BIP Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej

Historia Ośrodka

Drukuj
1 2 3
30-lecie Ośrodka

Nasz Ośrodek powstał 30 lat temu tzn. 1 lipca 1973 r. decyzją ówczesnego Kuratora mgr St. Ornatowskiego. Państwowy Zakład Wychowawczy Nr 2 bo tak brzmiała pełna nazwa placówki przeznaczony był dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym. Składał się z internatu i szkoły podstawowej specjalnej zwanej 'Szkołą Życia'.
1.09.1984 r. została zmieniona nazwa placówki na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2, którą to nazwą posługujemy się do dziś.
Placówka otrzymała budynek po dawnej Szkole Podstawowej Nr 4. Po remoncie i adaptacji 1.09.1973 r. mogliśmy przyjąć pierwszych wychowanków. Pierwszym Dyrektorem była Pani mgr Irmina Miernik, która położyła duże zasługi w organizowaniu placówki. Wielokrotnie sama dokonywała zakupu potrzebnego wyposażenia tak w sprzęt jak i pomoce dydaktyczne, zabawki i inne materiały potrzebne do funkcjonowania zakładu. Udzielała także rad i służyła pomocą.
Większość kadry pedagogicznej nie miała doświadczenia w pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Wykształcenie pedagogiczne i kursy metodyczne nie zawsze były wystarczające, aby sprostać wychowaniu dzieci specjalnej troski. Dlatego tak nieocenione było doświadczenie i pomoc Pani dyrektor Irminy Miernik.
W swojej pełnej zaangażowania pracy Dyrektorkę wspomagała kierownik internatu mgr Natalia Poznańska, a rok później przybyła do naszego Ośrodka Teresa Nużyńska, która została z - cą dyrektora. Razem z dyrektorką p. Irminą Miernik do pracy 1 września przystąpiły: Maria Chojnacka, Jadwiga Korzeniowska, Irena Winiarska, Helena Skurczyńska, Leontyna Bińczak, Albina Poros, Maria Fąfara, Elżbieta Kocia, Barbara Żelazna, Irena Mosiołek, Zofia Dąbrowa, Marianna Surma, Krystyna Baran.
Po tragicznej śmierci kol. Nużyńskiej funkcję z-cy dyrektora powierzono kol. Helenie Skurczyńskiej. Obie dyrektorki pracowały do 31 lipca 1978 r. Następnie funkcję dyrektora Ośrodka powierzono p. Stanisławowi Derlatce, który pełnił ją do 7.09.1991 r. , z-cą dyrektora została p. Marianna Surma.
1.09.1985 r. po odejściu na emeryturę kierownika internatu kol. Natalii Poznańskiej nowym kierownikiem została kol. Biruta Solarz-Świostek, która tę funkcję pełniła do 1995 r. 7.09.1991 r. na emeryturę odeszedł dyrektor Stanisław Derlatka, nowym dyrektorem wybranym w wyniku konkursu została p. Marianna Surma, z-cą dyrektora została p. Jadwiga Korzeniowska, kierownikiem internatu pozostała p. Biruta Solarz-Świostek. Od 1995 r. nowym kierownikiem internatu jest p. Elżbieta Głogowska, która tę funkcję pełni do obecnej chwili.
W momencie powstawania placówki do Ośrodka przybyło 48 dziewczynek do 4 klas po 12 dzieci. W miarę jak przybywało dzieci świetlice zamieniono na klasy i sypialnie. Od 1975 r. w szkole przebywało zmiennie od 70 - 90 uczniów, a w internie mieszkało od 52 do 68 dziewczynek.
W obecnej chwili w 3 szkołach: Podstawowej, Gimnazjum i Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej z klasami przysposabiającymi uczy się 76 uczniów. W internacie mieszka 60 wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie i autystycznych. Od 1.09.2002 r. funkcjonuje także Punkt konsultacyjny dla dzieci autystycznych i ich rodzin.
Po ostatnim remoncie i modernizacji Ośrodka mamy 9 klas, 3 pracownie, gabinet logopedyczny i psychologiczny, salę rehabilitacyjną, salę gimnastyczną, 6 sypialni, 2 świetlice, pokój z-cy dyrektora i kierownika internatu, pokój nauczycielski, księgowość, sekretariat, pokój socjalny, blok żywieniowy, magazyn, pracownię krawiecką, pralnię.
W miarę jak przybywały do naszego Ośrodka dzieci zatrudniano także nowych nauczycieli. Z kadry, która pracuje jeszcze od 1973 r. pozostało tylko 3 nauczycieli. W ostatnich latach kadra została odmłodzona. Przez te lata odeszło na emeryturę lub rentę około 20 nauczycieli. Niektórzy odeszli do innych szkół lub zmienili zawody. Trzech nauczycieli odeszło na zawsze. Obecnie w Ośrodku pracuje 17 nauczycieli, 1 psycholog , 19 n-li wychowawców oraz 17 pracowników administracji i obsługi. Ośrodkiem kieruje 3 osobowa kadra kierownicza.
Wszyscy nauczyciele i wychowawcy posiadają wyższe studia mgr i kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Wielu ma studia podyplomowe ukończone jako druga specjalność, kursy trenerskie, liczne kursy kwalifikacyjne i doskonalące. Zdobyta wiedza pozwala doskonalić swój warsztat pracy, szukać nowych metod celem jak najlepszego przybliżenia dziecku wiedzy o otaczającym go środowisku, wpojeniu zasad i norm postępowania oraz nauczeniu posługiwania się zdobytymi umiejętnościami.
Na działalność dydaktyczno-wychowawczą Ośrodka składa się zapewnienie wychowankom, wszechstronnej opieki, nauki i przygotowania do Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz udziału w życiu społecznym i kulturalnym w dostępnym dla nich zakresie. Aby to osiągnąć każdy nauczyciel dostosowuje metody pracy do poziomu i możliwości zespołu dzieci, a także stara się aby wychowankowie brali udział w pracy organizacji młodzieżowych, w różnego rodzaju imprezach sportowych i kulturalnych czy uroczystościach szkolnych. Te formy aktywności utrwalają pozytywne nawyki, usprawniają fizycznie, kształcą i rozwijają procesy psychiczne, uczą nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Jednocześnie kształtują uczucia i wyzwalają aktywność dziecka najlepiej rozumianą.
Szkoła Podstawowa nosi imię M. Konopnickiej dlatego od 1986 r. byliśmy związani z Ruchem Konopniczan, jako jedyna 'Szkoła Życia' wśród szkół podstawowych masowych i podstawowych specjalnych.
Od 1974 r. w ramach pracy internatu Ośrodka działają drużyny zuchowe 'Nieprzetartego Szlaku'. Często na zbiórki zapraszane są pozostałe dzieci z internatu oraz goście z zaprzyjaźnionych Ośrodków. Tradycją stał się udział w Przeglądach Harcerskich i Szkolnych Zespołów Artystycznych 'Nieprzetartego Szlaku' w Sielpi, gdzie prezentujemy różne programy artystyczne, dzięki którym drużyny zdobywają wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Biorą także udział w biwakach, imprezach organizowanych przez inne Ośrodki oraz zimowiskach. Obecnie w Ośrodku działają 3 drużyny. Dwie drużyny 'Nieprzetartego Szlaku' prowadzone przez kol. Mączkę i Magdziarz nawiązały współpracę z SOSW w Bogumiłku, która zaowocowała wzajemnymi odwiedzinami.
W działalności Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - Polska uczestniczymy od 1989 r. Początkowo jako Klub Olimpiad Specjalnych, a obecnie jako Sekcja Olimpiad Specjalnych 'Buziaki'. Jesteśmy jedną z prężniej działających Sekcji w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne - Polska 'Świętokrzyskie'. Wielokrotnie byliśmy organizatorem lub współorganizatorem imprez sportowych o charakterze wojewódzkim, makroregionalnym i ogólnopolskim. Nasi zawodnicy z powodzeniem startują w zawodach różnego szczebla reprezentując nie tylko Ośrodek ale i województwo, a także Polskę. Do dziś pochwalić możemy się reprezentantami Polski na:
- V Światowych Zimowych Igrzyskach Specjalnych w Austrii - Ewa Stajniak - narciarstwo biegowe (1993),
- VI Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Kanadzie - Magda Wójcik - narciarstwo biegowe (1997)
- X Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Północnej Karolinie - USA - Rafał Mróz - badminton (1999)
- VII Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych na Alasce - Sylwia Biskup - narciarstwo biegowe (2001) + Jadwiga Korzeniowska - trener reprezentantek Polski w tej dyscyplinie sportowej - Po powrocie Reprezentacja Polski była z wizytą w Pałacu Prezydenta R.P.
- Europejski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych na Węgrzech - Joanna Ziętek - bieg na 800 m. 'Sztafeta 4 x 100 m. i skok w dal (2001) + jedna z trenerek kadry Polski w lekkiej atletyce - Iza Orlikowska.
- Europejski Turniej Piłki Koszykowej Olimpiad Specjalnych w Moskwie - gdzie Polskę reprezentowała drużyna 'Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, w której wystąpił Rafał Mróz (2002).
W tym roku 16-29.06. na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Irlandii w reprezentacji Polski znajdą się : Justyna Salwa - gimnastyka Tomek Mocek - pływanie, Sylwia Biskup i Rafał - badminton. Trenerką polskich badmintonistów będzie p. Izabela Orlikowska.
Od 1995 r. nasi zawodnicy 'Buziaków', uczestniczą wraz z trenerami w turnusach rehabilitacyjno-sportowych organizowanych początkowo w Powroźniku, a następnie w Zakopanem przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne - Polska 'Świętokrzyskie'. W ramach tych turnusów odbywają się treningi sportowe i realizowany jest program 'Zielonej Szkoły'.
Od 1998 r. jesteśmy jako Ośrodek organizatorami turnusów rehabilitacyjnych dla pozostałych dzieci i ich rodzin. Turnusy te odbywały się kolejno w Jarosławcu, w Darłówku, a tegoroczny odbędzie się w Chłopach. W trakcie tych turnusów dzieci korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych i realizują program 'Zielonej Szkoły'.
Od roku szkolnego 1991/1992 zainicjowaliśmy coroczną organizację Sportowego Turnieju Szkół, i Biegu Przełajowego, Mała Zabawa Biegowa, jako imprez integracyjnych dla placówek specjalnych z terenu województwa. Imprezy te organizowaliśmy od samego początku przy współpracy z wolontariuszami ze skarżyskich Liceów Ogólnokształcących. Pierwsi wolontariusze to młodzież z II L. O. im. A. Mickiewicza, do których w dalszych latach dołączyły kolejne licea.
Ze względu na dużą liczbę imprez sportowych organizowanych w ramach działalności Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - Polska, w których uczestniczą nasi wychowankowie, zawiesiliśmy organizację Sportowego Turnieju Szkół i Biegu Przełajowego 'Mała Zabawa Biegowa'. Ostatni raz obie te imprezy sportowe obywały się w roku szkolnym 1999/2000.
Od 1996 r. uczestniczymy w Sportowym Turnieju Miast i Gmin przyczyniając się do wysokiej pozycji Skarżyska w rankingu miast.
Aby zapoznać wychowanki z twórczością patronki - Marią Konopnicką koło 'Żywego słowa' i koło plastyczne organizowało w oparciu o literaturę dziecięcą liczne konkursy rysunkowe, wystawy prac oraz wieczory bajek i baśni, które od 1993 r. przerodziły się w inscenizację bajek M. Konopnickiej i innych autorów. I tak pierwszą z bajek była:
'O Janku Wędrowniczku', następnie
'O krasnoludkach i sierotce Marysi'
'Na jagody',
'Czerwony Kapturek'
'Jaś i Małgosia',
'Kot w butach,
'O śpiącej królewnie'
'Calineczka'
'Księżniczka na ziarnku grochu'
'O królewnie śnieżce i krasnoludkach'
w tym roku 'Kopciuszek'.
Corocznie inscenizację kolejnych bajek prezentowaliśmy gościom i przyjaciołom w trakcie Dnia Otwartej Szkoły oraz placówkom specjalnym. Prezentację dla przedszkoli i szkół podstawowych zaplanowaliśmy jako działalność gospodarczą. Z przygotowywanymi inscenizacjami występowaliśmy także poza Ośrodkiem w Kielcach, Pińczowie, Suchedniowie, Ostrowiecu Św., Sielpii. Inscenizacje bajek przygotowywane są przemiennie: w jednym roku przez nauczycieli szkół, a w następnym przez wychowawców internatu.
Ogrom pracy nauczycieli i wychowawców włożony w przygotowanie dzieci do występów, w przygotowaniu wspaniałej dekoracji i strojów do bajki, scenariusz, daje poczucie dobrze spełnionego obowiązku, a dzieciom możliwość pięknego przeżycia i wiary we własne siły.
Innego rodzaju działalnością artystyczną jest udział naszej wychowanki Agnieszki Zybały w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Zamościu 'Świat moich marzeń', w którym Agnieszka brała udział od 1994 r. Za swoje prace zdobyła nagrody rzeczowe i wyróżnienia. W 1997 r. została uhonorowana dyplomem Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Brała udział w wielu warsztatach plastycznych, konkursach organizowanych na terenie województwa jak i ogólnopolskich. W 2002 r. brała udział w warsztatach plastycznych w Bocheńcu 'Wierna 2002'. Jej prace zdobią pokoje w wielu domach w Skarżysku, Warszawie, Berlinie czy Kanadzie. Miała także swoje wystawy w Skarżysku w Civitas Christiana w Domu Kultury w Suchedniowie i w Domu Kultury 'Ziemowit' w Kielcach. Jej prace wystawiane były na II Ogólnopolskiej wystawie twórczości artystycznej 'Sprawni inaczej' w Galerii Abakus w Warszawie.
Aby sprostać wszystkim organizowanym przez Ośrodek imprezom, od 1993 r. włączyliśmy do pomocy Skarżyskich Licealistów, którzy pracują na zasadzie wolontariatu. Pomagali przy organizowaniu zabaw karnawałowych, imprezach sportowych i kulturalnych. Na zabawy młodzież przygotowuje konkursy i drobne prezenty, a przede wszystkim uczą bawić i tańczyć. Współpracująca z nami na zasadzie wolontariatu młodzież z II L.O. im. Adama Mickiewicza opracowała pod kierunkiem p. Mariusza Lelonka projekt współpracy z Ośrodkiem w ramach ogólnopolskiego konkursu 'Młodzi innym'. Projekt ten uzyskał akceptację polskiej fundacji i został za niego nagrodzony. Dzięki otrzymanej dotacji wolontariusze zorganizowali naszym wychowanką wycieczkę do Chorzowa. Obecnie współpracujemy z młodzieżą z I, II i III L.O. oraz z uczniami z Gimnazjum w Mircu. W 1993 r. w oparciu o młodzież powstała Grupa Terapeutyczna, prowadzona metodą Weroniki Sherborne w połączeniu z metodą prof. Cramera. Grupę założyła nauczycielka muzyki p. Anna Sokołowska i psycholog Ośrodka p. Małgorzata Urynek. Grupa ta działa do dziś. Prowadzona jest przez p. M. Urynek i J. Laliczyńska.
Staramy się wprowadzić w Ośrodku różnego rodzaju innowacje i nowości, aby rozwijać swój warsztat pracy. Dlatego p. Anna Sokołowska nawiązała współpracę z prof. Uniwersytetu Berlińskiego Detlivem Cramerem. W 1994 r. organizowaliśmy warsztaty muzyczne dla nauczycieli z woj. kieleckiego jak i nauczycieli skarżyskich szkół masowych oraz nauczycieli szkolnictwa specjalnego.
Inną imprezą wpisaną także w kalendarz imprez organizowanych przez nasz Ośrodek jest Festiwal Piosenki. Jest to impreza dla wszystkich osób niepełnosprawnych intelektualnie nie tylko z placówek kuratoryjnych, ale także z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej. Impreza rozrosła się i od 1995 r. dzięki życzliwości Dyrektora MCK p. Jerzego Tambora organizowana jest w Miejskim Centrum Kultury. W 12-tym Festiwalu Piosenki Skarżysko'2003 brało udział 19 placówek i 120 uczestników. Nagrody ufundowane były przez Starostę Powiatu Pana Łukasza Wojciechowskiego oraz nasz Ośrodek.
Oprócz już wymienionych imprez w ramach pracy internatu dzieci korzystają z organizowanych wycieczek krajoznawczych bliższych i dalszych: Góry Świętokrzyskie, Orońsko, Szydłowiec, Kazimierz Dolny, Sandomierz, Chorzów, Warszawa, Kraków

W internacie organizowane są również:
 atrakcyjne niedziele
 mikołajki
 Andrzejki
 Pożegnanie zimy 'Topienie 'Marzanny'
 Spotkania imieninowe
 Zabawy, ogniska, konkursy, teatrzyki kukiełkowe
 Wspólne wigilie czy I komunia święta
Od 1994 r. organizujemy corocznie spotkania wigilijne, na które zapraszamy przyjaciół Ośrodka i ludzi dobrego serca, rodziców i wszystkich którzy są nam życzliwi, służą radą, wsparciem, a także pomagają finansowo. W tym roku dzieci w czasie wigilii przedstawiły piękny koncert kolędy i pastorałek przygotowany przez p. Barbarę i Rafała Szymańskich. Z tej okazji wydaliśmy płytę 'Dzieciaki kolędują'. Wychowanki prezentowały te kolędy także w audycji Radio Dzieciom prowadzonej przez Radio AVE. Dzieciaki dały także dwa koncerty dla dzieci niepełnosprawnych i uczniów ze szkół masowych oraz zaprezentowały się w Kościele w Ostrej Bramie dla wszystkich uczestników Mszy Świętej.
Komunia święta i msza to dla naszych wychowanek duże przeżycie. Dlatego od 1995 r. wychowanki chodzą na mszę św. biorą udział w uroczystościach związanych z I Komunią św., Bierzmowaniem. Współpracujemy także ze Scholą i Apostolatem Maryjnym działającym przy kościele N.P.N.M.P.
Wszystkie te uroczyste chwile mają na względzie zdobywanie różnych umiejętności przez dzieci. Poprawienie sprawności samoobsługi, wykorzystania czasu wolnego, a przede wszystkim umiejętności życia w środowisku bliskim i dalszym dziecku.
Aby doprowadzić do jak najpełniejszej rewalidacji wychowanek, szczególnie istotna jest wspólne i zgodne oddziaływanie z rodziną. Dzięki częstym kontaktom dziecko szybciej adaptuje się w placówce, jest z nim mniej kłopotów wychowawczych. Na zebraniach z rodzicami nie tylko informujemy rodziców o postępach dzieci, ale także p. psycholog lub inni zaproszeni goście prowadzą pedagogizację rodziców. Celem tych spotkań jest przygotowanie domu rodzinnego do przyjęcia dziecka i zaspokajanie jego potrzeb psychicznych.
Współpracujemy także z innymi placówkami ze środowiska lokalnego, które pomagają dzieciom i ich rodzinom. Są to:
- poradnia psychologiczno - pedagogiczna
- komitet osiedlowy
- PFRON
- Organizacje społeczne
- MOPS , PCPR
- Spółdzielnia Inwalidów, która przez długie lata była naszym opiekunem i sponsorem, a także umożliwiała nam pracę produkcyjną.
Ale nie tylko Spółdzielnia Inwalidów pomagała nam. Od 1993 r. do 1999r. współpracowaliśmy z rodziną von Barneveld z Holandii, która pomagała nam poprzez organizowanie zbiórki darów i przekazywano je do Ośrodka. Krąg naszych przyjaciół przez lata bardzo się poszerzył są to różne instytucje państwowe i osoby prywatne z terenu Skarżyska, którzy nam pomagają nie tylko finansowo, ale także poprzez rzeczową.
Organizujemy także coroczny 'Dzień Otwartej Szkoły' na jednej z pierwszej imprez zaszczyciła nas obecnością znana aktorka teatru i filmu p. Barbara Wrzesińska.
W obecnym roku szkolnym w naszym Ośrodku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Pomocy Osobom niepełnosprawnym umysłowo 'PRAXIS' powstałe z inicjatywy kol. Małgorzaty Jóźwik-Krzeszowiec, która jest jego prezesem.
Współpracujemy także ze Stowarzyszeniem 'IMPULS' uczestnicząc w organizowanych przez nie imprezach.
Jednym z ostatnich osiągnięć była zorganizowana przy współudziale Biblioteki Pedagogicznej i ZNP sesja naukowa pt. 'Wczesna diagnoza autyzmu'. Zaproszeni na nią lekarze, psychologowie, logopedzi i pedagodzy mogli zapoznać się z problemem autyzmu jego diagnozy i terapii.
Podsumowaniem naszej pracy jest ocena Ośrodka w czasie wizytacji przez władze kuratoryjne i samorządowe, możemy się pochwalić , że w czasie dwóch ostatnich wizytacji nasza placówka otrzymała ocenę wyróżniającą, a nauczyciele i wychowawcy oceny wyróżniające i szczególnie wyróżniające. Również praca dyrektora, z-cy dyrektora i kierownika internatu została oceniona jako szczególnie wyróżniająca.
O bardzo dobrej pracy Ośrodka świadczą liczne przyznane nagrody: Ministra, Kuratora i Starosty oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi i Złote odznaki ZNP.




Data wytworzenia : 2003-07-16 02:00 Autor : Małgorzata Łakomiec Data publikacji : 2003-07-16 02:00 Osoba udostępniająca na stronie : Małgorzata Łakomiec Data ostatniej modyfikacji : 2012-12-21 Osoba modyfikująca : Małgorzata Łakomiec

Historia Ośrodka

Drukuj
1 2 3
30-lecie Ośrodka

Nasz Ośrodek powstał 30 lat temu tzn. 1 lipca 1973 r. decyzją ówczesnego Kuratora mgr St. Ornatowskiego. Państwowy Zakład Wychowawczy Nr 2 bo tak brzmiała pełna nazwa placówki przeznaczony był dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym. Składał się z internatu i szkoły podstawowej specjalnej zwanej 'Szkołą Życia'.
1.09.1984 r. została zmieniona nazwa placówki na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2, którą to nazwą posługujemy się do dziś.
Placówka otrzymała budynek po dawnej Szkole Podstawowej Nr 4. Po remoncie i adaptacji 1.09.1973 r. mogliśmy przyjąć pierwszych wychowanków. Pierwszym Dyrektorem była Pani mgr Irmina Miernik, która położyła duże zasługi w organizowaniu placówki. Wielokrotnie sama dokonywała zakupu potrzebnego wyposażenia tak w sprzęt jak i pomoce dydaktyczne, zabawki i inne materiały potrzebne do funkcjonowania zakładu. Udzielała także rad i służyła pomocą.
Większość kadry pedagogicznej nie miała doświadczenia w pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Wykształcenie pedagogiczne i kursy metodyczne nie zawsze były wystarczające, aby sprostać wychowaniu dzieci specjalnej troski. Dlatego tak nieocenione było doświadczenie i pomoc Pani dyrektor Irminy Miernik.
W swojej pełnej zaangażowania pracy Dyrektorkę wspomagała kierownik internatu mgr Natalia Poznańska, a rok później przybyła do naszego Ośrodka Teresa Nużyńska, która została z - cą dyrektora. Razem z dyrektorką p. Irminą Miernik do pracy 1 września przystąpiły: Maria Chojnacka, Jadwiga Korzeniowska, Irena Winiarska, Helena Skurczyńska, Leontyna Bińczak, Albina Poros, Maria Fąfara, Elżbieta Kocia, Barbara Żelazna, Irena Mosiołek, Zofia Dąbrowa, Marianna Surma, Krystyna Baran.
Po tragicznej śmierci kol. Nużyńskiej funkcję z-cy dyrektora powierzono kol. Helenie Skurczyńskiej. Obie dyrektorki pracowały do 31 lipca 1978 r. Następnie funkcję dyrektora Ośrodka powierzono p. Stanisławowi Derlatce, który pełnił ją do 7.09.1991 r. , z-cą dyrektora została p. Marianna Surma.
1.09.1985 r. po odejściu na emeryturę kierownika internatu kol. Natalii Poznańskiej nowym kierownikiem została kol. Biruta Solarz-Świostek, która tę funkcję pełniła do 1995 r. 7.09.1991 r. na emeryturę odeszedł dyrektor Stanisław Derlatka, nowym dyrektorem wybranym w wyniku konkursu została p. Marianna Surma, z-cą dyrektora została p. Jadwiga Korzeniowska, kierownikiem internatu pozostała p. Biruta Solarz-Świostek. Od 1995 r. nowym kierownikiem internatu jest p. Elżbieta Głogowska, która tę funkcję pełni do obecnej chwili.
W momencie powstawania placówki do Ośrodka przybyło 48 dziewczynek do 4 klas po 12 dzieci. W miarę jak przybywało dzieci świetlice zamieniono na klasy i sypialnie. Od 1975 r. w szkole przebywało zmiennie od 70 - 90 uczniów, a w internie mieszkało od 52 do 68 dziewczynek.
W obecnej chwili w 3 szkołach: Podstawowej, Gimnazjum i Zasadniczej Szkole Zawodowej Specjalnej z klasami przysposabiającymi uczy się 76 uczniów. W internacie mieszka 60 wychowanków niepełnosprawnych intelektualnie i autystycznych. Od 1.09.2002 r. funkcjonuje także Punkt konsultacyjny dla dzieci autystycznych i ich rodzin.
Po ostatnim remoncie i modernizacji Ośrodka mamy 9 klas, 3 pracownie, gabinet logopedyczny i psychologiczny, salę rehabilitacyjną, salę gimnastyczną, 6 sypialni, 2 świetlice, pokój z-cy dyrektora i kierownika internatu, pokój nauczycielski, księgowość, sekretariat, pokój socjalny, blok żywieniowy, magazyn, pracownię krawiecką, pralnię.
W miarę jak przybywały do naszego Ośrodka dzieci zatrudniano także nowych nauczycieli. Z kadry, która pracuje jeszcze od 1973 r. pozostało tylko 3 nauczycieli. W ostatnich latach kadra została odmłodzona. Przez te lata odeszło na emeryturę lub rentę około 20 nauczycieli. Niektórzy odeszli do innych szkół lub zmienili zawody. Trzech nauczycieli odeszło na zawsze. Obecnie w Ośrodku pracuje 17 nauczycieli, 1 psycholog , 19 n-li wychowawców oraz 17 pracowników administracji i obsługi. Ośrodkiem kieruje 3 osobowa kadra kierownicza.
Wszyscy nauczyciele i wychowawcy posiadają wyższe studia mgr i kwalifikacje do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Wielu ma studia podyplomowe ukończone jako druga specjalność, kursy trenerskie, liczne kursy kwalifikacyjne i doskonalące. Zdobyta wiedza pozwala doskonalić swój warsztat pracy, szukać nowych metod celem jak najlepszego przybliżenia dziecku wiedzy o otaczającym go środowisku, wpojeniu zasad i norm postępowania oraz nauczeniu posługiwania się zdobytymi umiejętnościami.
Na działalność dydaktyczno-wychowawczą Ośrodka składa się zapewnienie wychowankom, wszechstronnej opieki, nauki i przygotowania do Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz udziału w życiu społecznym i kulturalnym w dostępnym dla nich zakresie. Aby to osiągnąć każdy nauczyciel dostosowuje metody pracy do poziomu i możliwości zespołu dzieci, a także stara się aby wychowankowie brali udział w pracy organizacji młodzieżowych, w różnego rodzaju imprezach sportowych i kulturalnych czy uroczystościach szkolnych. Te formy aktywności utrwalają pozytywne nawyki, usprawniają fizycznie, kształcą i rozwijają procesy psychiczne, uczą nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Jednocześnie kształtują uczucia i wyzwalają aktywność dziecka najlepiej rozumianą.
Szkoła Podstawowa nosi imię M. Konopnickiej dlatego od 1986 r. byliśmy związani z Ruchem Konopniczan, jako jedyna 'Szkoła Życia' wśród szkół podstawowych masowych i podstawowych specjalnych.
Od 1974 r. w ramach pracy internatu Ośrodka działają drużyny zuchowe 'Nieprzetartego Szlaku'. Często na zbiórki zapraszane są pozostałe dzieci z internatu oraz goście z zaprzyjaźnionych Ośrodków. Tradycją stał się udział w Przeglądach Harcerskich i Szkolnych Zespołów Artystycznych 'Nieprzetartego Szlaku' w Sielpi, gdzie prezentujemy różne programy artystyczne, dzięki którym drużyny zdobywają wyróżnienia i nagrody rzeczowe. Biorą także udział w biwakach, imprezach organizowanych przez inne Ośrodki oraz zimowiskach. Obecnie w Ośrodku działają 3 drużyny. Dwie drużyny 'Nieprzetartego Szlaku' prowadzone przez kol. Mączkę i Magdziarz nawiązały współpracę z SOSW w Bogumiłku, która zaowocowała wzajemnymi odwiedzinami.
W działalności Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - Polska uczestniczymy od 1989 r. Początkowo jako Klub Olimpiad Specjalnych, a obecnie jako Sekcja Olimpiad Specjalnych 'Buziaki'. Jesteśmy jedną z prężniej działających Sekcji w ramach Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne - Polska 'Świętokrzyskie'. Wielokrotnie byliśmy organizatorem lub współorganizatorem imprez sportowych o charakterze wojewódzkim, makroregionalnym i ogólnopolskim. Nasi zawodnicy z powodzeniem startują w zawodach różnego szczebla reprezentując nie tylko Ośrodek ale i województwo, a także Polskę. Do dziś pochwalić możemy się reprezentantami Polski na:
- V Światowych Zimowych Igrzyskach Specjalnych w Austrii - Ewa Stajniak - narciarstwo biegowe (1993),
- VI Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Kanadzie - Magda Wójcik - narciarstwo biegowe (1997)
- X Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Północnej Karolinie - USA - Rafał Mróz - badminton (1999)
- VII Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych na Alasce - Sylwia Biskup - narciarstwo biegowe (2001) + Jadwiga Korzeniowska - trener reprezentantek Polski w tej dyscyplinie sportowej - Po powrocie Reprezentacja Polski była z wizytą w Pałacu Prezydenta R.P.
- Europejski Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych na Węgrzech - Joanna Ziętek - bieg na 800 m. 'Sztafeta 4 x 100 m. i skok w dal (2001) + jedna z trenerek kadry Polski w lekkiej atletyce - Iza Orlikowska.
- Europejski Turniej Piłki Koszykowej Olimpiad Specjalnych w Moskwie - gdzie Polskę reprezentowała drużyna 'Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, w której wystąpił Rafał Mróz (2002).
W tym roku 16-29.06. na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Irlandii w reprezentacji Polski znajdą się : Justyna Salwa - gimnastyka Tomek Mocek - pływanie, Sylwia Biskup i Rafał - badminton. Trenerką polskich badmintonistów będzie p. Izabela Orlikowska.
Od 1995 r. nasi zawodnicy 'Buziaków', uczestniczą wraz z trenerami w turnusach rehabilitacyjno-sportowych organizowanych początkowo w Powroźniku, a następnie w Zakopanem przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne - Polska 'Świętokrzyskie'. W ramach tych turnusów odbywają się treningi sportowe i realizowany jest program 'Zielonej Szkoły'.
Od 1998 r. jesteśmy jako Ośrodek organizatorami turnusów rehabilitacyjnych dla pozostałych dzieci i ich rodzin. Turnusy te odbywały się kolejno w Jarosławcu, w Darłówku, a tegoroczny odbędzie się w Chłopach. W trakcie tych turnusów dzieci korzystają z zabiegów rehabilitacyjnych i realizują program 'Zielonej Szkoły'.
Od roku szkolnego 1991/1992 zainicjowaliśmy coroczną organizację Sportowego Turnieju Szkół, i Biegu Przełajowego, Mała Zabawa Biegowa, jako imprez integracyjnych dla placówek specjalnych z terenu województwa. Imprezy te organizowaliśmy od samego początku przy współpracy z wolontariuszami ze skarżyskich Liceów Ogólnokształcących. Pierwsi wolontariusze to młodzież z II L. O. im. A. Mickiewicza, do których w dalszych latach dołączyły kolejne licea.
Ze względu na dużą liczbę imprez sportowych organizowanych w ramach działalności Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - Polska, w których uczestniczą nasi wychowankowie, zawiesiliśmy organizację Sportowego Turnieju Szkół i Biegu Przełajowego 'Mała Zabawa Biegowa'. Ostatni raz obie te imprezy sportowe obywały się w roku szkolnym 1999/2000.
Od 1996 r. uczestniczymy w Sportowym Turnieju Miast i Gmin przyczyniając się do wysokiej pozycji Skarżyska w rankingu miast.
Aby zapoznać wychowanki z twórczością patronki - Marią Konopnicką koło 'Żywego słowa' i koło plastyczne organizowało w oparciu o literaturę dziecięcą liczne konkursy rysunkowe, wystawy prac oraz wieczory bajek i baśni, które od 1993 r. przerodziły się w inscenizację bajek M. Konopnickiej i innych autorów. I tak pierwszą z bajek była:
'O Janku Wędrowniczku', następnie
'O krasnoludkach i sierotce Marysi'
'Na jagody',
'Czerwony Kapturek'
'Jaś i Małgosia',
'Kot w butach,
'O śpiącej królewnie'
'Calineczka'
'Księżniczka na ziarnku grochu'
'O królewnie śnieżce i krasnoludkach'
w tym roku 'Kopciuszek'.
Corocznie inscenizację kolejnych bajek prezentowaliśmy gościom i przyjaciołom w trakcie Dnia Otwartej Szkoły oraz placówkom specjalnym. Prezentację dla przedszkoli i szkół podstawowych zaplanowaliśmy jako działalność gospodarczą. Z przygotowywanymi inscenizacjami występowaliśmy także poza Ośrodkiem w Kielcach, Pińczowie, Suchedniowie, Ostrowiecu Św., Sielpii. Inscenizacje bajek przygotowywane są przemiennie: w jednym roku przez nauczycieli szkół, a w następnym przez wychowawców internatu.
Ogrom pracy nauczycieli i wychowawców włożony w przygotowanie dzieci do występów, w przygotowaniu wspaniałej dekoracji i strojów do bajki, scenariusz, daje poczucie dobrze spełnionego obowiązku, a dzieciom możliwość pięknego przeżycia i wiary we własne siły.
Innego rodzaju działalnością artystyczną jest udział naszej wychowanki Agnieszki Zybały w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Zamościu 'Świat moich marzeń', w którym Agnieszka brała udział od 1994 r. Za swoje prace zdobyła nagrody rzeczowe i wyróżnienia. W 1997 r. została uhonorowana dyplomem Dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. Brała udział w wielu warsztatach plastycznych, konkursach organizowanych na terenie województwa jak i ogólnopolskich. W 2002 r. brała udział w warsztatach plastycznych w Bocheńcu 'Wierna 2002'. Jej prace zdobią pokoje w wielu domach w Skarżysku, Warszawie, Berlinie czy Kanadzie. Miała także swoje wystawy w Skarżysku w Civitas Christiana w Domu Kultury w Suchedniowie i w Domu Kultury 'Ziemowit' w Kielcach. Jej prace wystawiane były na II Ogólnopolskiej wystawie twórczości artystycznej 'Sprawni inaczej' w Galerii Abakus w Warszawie.
Aby sprostać wszystkim organizowanym przez Ośrodek imprezom, od 1993 r. włączyliśmy do pomocy Skarżyskich Licealistów, którzy pracują na zasadzie wolontariatu. Pomagali przy organizowaniu zabaw karnawałowych, imprezach sportowych i kulturalnych. Na zabawy młodzież przygotowuje konkursy i drobne prezenty, a przede wszystkim uczą bawić i tańczyć. Współpracująca z nami na zasadzie wolontariatu młodzież z II L.O. im. Adama Mickiewicza opracowała pod kierunkiem p. Mariusza Lelonka projekt współpracy z Ośrodkiem w ramach ogólnopolskiego konkursu 'Młodzi innym'. Projekt ten uzyskał akceptację polskiej fundacji i został za niego nagrodzony. Dzięki otrzymanej dotacji wolontariusze zorganizowali naszym wychowanką wycieczkę do Chorzowa. Obecnie współpracujemy z młodzieżą z I, II i III L.O. oraz z uczniami z Gimnazjum w Mircu. W 1993 r. w oparciu o młodzież powstała Grupa Terapeutyczna, prowadzona metodą Weroniki Sherborne w połączeniu z metodą prof. Cramera. Grupę założyła nauczycielka muzyki p. Anna Sokołowska i psycholog Ośrodka p. Małgorzata Urynek. Grupa ta działa do dziś. Prowadzona jest przez p. M. Urynek i J. Laliczyńska.
Staramy się wprowadzić w Ośrodku różnego rodzaju innowacje i nowości, aby rozwijać swój warsztat pracy. Dlatego p. Anna Sokołowska nawiązała współpracę z prof. Uniwersytetu Berlińskiego Detlivem Cramerem. W 1994 r. organizowaliśmy warsztaty muzyczne dla nauczycieli z woj. kieleckiego jak i nauczycieli skarżyskich szkół masowych oraz nauczycieli szkolnictwa specjalnego.
Inną imprezą wpisaną także w kalendarz imprez organizowanych przez nasz Ośrodek jest Festiwal Piosenki. Jest to impreza dla wszystkich osób niepełnosprawnych intelektualnie nie tylko z placówek kuratoryjnych, ale także z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Domów Pomocy Społecznej. Impreza rozrosła się i od 1995 r. dzięki życzliwości Dyrektora MCK p. Jerzego Tambora organizowana jest w Miejskim Centrum Kultury. W 12-tym Festiwalu Piosenki Skarżysko'2003 brało udział 19 placówek i 120 uczestników. Nagrody ufundowane były przez Starostę Powiatu Pana Łukasza Wojciechowskiego oraz nasz Ośrodek.
Oprócz już wymienionych imprez w ramach pracy internatu dzieci korzystają z organizowanych wycieczek krajoznawczych bliższych i dalszych: Góry Świętokrzyskie, Orońsko, Szydłowiec, Kazimierz Dolny, Sandomierz, Chorzów, Warszawa, Kraków

W internacie organizowane są również:
 atrakcyjne niedziele
 mikołajki
 Andrzejki
 Pożegnanie zimy 'Topienie 'Marzanny'
 Spotkania imieninowe
 Zabawy, ogniska, konkursy, teatrzyki kukiełkowe
 Wspólne wigilie czy I komunia święta
Od 1994 r. organizujemy corocznie spotkania wigilijne, na które zapraszamy przyjaciół Ośrodka i ludzi dobrego serca, rodziców i wszystkich którzy są nam życzliwi, służą radą, wsparciem, a także pomagają finansowo. W tym roku dzieci w czasie wigilii przedstawiły piękny koncert kolędy i pastorałek przygotowany przez p. Barbarę i Rafała Szymańskich. Z tej okazji wydaliśmy płytę 'Dzieciaki kolędują'. Wychowanki prezentowały te kolędy także w audycji Radio Dzieciom prowadzonej przez Radio AVE. Dzieciaki dały także dwa koncerty dla dzieci niepełnosprawnych i uczniów ze szkół masowych oraz zaprezentowały się w Kościele w Ostrej Bramie dla wszystkich uczestników Mszy Świętej.
Komunia święta i msza to dla naszych wychowanek duże przeżycie. Dlatego od 1995 r. wychowanki chodzą na mszę św. biorą udział w uroczystościach związanych z I Komunią św., Bierzmowaniem. Współpracujemy także ze Scholą i Apostolatem Maryjnym działającym przy kościele N.P.N.M.P.
Wszystkie te uroczyste chwile mają na względzie zdobywanie różnych umiejętności przez dzieci. Poprawienie sprawności samoobsługi, wykorzystania czasu wolnego, a przede wszystkim umiejętności życia w środowisku bliskim i dalszym dziecku.
Aby doprowadzić do jak najpełniejszej rewalidacji wychowanek, szczególnie istotna jest wspólne i zgodne oddziaływanie z rodziną. Dzięki częstym kontaktom dziecko szybciej adaptuje się w placówce, jest z nim mniej kłopotów wychowawczych. Na zebraniach z rodzicami nie tylko informujemy rodziców o postępach dzieci, ale także p. psycholog lub inni zaproszeni goście prowadzą pedagogizację rodziców. Celem tych spotkań jest przygotowanie domu rodzinnego do przyjęcia dziecka i zaspokajanie jego potrzeb psychicznych.
Współpracujemy także z innymi placówkami ze środowiska lokalnego, które pomagają dzieciom i ich rodzinom. Są to:
- poradnia psychologiczno - pedagogiczna
- komitet osiedlowy
- PFRON
- Organizacje społeczne
- MOPS , PCPR
- Spółdzielnia Inwalidów, która przez długie lata była naszym opiekunem i sponsorem, a także umożliwiała nam pracę produkcyjną.
Ale nie tylko Spółdzielnia Inwalidów pomagała nam. Od 1993 r. do 1999r. współpracowaliśmy z rodziną von Barneveld z Holandii, która pomagała nam poprzez organizowanie zbiórki darów i przekazywano je do Ośrodka. Krąg naszych przyjaciół przez lata bardzo się poszerzył są to różne instytucje państwowe i osoby prywatne z terenu Skarżyska, którzy nam pomagają nie tylko finansowo, ale także poprzez rzeczową.
Organizujemy także coroczny 'Dzień Otwartej Szkoły' na jednej z pierwszej imprez zaszczyciła nas obecnością znana aktorka teatru i filmu p. Barbara Wrzesińska.
W obecnym roku szkolnym w naszym Ośrodku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Pomocy Osobom niepełnosprawnym umysłowo 'PRAXIS' powstałe z inicjatywy kol. Małgorzaty Jóźwik-Krzeszowiec, która jest jego prezesem.
Współpracujemy także ze Stowarzyszeniem 'IMPULS' uczestnicząc w organizowanych przez nie imprezach.
Jednym z ostatnich osiągnięć była zorganizowana przy współudziale Biblioteki Pedagogicznej i ZNP sesja naukowa pt. 'Wczesna diagnoza autyzmu'. Zaproszeni na nią lekarze, psychologowie, logopedzi i pedagodzy mogli zapoznać się z problemem autyzmu jego diagnozy i terapii.
Podsumowaniem naszej pracy jest ocena Ośrodka w czasie wizytacji przez władze kuratoryjne i samorządowe, możemy się pochwalić , że w czasie dwóch ostatnich wizytacji nasza placówka otrzymała ocenę wyróżniającą, a nauczyciele i wychowawcy oceny wyróżniające i szczególnie wyróżniające. Również praca dyrektora, z-cy dyrektora i kierownika internatu została oceniona jako szczególnie wyróżniająca.
O bardzo dobrej pracy Ośrodka świadczą liczne przyznane nagrody: Ministra, Kuratora i Starosty oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi i Złote odznaki ZNP.




Data wytworzenia : 2003-07-16 02:00 Autor : Małgorzata Łakomiec Data publikacji : 2003-07-16 02:00 Osoba udostępniająca na stronie : Małgorzata Łakomiec Data ostatniej modyfikacji : 2012-12-21 Osoba modyfikująca : Małgorzata Łakomiec

ePUAP

Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.


Wyświetl większą mapę

Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30



Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
plac Floriański 1 (I piętro)

Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
 

Spis numerów telefonicznych Starostwa



NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879

Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)

Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje

Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)

2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP

3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje

Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:

info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:

info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html