OLK uchwalonych przez Radę Społeczną w dniu 15 grudnia 2003r., uchwałą Nr 15/2003. Wyjaśnił, iż zmiany dotyczą zapisu §7 pkt 2, ppkt 1 i 2, w których skreśla się wyrazy „Kielcach i Radomiu”, co jest związane z wyłączeniem ze struktury OLK tych przychodni. Natomiast skreślenie w § 7 w pkt 3, ppkt 3 i 4 spowodowane jest działalnością wyłącznie prywatną poradni w zakresie udzielania świadczeń stomatologicznych i protetycznych w tym również w ramach kontraktu wcześniej z Kasą Chorych, a obecnie z Narodowym Funduszem Zdrowia. Rada Społeczna OLK uchwaliła jednolity tekst statutu uwzględniający powyższe zmiany, który będzie obowiązywał po zatwierdzeniu przez Radę Powiatu Skarżyskiego.
Radny Janusz Borowiec – wyraził zdanie, iż projekt uchwały powinien dotyczyć jedynie zmian w statucie jednostki, poddał bowiem pod wątpliwość czy w jednej uchwale mogą być zapisy dotyczące zmian w statucie i uchwalenie jednolitego tekstu statutu. Uznał, iż 2 projektu uchwały powinien upoważniać Dyrektora OLK do opracowania jednolitego tekstu statutu.
Pani Jadwiga Samek – Radca Prawny Starostwa Powiatowego ustosunkowując się do powyższej kwestii wskazała, iż zarówno zmiany jak i tekst jednolity statutu są uchwalane przez Radę Społeczną, natomiast zatwierdzane przez Radę Powiatu. Poinformowała, iż przepisy prawa nie wskazują jednoznacznie, jak należy postępować w przypadku wprowadzania tak dużej ilości zmian i ich uporządkowania w ten sposób aby statut był czytelny. W związku z powyższym wyraziła zdanie, że podjęcie uchwały o zatwierdzeniu zmian w statucie i jednocześnie zatwierdzenie jego jednolitego tekstu nie wykracza poza przepisy prawa. Przypomniała ponadto, że wcześniej podejmowane były uchwały w podobny sposób. Dla porównania przybliżyła również radnym postępowanie sądu w sprawach dotyczących rejestracji spółek prawa handlowego. Poinformowała, że sądy w stosunku do podmiotów wnoszących statuty wraz ze zmianami, wymagały jednocześnie przedstawienia jego jednolitego tekstu.
Radny Andrzej Bętkowski wyraził opinię, że lepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie dwóch oddzielnych uchwał, zamiast regulowanie kwestii zatwierdzenia zmian w statucie i zatwierdzenie jednolitego tekstu w jednej uchwale.
Prowadzący obrady – Pan Wiesław Stępień zwrócił uwagę, aby wnioski
i propozycje do projektów uchwał zgłaszane były na posiedzeniach komisji, wówczas Zarząd ma możliwość rozpatrzenia i ustosunkowania się do nich jeszcze przed sesją. Następnie zapytał, czy radni zgłaszają wniosek do powyższego projektu uchwały.
Radny Janusz Borowiec zgłosił wniosek o wykreślenie z projektu uchwały § 2.
Ponieważ nie zgłoszono innych propozycji zmian Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.
Wniosek zgłoszony przez Radnego Janusza Borowca został odrzucony w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 4 radnych
Przeciw głosowało – 11 radnych
Wstrzymały się od głosu – 2 osoby
Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały:
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało – 14 radnych
Przeciw głosowała – 1 osoba
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
Uchwała w sprawie: zatwierdzenia zmian w statucie i jednolitego tekstu statutu Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Skarżysku-Kamiennej została przez Radę przyjęta uzyskując Nr XVI/93/2004
4) Projekt uchwały w sprawie: przyjęcia kalendarza imprez kulturalnych i sportowych współorganizowanych przez powiat skarżyski w roku 2004 przedstawił Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat, który poinformował, że na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 7 i 8 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym do zadań powiatu należą m.in. sprawy kultury, kultury fizycznej i turystyki. Oznajmił w związku z tym, że opracowany został kalendarz imprez kulturalnych i sportowych współorganizowanych przez powiat skarżyski w roku 2004. Przekazał, że imprezy te mają charakter imprez powiatowych, a największą część kalendarza stanowią imprezy wynikające z Kalendarza Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego. Dodał, że środki finansowe na realizację powyższych zadań pochodzą z subwencji oświatowej. Kończąc oznajmił, że Zarząd Powiatu przychylił się do wniosku Komisji Infrastruktury dotyczącego umieszczenia w kalendarzu uroczystości związanej z otwarciem hali sportowo- rehabilitacyjnej w Suchedniowie.
Pan Cezary Ciosk – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki przedstawił pozytywną opinię Komisji, stwierdzając, iż powyższy projekt uchwały został zaopiniowany jednogłośnie.
Radna Dorota Żak zwróciła uwagę, że w kalendarzu imprez kulturalnych i sportowych wpisany jest XVIII Memoriał im. Prof. H. Wytrzyszczewskiego, natomiast w Kalendarzu Szkolnego Związku Sportowego – IX Memoriał.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień wyraził przekonanie, że powyższa kwestia zostanie uporządkowana i kalendarz imprez zostanie w tym zakresie poprawiony.
Radna Dorota Żak zapytała ponadto, dlaczego tylko dwie osoby spośród wszystkich odpowiedzialnych za zorganizowanie konkretnych imprez sportowych, otrzymują wynagrodzenie po 1000 zł.
Wicestarosta – Pan Wiesław Gnat poprosił o udzielenie odpowiedzi w tej sprawie Prezesa Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego – Radnego Andrzeja Bętkowskiego.
Radny Andrzej Bętkowski w swojej wypowiedzi wyraził zadowolenie, że dofinansowanie do imprez sportowych nie uległo zmniejszeniu. Natomiast odpowiadając Radnej Dorocie Żak oznajmił, że osoby otrzymujące wynagrodzenie zajmują się organizacją imprez sportowych i odpowiedzialne są za ich sprawny przebieg.
Ponieważ Radni nie zgłosili więcej uwag ani wniosków Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: przyjęcia kalendarza imprez kulturalnych i sportowych współorganizowanych przez powiat skarżyski w roku 2004, została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/94/2004
5) Projekt uchwały w sprawie: uchwalenia Statutu Powiatu Skarżyskiego przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Pani Marianna Ślusarczyk, która poinformowała, że Rada Powiatu Skarżyskiego Uchwałą Nr VI/33/2003 z dnia 26 lutego 2003 roku powołała doraźną Komisję Statutową, w celu opracowania nowego Statutu Powiatu Skarżyskiego. Przedmiotowa Komisja przygotowała projekt Statutu Powiatu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały. Projekt Statutu Powiatu po zaopiniowaniu przez Zarząd Powiatu i Komisje Stałe Rady Powiatu zostanie uchwalony przez Radę Powiatu Skarżyskiego zgodnie z art.12 pkt. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym.
Radny Andrzej Bętkowski wyraził zdanie, że nie ma konieczności wymieniania w § 3 wszystkich uchwał wprowadzających zmiany do statutu, które tracą moc. Zgłosił w związku z powyższym wniosek o zmianę kolejności zapisów uchwały w następujący sposób: dotychczasowy § 4 i § 5 byłby § 3 i § 4, natomiast § 3 byłby § 5 i uzyskałby następujące brzmienie: „Traci moc Uchwała Nr 3/13/98 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 14 grudnia 1998 roku w sprawie: Statutu Powiatu Skarżyskiego z późniejszymi zmianami”
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Pani Marianna Ślusarczyk poinformowała, że powyższa propozycja była konsultowana z Radcą Prawnym – Panią Jadwigą Samek, która uznała że powyższy zapis jest prawidłowy, bowiem wymieniane są wszystkie uchwały, które wprowadzały zmiany do statutu.
Następnie Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie zgłoszony przez Radnego Andrzeja Bętkowskiego wniosek.
Wniosek został przyjęty w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 8 radnych
Przeciw głosowało – 5 radnych
Wstrzymało się od głosu – 6 osób
Następnie Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Marianna Ślusarczyk - przedstawiła wykaz wniosków przyjętych przez Komisję Statutową na ostatnim posiedzeniu i zgłosiła je jako autopoprawki do projektu statutu.
/materiał w załączeniu/
Ponieważ nie zgłoszono innych uwag ani wniosków do statutu powiatu Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony projekt uchwały wraz z przyjętym wnioskiem do uchwały oraz zgłoszonymi autopoprawkami Komisji Statutowej do statutu.
Uchwała w sprawie: uchwalenia Statutu Powiatu Skarżyskiego została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/95/2004
6) Projekt uchwały w sprawie: przyjęcia planu pracy Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Komisji Stałych Rady na 2004 rok przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Marianna Ślusarczyk. Uzasadniając poinformowała, iż na podstawie § 13 ust. 1 oraz § 46 ust. 2 Statutu Powiatu Skarżyskiego Rada Powiatu i jej Komisje Stałe działają zgodnie z zatwierdzonym przez Radę planem pracy. Dodała, że przyjęte plany pracy pozwolą ukierunkować i usystematyzować pracę Rady i jej organów. W związku z powyższym podjęcie niniejszej uchwały jest zasadne. Następnie przedstawiła autopoprawki Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej zgłoszone do planów pracy Komisji oraz autopoprawki Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środkowiska i Porządku Publicznego zgłoszone również do planu pracy Komisji.
/autopoprawki w załączeniu/
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: przyjęcia planu pracy Rady Powiatu Skarżyskiego oraz Komisji Stałych Rady na 2004 rok została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/96/2004
7) Projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr II/8/2002 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie: powołania stałych Komisji Rady Powiatu Skarżyskiego i ich składów osobowych przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Marianna Ślusarczyk. Uzasadniając poinformowała, iż Rada Powiatu Skarżyskiego Uchwałą Nr II/7/2002 z dnia
29 listopada 2002 roku w sprawie: zmian Statutu Powiatu Skarżyskiego powołała Komisję Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej. Powyższa Uchwała weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego tj. 31.12.2002 roku. Natomiast Uchwałą Nr II/8/2002 z 29 listopada 2002 roku powołano składy osobowe poszczególnych Komisji w tym, Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, zgodnie
z obowiązującym na ten moment Statutem Powiatu. W celu uporządkowania nazewnictwa Komisji zasadnym jest podjęcie niniejszej Uchwały.
Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr II/8/2002 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie: powołania stałych Komisji Rady Powiatu Skarżyskiego i ich składów osobowych została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/97/2004
8) Projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr II/9/2002 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie: powołania Przewodniczących stałych Komisji Rady Powiatu Skarżyskiego przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Marianna Ślusarczyk. Uzasadniałaś stwierdziła, iż Rada Powiatu Skarżyskiego Uchwałą Nr II/7/2002 z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie: zmian Statutu Powiatu Skarżyskiego powołała Komisję Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej. Powyższa Uchwała weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego tj. 31.12.2002 roku. Natomiast Uchwałą Nr II/9/2002 z 29 listopada 2002 roku powołano Przewodniczących poszczególnych Komisji Stałych w tym, Przewodniczącego Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Polityki Prorodzinnej, zgodnie z obowiązującym na ten moment Statutem Powiatu.
W celu uporządkowania nazewnictwa Komisji zasadnym jest podjęcie niniejszej Uchwały.
W związku z tym, iż Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: zmiany Uchwały Nr II/9/2002 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 listopada 2002 roku w sprawie: powołania Przewodniczących została przez Radę przyjęta jednogłośnie uzyskując Nr XVI/98/2004
Ad. pkt. 10 Wystąpienia zaproszonych gości
W tym punkcie obrad głos zabrały następujące osoby:
Pani Władysława Kuźnia – Prezes Zarządu Fundacji „Daj Szansę” -przypomniała zebranym, iż rok temu zwróciła się do Radnych Powiatu
z prośbą o pomoc finansową wspierającą działalność statutową Fundacji. Dziękując za okazaną pomoc poinformowała, iż 18 Radnych Powiatu wpłaciło na rzecz Fundacji łączną kwotę 5960 zł. Ponadto oznajmiła, iż Fundacja otrzymała dotację z budżetu powiatu w wysokości 2000 zł.
Następnie poinformował, iż Fundacja w roku ubiegłym zgromadziła łączną kwotę 16.359 zł, która przeznaczona została na stypendia naukowe, sportowe oraz dofinansowanie wyjazdów młodzieży na festiwale zagraniczne, a także na współfinansowanie obozów naukowych i warsztatów mistrzowskich. Dodała, iż na działalność administracyjną wydatkowano jedynie kwotę 100 zł.
Ponadto Pani Prezes podziękowała władzom starostwa za bezpłatne udostępnienie Fundacji pomieszczeń i urządzeń biurowych oraz pracownikom Biura Rady Powiatu za bezinteresowną pomoc w pracy Fundacji. Dzięki tej pomocy ze strony Starostwa Fundacja nie ponosi kosztów działalności administracyjnej.
Kończąc poinformowała o ustanowieniu, w zależności od wpłaconych kwot, certyfikatów przynależności do platynowego, złotego, srebrnego i brązowego kręgu fundatorów Fundacji i tak: do brązowe kręgu fundatorów należą osoby, które wpłaciły na rzecz Fundacji od 500 -1000 zł, do srebrnego osoby, które wpłaciły od 1001 -1500zł, do złotego od 1501 -2000zł natomiast do platynowego osoby, które wpłaciły powyżej 2000 zł. Poinformował, iż w styczniu br przyznano certyfikaty Fundacji po raz drugi, które wręczone zostały na charytatywnym koncercie. Kończąc poprosiła o wystąpienie Pana Janusza Paczesnego i Pana Stanisława Surowskiego
i wręczyła im certyfikat przynależności do brązowego kręgu fundatorów.
Pan Sylwester Hamera - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej – podziękował za dofinansowanie zakupu Terenowego Samochodu Strażackiego, którym może się poszczycić niewiele jednostek Straży Pożarnej w naszym województwie. Podziękował Staroście, Zarządowi oraz Radzie Powiatu za podjęcie jednogłośnie decyzji o dofinansowaniu zakupu tego samochodu. Złożył podziękowania Członkowi Zarządu - Panu Jerzemu Żmijewskiemu za osobisty wkład i zaangażowanie w pozyskanie środków zewnętrznych. Kończąc podziękował Wicestaroście za dofinansowanie nagród dla dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie na temat wiedzy pożarniczej.
/wystąpienie w załączeniu/
Pan Michał Domaradzki - Nadkomisarz w Komendzie Powiatowej Policji
w Skarżysku-Kamiennej – omówił stan porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Powiatu Skarżyskiego oraz przedstawił zebranym jakie działania pojęto, aby skutecznie zwalczać narastającą przestępczość i patologie społeczne.
/materiał w załączeniu/
Pan Eugeniusz Cichoń - Wiceprzewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego – w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na trzy zagadnienia:
1) Przyłączenie Sołectwa Kierz Niedźwiedzi do Powiatu Skarżyskiego,
2) Budownictwo sportowe na terenie powiatu skarżyskiego,
3) Problemy opieki zdrowotnej.
Przypomniał uczestnikom sesji, iż od pierwszego stycznia 2004 roku Sołectwo Kierz Niedźwiedzi zgodnie z wolą mieszkańców zostało przyłączone do gminy Skarżysko Kościelne, a tym samym weszło w skład Powiatu Skarżyskiego
i Województwa Świętokrzyskiego. W ślad za tym idą oczekiwania tej społeczności przede wszystkim w zakresie infrastruktury drogowej, sieci wodnej i kanalizacyjnej. Dlatego też konieczne jest wspólne działanie władz wojewódzkich, Starostwa Powiatowego, a także Gminy Skarżysko-Kościelne, aby ta wieś mogła nadrobić braki, które zostały poczynione przez lata walki mieszkańców o zmianę przynależności administracyjnej.
Ustosunkowując się do kwestii inwestycji budowy hali sportowej w Suchedniowie poinformował, że na czas bieżący samorząd województwa wydatkował 31,8% środków co do wartości całej hali sportowej. Finansowe zobowiązania ze strony Gminy Suchedniów zostały zrealizowane, natomiast pozostały jeszcze zobowiązania w stosunku do tej inwestycji ze strony powiatu. Podkreślił, że w przypadku gdyby było zagrożenie realizacji tej inwestycji
i zostałaby ona zatrzymana, wówczas istniałaby konieczność zwrócenia środków
z Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W dalszej części swojego wystąpienia poinformował, iż kolejna inwestycja w powiecie skarżyskim, która otrzymała dofinansowanie z Sejmiku tj. budowa sali gimnastycznej przy gimnazjum
w Skarżysku Kościelnym. Podkreślił, że w chwili obecnej nie ma zagrożenia dokończenia tej budowy. Zwrócił również uwagę, na brak hali sportowej
w Skarżysku-Kamiennej, wyrażając zdanie, iż wartym zastanowienia byłoby podjęcie takiej inwestycji w mieście.
W dalszej części swego wypowiedzi z żalem zauważył, że inwestycja pod nazwą „Szpital Powiatowy w budowie” wypadła z terminarza inwestycji wojewódzkich i należy podjąć pilnie decyzję co dalej z tym obiektem. Zaznaczył, także pilną potrzebę remontu dachu w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej. Kończąc odniósł się do kontraktu na świadczeń medycznych z NFZ.
Pan Janusz Kwaterski – przedstawiciel Firmy „DROGPOL” - skrytykował wypowiedź Członka Zarządu Pana Jerzego Żmijewskiego z ostatniej XV Sesji, stwierdzając, że podał on fałszywą informację dot. przyczyny odwołania rozprawy sądowej, w której stronami sporu są ZDP i firma „ DRGPOL”.
Pan Kwaterski wyjaśnił, że prawdziwą przyczyną odroczenia rozprawy był wniosek złożony przez pełnomocnika ZDP o jej przełożenie na inny termin, a nie przyczyna wskazana przez Pana Żmijewskiego. W związku z tym nieporozumieniem Firma „DROGPOL” oczekuje przeprosin od Pana Żmijewskiego.
/kserokopia pism w powyższej sprawie w załączeniu/
W dalszej części wystąpienia Pan Kwaterski ustosunkował się do zarzutów Pana Bętkowskiego kwestionujących jakość wykonania przez Firmę „DROGPOL” remontu nawierzchni ul. Ekonomii. Tłumacząc stwierdził, że minął już roczny termin gwarancji na tę drogę, a do jej stanu obecnego przyczynił się brak odpowiedniego odwodnienia, które miało być wykonane przez powiat.
Pan Krzysztof Sułek – przedstawiciel Ligi Polskich Rodzin - poruszył problem nie dokończenia Kroniki Starostwa Powiatowego i jako przyczynę tego stanu rzeczy wskazał brak chęci radnych powiatu „opodatkowania” się na ten cel w kwocie 10 zł od osoby. Przypomniał również o niedokończonej sprawie albumu „Powiat Skarżyski Wczoraj i Dziś”, który miał być wynikiem konkursu przeprowadzonego przez Starostwo. Dodał, iż sprawa powyższego albumu toczy się 5 lat.
Następnie zwrócił uwagę na pozostałości po Hali Sportowej w Skarżysku położonej przy ulicy Metalowców podkreślając, że jest to wstyd i hańba że od tylu lat Skarżysko nie ma hali a miało siatkarzy w II lidze. W dalszej części wystąpienia poruszył sprawę nazewnictwa ulic w mieście, pytając dlaczego nie uhonorowano żadnej ulicy w mieście imieniem Ks. Kazimierza Sykulskiego osoby wielce zasłużonej. Następnie wyraził swoje oburzenie faktem wycięcia 22 klonów na miejscu przyszłej lokalizacji, kolejnego supermarketu, a także wycięciem wierzb obok hotelu „Promień”. Zwrócił także uwagę na permanentne i nieskuteczne łatanie ulicy Niepodległości. Kończąc zaprosił zebranych na organizowany w najbliższą niedzielę bieg narciarski.
Pan Lucjan Mróz – w swoim wystąpieniu podzielił się refleksjami na temat osoby Pana Starosty i Wicestarosty Powiatu.
/wystąpienie w załączeniu/
Przedstawiciel stowarzyszenia „FORUM SAMORZĄDOWE” - złożył wniosek o ujęcie w planach inwestycyjnych powiatu remontu ulicy Sokolej. Podkreślił, iż tragiczny stan nawierzchni stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców.
Pan Jerzy Stopa - Przedstawiciel P i S – odniósł się do porządku obrad stwierdzając, że zasadnym byłoby umieszczenie punktu wystąpienia zaproszonych gości na wstępie, a nie w końcowej części sesji.
Następnie poruszył sprawę niedokończonego albumu o naszym mieście, pytając czy doczeka się finału jego wydanie.
/wystąpienie w załączeniu/
Ad. pkt. 11 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania
Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – po raz kolejny poprosił o prowadzenie merytorycznej dyskusji, a nie wygłaszanie politycznych deklaracji. Podkreślił, iż nigdy nie zabierał głosu jako Przewodniczący SLD, a przez wszystkie sesje próbuje dyskutować merytorycznie i nie obrażać nikogo. Zwrócił uwagę, iż w trakcie dzisiejszych obrad został nazwany „baronem”, „urzędnikiem carskim”. Odnosząc się do wystąpienia Radnego Andrzeja Bętkowskiego, stwierdził, iż obecny Zarząd nie unika trudnych tematów, albowiem tymi problemami jest przytłoczony. Następnie poruszył najbardziej nurtujące problemy tj. służby zdrowia i oświaty. Odnosząc się do sprawy szkół i ich restrukturyzacji oznajmił, iż jest to nieprawdopodobny problem społeczny, budzący dużo emocji. Dlatego też wyraził zdanie, iż jeżeli jest to tylko możliwe należy odwlec kwestie radykalnych zmian w sieci szkół natomiast poszukać rozwiązań strukturalnych np. poprzez zmniejszenie kosztów utrzymania jednostki.
Następnie stwierdził, iż za obecny stan rzeczy zarówno w służbie zdrowia jak i oświacie odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne określające politykę państwa.
W dalszej części swojej wypowiedzi odniósł się do finansowania powiatów stwierdzając, że na zadania powiatowe nigdy nie były przekazane odpowiedniej wysokości środki finansowe. Dodał, że do chwili obecnej uzupełnia się brakujące kwoty w budżecie ze sprzedaży mienia.
Wicestarosta Powiatu – Radny Wiesław Gnat – odnosząc się do wystąpienia Radnego Andrzeja Bętkowskiego i Radnego Janusza Borowca w kwestii oświaty, zwrócił się z zapytaniem do Radnego Bętkowskeigo co zrobił przez 4 lata poprzedniej kadencji w sprawie zmiany sieci szkół w powiecie skarżyskim. Dodał, iż wówczas była możliwość pozyskania środków z Ministerstwa na ten cel. Przypomniał, iż w poprzedniej kadencji powołano zespół do opracowania sieci szkół ponadgimnazjalnych, który nie podjął żadnych decyzji w zakresie zmiany sieci placówek. Następnie przybliżył zamierzenia w tym zakresie Zarządu Powiatu, który proponuje przeniesienie SOSW z Suchedniowa do budynku Bursy Szkolnej w Skarżysku na ul. Legionów. Zmiana siedziby SOSW spowoduje polepszenie warunków bytowych przebywających tam podopiecznych, a przede wszystkim zmniejszy koszty utrzymania jednostki. Następnie odniósł się do pisma Radnego Bętkowskiego, który prosił o przygotowanie informacji na temat bazy placówek oświatowych na terenie powiatu skarżyskiego. Wskazał, iż szczegółowe informacje na temat powierzchni, sal dydaktycznych, stanu obiektów znajdują się w poszczególnych placówkach dlatego też rozesłano pismo Radnego z prośba o przygotowanie takich informacji.
Skarbnik Powiatu – Pani Alina Skuza – odpowiadając Radnemu Januszowi Borowcowi, wyjaśniła iż 2/13 subwencji oświatowej na m-c marzec przekazane zostały w dniu wczorajszym tj. 26.02. W związku z powyższym trzynasta pensja dla nauczycieli zostanie przekazana w dniu 15 marca br. W związku z powyższym termin ustawowy 31 marca zostanie zachowany.
Ad. pkt.12 Wolne wnioski i oświadczenia radnych
Radny Janusz Borowiec – ustosunkowując się do udzielonych odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania wskazał, iż w wystąpieniu Starosty i Wicestarosty nie było odpowiedzi na zgłoszone pytania. Następnie zgłosił wniosek aby od kolejnej sesji Rady Powiatu sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu między sesjami było przekazywane Radnym w formie pisemnej. Zapytał ponadto, czy w związku z przyłączeniem Kierza Niedźwiedziego w granice powiatu skarżyskiego zostały przekazane środki finansowe z Ministerstwa Edukacji w części oświatowej subwencji ogólnej na opiekę dzieci w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Poprosił również o rozważenie przez Zarząd możliwości przyjęcia na siebie roli beneficjenta finalnego w realizowaniu programów z funduszy UE. Dodał, iż w Zespole Szkół Ponadgimnazjlanych nr 3 został opracowany wniosek na kwotę 100 tys zł, na modernizację pracowni gastronomicznej, w której mogłyby się odbywać egzaminy końcowe. Wskazał, że aby była możliwość rozpatrywania tego wniosku potrzebna jest uchwała intencyjna Rady Powiatu oraz wskazane środki w budżecie powiatu w wysokości 20 %. Kończąc swoje wystąpienie zwrócił się do Przewodniczącego Rady z wnioskiem o zdyscyplinowanie radnych biorących udział w Sesji Rady Powiatu, aby uczestniczyli w obradach do końca.
Radny Andrzej Bętkowski – przypomniał zebranym, iż na poprzedniej sesji zwrócił się do Przewodniczącego o rozpatrzenie incydentu jaki miał miejsce na wspólnym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i Zarządu Powiatu i zajęcie w tym zakresie stanowiska. Poinformował, iż Przewodniczący Rady odpowiadając na tę interpelację stwierdził, iż badał całą sprawę, a kończąc swoje stanowisko zawarł taką treść: „pragnę zauważyć, że wedle zapewnień Starosty taka sytuacja więcej nie będzie miała miejsca”. Radny Andrzej Bętkowski zwrócił jednak uwagę, że mimo iż od tego incydentu minęło wiele czasu Pan Starosta nie zmusił się do powiedzenia jednego słowa przepraszam, wobec gości którzy byli zaroszeni na to posiedzenie.
Następnie odnosząc się do porządku dzisiejszej sesji wyraził zdanie, iż zasadnym byłoby umieszczenie informacji o działalności policji za 2003 rok zaraz po sprawozdaniu z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.
Odnosząc się do wystąpienia przedstawiciela Firmy DROGPOL stwierdził, iż remont ul. Ekonomii nie został wykonany starannie. Zwracając się do Wicestarosty, stwierdził że w poprzedniej kadencji nie miał tego komfortu aby coś na kogoś zganiać. Stwierdził, iż wszystkie niepowodzenia obecnego Zarządu zgania na poprzedni Zarząd.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień – poinformował, iż na Radę Powiatu wpłynęło pismo od Projektów Kapitałowych Spółka z o.o. wzywające Radę do podjęcia uchwały o zmianie gospodarki finansowej lub likwidacji Zespołu Opieki Zdrowotnej.
/pismo w tej sprawie w załączeniu/
Stwierdził, iż pismo w powyższej sprawie wraz z opinią Zarządu i Radcy Prawnego skierował na Komisję Budżetowo-Finansową oraz Komisję Zdrowia prosząc o wypracowanie stanowiska.
Ad. pkt. 13. Zamknięcie sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.
Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Stępień stwierdził, że porządek XVI – tej Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został zrealizowany w całości.
Podziękował radnym za przybycie i aktywny udział w dzisiejszych obradach. Podziękował również gościom zaproszonym oraz wszystkim osobom, które zechciały towarzyszyć Radzie w dzisiejszej sesji.
Następnie poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły 'Zamykam XVI- tą Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego'.
Godzina zakończenia obrad – 1505
Protokołowała:
Joanna Wężyk
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
WIESŁAW STĘPIEŃ
Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.
Wyświetl większą mapę
Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30
plac Floriański 1 (I piętro)
Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879
Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)
Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje
Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)
2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP
3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje
Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:
info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:
info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Strony BIP gmin powiatu skarżyskiego:
Gmina Bliżyn
Gmina Łączna
Miasto Skarżysko - Kamienna
Gmina Skarżysko Kościelne
Miasto i Gmina Suchedniów