PROTOKÓŁ Nr XVIII/2004
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 27 kwietnia 2004r.
Miejsce odbycia sesji - sala herbowa Starostwa Powiatowego
w Skarżysku- Kamiennej, ul. Konarskiego 20.
Godzina rozpoczęcia obrad - 1000
W sesji udział wzięli:
- Prezydent Miasta Skarżyska-Kamiennej – Pan Waldemar Mazur,
- Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Suchedniów – Pan Jan Komoń,
- Przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych działających na terenie powiatu,
- Dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu skarżyskiego,
- Starosta i Wicestarosta Powiatu,
- Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,
- Członkowie Zarządu Powiatu i Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego,
- Przedstawiciele lokalnych mediów.
Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.
Obradom Rady Powiatu przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień.
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – kierownik Biura Rady Powiatu.
STRESZCZENIE POSIEDZENIA
Ad. pkt. 1. Otwarcie sesji.
XVIII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego - Pan Wiesław Stępień, który powitał gości zaproszonych na dzisiejsze obrady, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.
Ad. pkt. 2. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień poinformował zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych co stanowi 86 % ogólnego składu Rady.
Następnie stwierdził, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.
Zapytał - czy do przedstawionego projektu porządku XVIII Sesji Rady Powiatu Radni lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub inne propozycje.
Radny Janusz Borowiec – zgłosił wniosek o zdjęcie z porządku obrad
w punkcie 7 – Rozpatrzenie i podjęcie uchwał podpunktu 3) tj. uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy
ul. Harcerskiej 12 w Suchedniowie. Uzasadniając stwierdził, iż Klub Radnych „Porozumienie Prawicy” zaskarżył do Wojewody podjętą na poprzedniej sesji Uchwałę Nr XVII/101/2004 dotyczącą przeniesienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Suchedniowa do Skarżyska. Dodał, ze ponieważ nie ma jeszcze rozstrzygnięcia w tej sprawie, teoretycznie może dojść do sytuacji, w której Wojewoda uchyli podjętą Uchwałę Nr XVII/101/2004 i nie pozwoli przenieść Ośrodka. W takiej sytuacji sprzedalibyśmy obiekt w Suchedniowie wraz z dziećmi. Ponadto stwierdził, iż Zarząd Powiatu nie zakończył rozmów z władzami Suchedniowa, które zwróciły się z wolą przejęcia roli organu prowadzącego dla tej jednostki. Dodał również, iż Burmistrz Suchedniowa zwrócił się do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu – Pani Krystyny Łybackiej o wsparcie działań Gminy dotyczących przejęcia organu prowadzącego dla tej placówki. Następnie poinformował zebranych, iż Świętokrzyski Kurator Oświaty wydał negatywną opinię co do lokalizacji Ośrodka przy ul. Legionów w Skarżysku-Kamiennej.
Kolejny wniosek dotyczył zdjęcia z porządku obrad w punkcie 7 – Rozpatrzenie i podjęcie uchwał podpunktu 4) uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy ul. Szkolnej 13
w Skarżysku-Kamiennej. Przypomniał, iż Klub Radnych „Porozumienie Prawicy” zwrócił się do Przewodniczącego o zwołanie monotematycznej sesji poświęconej problemom oświaty na terenie naszego powiatu. Wyraził zdanie, iż taka sesja będzie właściwym miejscem do dyskusji nad kształtem sieci szkół. Dodał, iż bezzasadnym jest sprzedaż mienia oświatowego przed ustaleniem sieci szkół.
Radny Andrzej Bętkowski – po raz kolejny zgłosił wniosek o przeniesienie punktu 8 - Wystąpienia zaproszonych gości w miejsce punktu 6, tak aby umożliwić gościom uczestniczącym w obradach zabranie głosu we wcześniejszej części sesji. Kolejny wniosek zgłoszony przez radnego dotyczył zdjęcia z porządku obrad w pkt. 7 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał podpunktu 2) uchwały w sprawie: odwołania darowizny dokonanej na rzecz Gminy Skarżysko-Kamienna. Uzasadniając wyraził zdanie, iż podejmując taką uchwałę zaczynamy tworzyć złą praktykę. Podkreślił, iż wprawdzie art. 13 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że darowizna może być odwołana w przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel jaki została przekazana, ale nie powinniśmy odbierać nieruchomości, które zostały wcześniej darowane. Wyraził przekonanie, iż kwoty uzyskane przez władze miasta ze sprzedaży lub wydzierżawienia tego obiektu przeznaczone zostałyby na cele służące mieszkańcom naszego powiatu min. na drogi w naszym mieście. W związku z powyższym zwrócił się do Radnych o niepodejmowanie powyższej uchwały.
Członek Zarządu – Pan Leszek Lepiarz – zgłosił autopoprawkę do tytułu uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości przez Obwód Lecznictwa Kolejowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej, zawartej w pkt. 7 ppkt. 5) porządku obrad. Po zmianie tytuł ten otrzymał brzmienie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez Obwód Lecznictwa Kolejowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej.
Ponieważ nie zgłoszono innych propozycji zmian do porządku obrad Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski.
1) Wniosek zgłoszony przez Radnego Janusza Borowca dotyczący zdjęcia z porządku obrad w pkt. 7 ppkt. 3) został odrzucony w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 7 radnych
Przeciw głosowało – 10 radnych
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
2) Wniosek zgłoszony przez Radnego Janusza Borowca dotyczący zdjęcia z porządku obrad w pkt. 7 ppkt. 4) został odrzucony w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 5 radnych
Przeciw głosowało – 10 radnych
Wstrzymały się od głosu – 2 osoby
3) Wynik głosowania nad wnioskiem zgłoszonym przez Radnego Andrzeja Bętkowskiego o przeniesienie punktu 8 - Wystąpienia zaproszonych gości w miejsce punktu 6 przedstawia się następująco
Za przyjęciem wniosku głosowało – 9 radnych
Przeciw głosowało – 5 radnych
Wstrzymały się od głosu – 3 osoby
Pani Jadwiga Samek – Radca Prawny Starostwa - przytoczyła zapis art. 15 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, który mówi, iż Rada Powiatu może wprowadzić zmiany w porządku bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, co w przypadku naszej Rady stanowi 11 osób.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami Przewodniczący Rady oznajmił, iż zgłoszony wniosek został odrzucony.
4) Wniosek zgłoszony przez Radnego Andrzeja Bętkowskiego dotyczący zdjęcia z porządku obrad w pkt. 7 ppkt. 2) został odrzucony w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 6 radnych
Przeciw głosowało – 12 radnych
Następnie Rada przegłosowała porządek obrad:
Za przyjęciem porządku głosowało – 9 radnych
Przeciw głosowało - 6 radnych
Głosów wstrzymujących – 0
Porządek XVIII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty.
Ad. pkt. 3. Przyjęcie protokołu z XVII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Pani Marianna Ślusarczyk – poinformowała radnych, iż protokół z XVII-tej sesji Rady Powiatu odbytej 29.03.2004 roku był wyłożony do wglądu w Biurze Rady Powiatu.
Do protokołu radni nie wnieśli uwag ani zastrzeżeń.
W związku z powyższym Wiceprzewodnicząca zgłosiła wniosek o przyjęcie tego materiału.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień zgłoszony wniosek poddał pod głosowanie.
Wniosek o przyjęcie protokołu z XVII sesji został przyjęty - jednogłośnie
Ad. pkt. 4. Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami
Prowadzący obrady – Pan Wiesław Stępień - zwrócił się do Starosty Skarżyskiego - Pana Łukasza Wojciechowskiego o przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu.
Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami tj. od 29.03.2004 roku do 27.04.2004r.
(sprawozdanie przedłożone przez Pana Starostę – w załączeniu)
Ad. pkt. 5. Interpelacje i zapytania radnych
W tym punkcie obrad głos zabrali:
Radny Janusz Borowiec – zwracając się do Przewodniczącego Rady przypomniał, iż na ostatniej sesji złożył rezygnację z członkostwa w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. W związku z powyższym zapytał dlaczego na dzisiejszą sesję nie został przygotowany projekt uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji. Drugie pytanie skierował do Starosty Skarżyskiego, prosząc o wyjaśnienie dlaczego na sesji 29 marca nie uczestniczył do końca w obradach Rady Powiatu. Dodał, iż w prasie ukazały się artykuły, że Starosta był wówczas obecny na Radzie Wojewódzkiej SLD. W związku z powyższym poprosił o odpowiedź czy Starosta był w tym dniu w pracy czy korzystał z urlopu wypoczynkowego.
Radny Andrzej Bętkowski – odnosząc się do odpowiedzi, którą otrzymał na interpelację zgłoszoną na poprzedniej sesji stwierdził, iż jest ona niewyczerpująca. W związku z powyższym po raz kolejny ponowił zapytania dotyczące działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
/interpelacja w załączeniu/
Radny January Lewandowski – przypomniał, iż na poprzedniej sesji składał interpelację dotyczącą poprawy czystości naszego powiatu. Następnie zacytował odpowiedź jaką otrzymał na zgłaszane problemy. Jeszcze raz zaapelował do Zarządu o poprawę wizerunku naszego miasta i powiatu. Podkreślił, iż jest to ważne dla przyciągnięcia inwestorów. Kolejną sprawą, na która zwrócił uwagę to ścieżki rowerowe. Uznał, iż ukształtowanie terenu naszego powiatu sprzyja tworzeniu takich tras, co zarazem byłoby promocją powiatu skarżyskiego.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień – poinformował, iż odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania zostaną udzielone w punkcie 9 lub na piśmie z zachowaniem odpowiednich terminów.
Ad.pkt.6. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu skarżyskiego i podjęcie uchwały w sprawie: udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu skarzyskeigo za 2003 rok.
1) 2) sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu skarżyskiego za 2003 rok oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach
o sprawozdaniu z wykonania budżetu powiatu skarżyskiego za 2003 rok przedstawił Starosta Skarżyski - Pan Łukasz Wojciechowski
/sprawozdanie oraz opinia RIO w załączeniu/
Kończąc swoją wypowiedź Starosta poinformował, iż przedstawione sprawozdanie jest obrazem całorocznej pracy wszystkich pracowników Starostwa. Podkreślił, iż praca Zarządu jest pracą koncepcyjną, natomiast odpowiedzialnymi za jej wykonanie są pracownicy Starostwa, którzy wykazują się pełną kompetencją.
Podziękował naczelnikom, pracownikom Starostwa oraz całej Radzie za dotychczasową współpracę.
3) 4) 5) opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu powiatu skarżyskiego, wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie: udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Skarżyskiego oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach o wniosku Komisji Rewizyjnej przedstawił Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Pan Ireneusz Syryjczyk
/opinia i wniosek Komisji Rewizyjnej oraz opinia RIO w załączeniu/
6) DYSKUSJA
Radny Janusz Borowiec – odniósł się do działalności Zarządu Powiatu w zakresie wykonywania usług remontowych i prac modernizacyjnych w jednostkach oświatowych. Następnie zwrócił uwagę na niewykonanie planu wydatków oraz przybliżył realizację dochodów budżetowych za 2003 rok. Kończąc stwierdził, iż podane przykłady zarówno niewykonania planu jak i przekroczenia utwierdzają go w przekonaniu, że budżet powiatu w 2003 roku realizował się sam bez żadnego udziału Zarządu Powiatu. Oświadczył, iż będzie głosował przeciw udzieleniu absolutorium.
/wystąpienie w załączeniu/
Radny Andrzej Bętkowski – poddał pod rozwagę kilka uwag formalnych dotyczących procedury absolutoryjnej. Podkreślił, iż absolutorium samorządowe w powiecie jest udzielane przez organ stanowiący czyli radę powiatu, która w ten sposób kontroluje wykonanie budżetu przez Zarząd Powiatu. Dodał, iż jest procedurą sformalizowaną. Wyraził zdanie, iż procedura udzielania absolutorium w tym roku w naszym powiecie nie przebiegała tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Przytoczył zapisy z „Monitora Prawo dla Administracji”, które mówią jakie dokumenty muszą przeczytać radni przed przystąpieniem do debaty tj. sprawozdanie z wykonania budżetu, opinię komisji rewizyjnej w sprawie wykonania, opinię RIO o sprawozdaniu z wykonania budżetu, wniosek komisji rewizyjnej w sprawie absolutorium, opinię RIO o wniosku komisji. Stwierdził, że o ile sprawozdanie z wykonania budżetu wszyscy radni otrzymali wcześniej tak
z pozostałymi dokumentami większość rady miała okazję zapoznania się dopiero w dniu dzisiejszym. Poprosił, aby w przyszłości tak zaplanować harmonogram działań Zarządu, Przewodniczącego Rady, Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Stałych, aby umożliwić wszystkim Radnym zapoznanie się z niezbędnymi materiałami przed sesją. Wyraził zdanie, że dyskusja absolutoryjna nie powinna obejmować jedynie analizy wykonania budżetu, ale również ocenę merytorycznej pracy Zarządu. Następnie dokonał oceny Zarządu pod kątem działań merytorycznych i kreowania polityki lokalnej. Wskazał, iż z przyjętych kierunków pracy Zarządu zostało zrealizowanych jedynie 53 zadania, co stanowi ok. 50%. Wyraził zdanie, iż Zarząd był mało kreatywny i nie przejawiał szczególnej koncepcji w swoich działaniach. W dalszej części swojej wypowiedzi odniósł się do wykonania budżetu. Przypomniał wszystkim, iż budżet powiatu na rok 2003 został uchwalony z nadwyżką dochodów nad wydatkami w kwocie 327.276 zł. Dodał, iż identyczna sytuacja wystąpiła w roku 2002 bowiem w/w kwota stanowi coroczną ratę kredytu zaciągniętego na Al. Marsz. J. Piłsudskiego. W trakcie roku 2003 wskutek zmian w budżecie nastąpiło zwiększenie strony dochodowej o 2.904.026zł. a strony wydatkowej o kwotę 3.695.326zł. W efekcie budżet po zmianach miał deficyt w wysokości 464 024 zł , który wraz z kwotą należnej raty kredytu został pokryty ze środków nadwyżki budżetowej z roku 2002. Następnie przedstawił procentową realizację dochodów i wydatków w roku 2003 i odpowiednio w roku 2002, która przedstawiała się następująco: rok 2003 – dochody ogółem 99,49%, w tym dochody własne 92,71 %, a wydatki zrealizowano w 98,37% planu. Natomiast w roku 2002 dochody ogółem 100,3%, w tym dochody własne 110,47 %, a wydatki 98,98%. Odnosząc się do działu 75020 poprosił o podanie liczby pracowników na koniec 2003 roku.
Członek Zarządu Powiatu – Radny Jerzy Żmijewski – w związku z powyższą wypowiedzią poinformował, iż na posiedzeniu Komisji Infrastruktury radni zapoznani zostali z opinią RIO o sprawozdaniu z wykonania budżetu, a także
Pan Andrzej Bętkowski poinformował o wniosku komisji rewizyjnej dotyczącym udzielenia absolutorium Zarządowi. Następnie odnosząc się do rezerwy budżetowej wyjaśnił, iż Zarząd mając dwa wyjścia albo pozostawienie nadwyżki budżetowej w wysokości ok. 800 tys. zł i zaległe zobowiązania bądź ich spłatę, postanowił uregulować zobowiązania. Wyjaśniając realizację wydatków w dziale 600 – transport i łączność w wysokości 69,34% poinformował, iż powiat otrzymał w roku 2003 środki na budowę Al. Marsz. Piłsudskiego i wykonana została część północna ulicy. Natomiast Zarząd stanął przed dylematem czy realizować część południową w miesiącu listopadzie i narażać się, że za dwa lata stan nawierzchni będzie wymagał poprawie czy też pozostawić środki do realizacji w roku 2004. W związku z tym, iż przeniesiono środki na rok 2004 realizacja wydatków w 2003 roku wynosiła jedynie 69 %. Dodał, że zakończenie remontu pasa południowego Al. Piłsudskiego zostanie zakończony do końca kwietnia br.
Radny January Lewandowski – wskazał, iż z przedstawionych w sprawozdaniu z wykonania budżetu informacji wynika, iż na przestrzeni roku 2003 nastąpił wzrost zatrudnienia w starostwie powiatowym. Dlatego też zapytał dlaczego wzrosło zatrudnienie w urzędzie oraz czy w związku z tym poprawiła się obsługa interesantów naszego powiatu. Następnie poruszył sprawę szpitala w Skarżysku-Kamiennej. Stwierdził, iż jego zdaniem Zarząd nie podjął żadnych działań, aby poprawić funkcjonowanie oraz warunki leczenia w naszym szpitalu. Wskazał, iż jedynymi zdarzeniami jakie miały miejsce, to zamieszanie spowodowane odwołaniem i powołaniem dyrektora, a także uruchomienie kolejnej kuchni, zamiast tomografu komputerowego. Podkreślił, iż tomograf komputerowy w Skarżysku przyniósłby większą korzyść dla mieszkańców naszego powiatu, a poniesione zostałyby takie same koszty jak w przypadku uruchomienia kuchni. Poinformował, iż zwraca się do Pana Starosty ponieważ dyrektorzy szpitala wskazują, iż to Starosta nakazał uruchomienie kuchni i w tym celu wykorzystane zostały pomieszczenia, które miały być przeznaczone na tomograf.
Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – zwracając się do Pana Januarego Lewandowskiego, wyraził swoje zaskoczenie stwierdzeniem, iż Starosta nakazał dyrektorom uruchomienie kuchni w szpitalu. Poinformował, iż Starosta nie może nic nakazać dyrekcji ZOZ, albowiem jest to samodzielna jednostka. Dodał, iż wypowiedź Radnego Lewandowskiego jest poważnym oskarżeniem i kwestia ta zostanie wyjaśniona.
Odnosząc się do wypowiedzi radnych Janusza Borowca i Andrzeja Bętkowskiego wyraził zdanie, że ich tok rozumowania sprowadza się jedynie do stwierdzenia: „w moim przekonaniu lub moim zdaniem”, na podstawie którego budują swoje wnioski. Uznał, że taki tok rozumowania zakłada, że coś istnieje wbrew rzeczywistym faktom, w myśl tego cokolwiek zostanie zrobione będzie uznane za złe i poddane krytyce.
W dalszej części swojego wystąpienia odniósł się do wypowiedzi Radnego Bętkowskiego, dotyczącej kwestii płac w Starostwie, która jego zdaniem jest przykładem złego zarządzania. Starosta podkreślił, iż płace członków zarządu są takie same jak poprzedniego zarządu. Wzrost wynagrodzeń wszystkich urzędników nastąpił jedynie o ustawowy wskaźnik. Dodał, że jest jedyną osobą, której pensja nie została zmieniona.
Podkreślił, że przy jego cechach charakteru nie można go posądzać o brak kreatywności. Zaapelował, aby w przyszłości podejmować merytoryczną dyskusję albowiem dopiero nadchodzą ciężkie czasy i wszyscy wspólnie bez podziałów politycznych musimy zająć się rozwiązywaniem problemów.
Kończąc poprosił Panią dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 o udzielenie wyjaśnień dotyczących remontu placówki z zaznaczeniem udziału w kosztach inwestycji poszczególnych stron.
Radny Janusz Borowiec – zwrócił się do Pana Przewodniczącego o uporządkowanie dyskusji absolutoryjnej. Wskazał, iż w wystąpieniu Radni skierowali konkretne pytania do Zarządu Powiatu, na które nie otrzymali odpowiedzi. Zaznaczył, że niewłaściwe jest wywoływanie dyrektora jednostki do udzielania wyjaśnień. Dodał, że na wszystkich sesjach od początku kadencji Zarząd z wyjątkiem Pana Żmijewskiego nie odpowiada na zadane pytania. Odpowiedzi udzielane są przez Panią Skarbnik, Radcę Prawnego bądź Naczelników Wydziałów. Wyraził zdanie, iż brak odpowiedzi ze strony Zarządu jest wyrazem jego niekompetencji lub niewiedzy. Jeżeli radny kieruje pytania do Zarządu to właśnie od niego oczekuje konkretnych wyjaśnień, zwłaszcza przy dyskusji absolutoryjnej. Zaznaczył również, że jego pytania nie dotyczyły rozliczenia remontów w SOSW nr 1 w Skarżysku, a jedynie oczekuje odpowiedzi dlaczego przy podziale środków na remonty placówek oświatowych pominięto potrzeby Ośrodka w Suchedniowie.
Starosta Skarżyski – Łukasz Wojciechowski – odnosząc się do powyższej wypowiedzi stwierdził, że aby realizować zadania remontowe w placówce musi być zainteresowanie dwóch stron tj. dyrektora jednostki i starostwa. Pani dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Suchedniowie nie zgłosiła potrzeb remontowych, dlatego też nie było wsparcia finansowego ze strony starostwa.
Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat – uzupełniając wypowiedź Starosty stwierdził, iż fakt że SOSW w Suchednowie nie otrzymał środków na remont nie jest złą wolą Zarządu, a jedynie brakiem inicjatywy ze strony dyrekcji. Wyjaśniając kwestię niewykonania remontu dachu na TZN, oznajmił iż środki na to zadanie przekazane zostały pod koniec sierpnia ubiegłego roku, a procedury przetargowe trwają kilka tygodni. Stwierdził, iż rozpoczynanie remontu dachu jesienią byłoby niewskazane. Następnie odnosząc się do sprawy uruchomienia kuchni w ZOZ, przypomniał iż od wielu lat istniał problem, krytykowanego przez pacjentów wyżywienia, które było dowożone do szpitala. Dodał, że w związku z budową kuchni w szpitalu, jednostka nie poniosła żadnych kosztów. Wyjaśnił, że wszystkie nakłady pochodziły od prywatnego przedsiębiorcy, który wygrał konkurs na prowadzenie tej stołówki. Wskazał, iż Zarząd dowiedział się dopiero w trakcie dzisiejszej sesji, że planowane było uruchomienie tomografu komputerowego w miejscu gdzie zlokalizowano kuchnię. Kończąc poinformował, iż pomieszczenie dla tomografu jest przygotowane i jego uruchomienie nastąpi po przeniesieniu krwiodawstwa. Natomiast jeśli chodzi o inne działania w zakresie funkcjonowania szpitala, Rada Społeczna i Zarząd pozytywnie opiniują wnioski dyrektora ZOZ dotyczące zakupu nowego sprzętu medycznego.
Radny Andrzej Bętkowski – wyraził zaniepokojenie, iż dyskusja nad absolutorium została skierowana w sferę abstrakcji, filozofii, a przede wszystkim braku konkretów. Dodał, iż zadając konkretne pytania radni oczekują merytorycznej odpowiedzi.
Radny Cezary Ciosk – stwierdził, iż debata absolutoryjna jest szczególną dyskusją, która dotyczyć powinna legalności i zgodności z prawem wszystkich czynności związanych z wykonaniem budżetu. W całej dyskusji nie padły żadne argumenty wskazujące, iż budżet wykonany był niezgodnie z przepisami prawa. Nie podzielił zdania Radnego Andrzeja Bętkowskiego, co do tego że debata absolutoryjna jest jedyną okazją do oceny Zarządu. Podkreślił, iż Rada na każdej sesji, posiedzeniu Komisji lub zespołu kontrolnego ma możliwość dokonywania oceny pracy Zarządu lub poszczególnych jego członków. Kończąc zaproponował zakończenie dyskusji.
Radny Ireneusz Syryjczyk – odnosząc się do propozycji Radnego Andrzeja Bętkowskiego, co do dostarczania dokumentów niezbędnych do dyskusji absolutoryjnej wszystkim radnym. Zaproponował, odbycie wspólnego spotkania Komisji Rewizyjnej i Przewodniczącego Rady w celu dokonania stosownych uzgodnień.
7) podjęcie uchwały w sprawie: udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Skarżyskiego za 2003 rok
Uchwałę w sprawie: udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Skarżyskiego za 2003 rok przedstawiła Wiceprzewodnicząca Rady – Pani Marianna Ślusarczyk.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie powyższą uchwałę
Za przyjęciem uchwały głosowało – 12 radnych
Przeciw głosowało - 5 radnych
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
Uchwała w sprawie: udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Skarżyskiego za 2003 rok została przyjęta i uzyskała numer XVIII/108/2004
Przewodniczący Rady ogłosił przerwę w obradach do godziny 13.45
Ad. pkt. 7 Rozpatrzenie i podjęcie uchwał w sprawie:
1) Projekt uchwały w sprawie: wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego przedstawił Członek Zarządu – Radny Jerzy Żmijewski. Na początku przeprosił za drobne pomyłki w projekcie uchwały, prosząc jednocześnie o naniesienie stosownych autoporawek i tak: w § 1 w zapisie „Uchwała określa się” wykreślić wyraz „się”, w § 4 ust. 2 ppkt. 2) wykreślić wyraz „dodatkowo”. Następnie poinformował, iż uzasadnienie powyższej uchwały było szczegółowo omawiane na posiedzeniach Komisji, które zaopiniowały projekt pozytywnie. W związku z powyższym zwrócił się do Rady o przyjęcie przedstawionego projektu.
Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego – Pan Andrzej Bętkowski przedstawił pozytywną opinię Komisji w sprawie przedłożonego projektu.
Ponieważ Radni nie wnieśli żadnych uwag ani wniosków do projektu uchwały Przewodniczący Rady poddał go pod głosowanie.
Uchwała w sprawie: wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego została przyjęta jednogłośnie i uzyskała numer XVIII/109/2004
2) Projekt uchwały w sprawie odwołania darowizny odwołania darowizny dokonanej na rzecz Gminy Skarżysko - Kamienna przedstawił Członek Zarządu Powiatu – Pan Leszek Lepiarz. Uzasadniając poinformował, iż Rada Powiatu Skarżyskiego podjęła 29 czerwca 2000r uchwałę Nr 132/XVII/2000 w sprawie darowizny nieruchomości na rzecz Gminy Skarżysko-Kamienna. Wykonując tą uchwałę Zarząd Powiatu poprzedniej kadencji aktem notarialnym Rep. A 1156/2001 z dnia 01.03.2001r., przekazał nieodpłatnie dla Gminy Skarżysko-Kamienna wszystkie cztery nieruchomości, na których zlokalizowane były miejskie Przychodnie Rejonowe w celu prowadzenia działalności medycznej
w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, jako zadanie własne Gminy. Pismem
z dnia 08.03.2004r. Prezydent Miasta powiadomił Zarząd Powiatu, że w Przychodni Rejonowej Nr 1 przy ul. 1-go Maja 65 zaprzestano realizować cel darowizny określony w akcie notarialnym czyli, że działalność Przychodni została zlikwidowana.
Dodał, iż Art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami stanowi, że darowizna może być odwołana w przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel na jaki została przekazana. W związku z powyższym Zarząd Powiatu wnosi do Wysokiej Rady projekt uchwały o odwołanie darowizny i przyjęcie tej nieruchomości na mienie Powiatu Skarżyskiego.
Pan Andrzej Bętkowski - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego przedstawiając opinię Komisji poinformował, iż projekt przedstawionej uchwały został zaopiniowany pozytywnie.
Następnie przedstawił swoje stanowisko, w powyższej sprawie, stwierdzając iż nie powinniśmy podejmować uchwały o odwołaniu darowizny. Wyraził przekonanie, że władze miasta środki uzyskane ze sprzedaży lub wydzierżawienia tego obiektu przeznaczyłyby na cele służące mieszkańcom naszego powiatu np. na drogi w naszym mieście.
Ponieważ nie zgłoszono innych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawioną uchwałę.
Za przyjęciem uchwały – głosowało 11 radnych
Przeciw glosowało – 6 radnych
Wstrzymała się od głosu -1 osoba
Uchwała w sprawie: odwołania darowizny dokonanej na rzecz Gminy Skarżysko - Kamienna została przyjęta uzyskując numer XVIII/110/2004
3) Projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy ul. Harcerskiej 12 w Suchedniowie przedstawił Członek Zarządu Powiatu – Pan Leszek Lepiarz. Uzasadniając poinformował, iż zgodnie z uchwałą Nr XVII/101/2004 – Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 marca 2004r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy mieszczący się w Suchedniowie przy ul. Harcerskiej 12 z dniem 1 września 2004r. przeniesiony zostanie do budynku byłej Bursy Szkolnej w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Legionów 131. Dodał, iż po przeniesieniu obiekty i cała nieruchomość, użytkowane dotychczas przez Ośrodek staną się zbędne dla potrzeb Powiatu Skarżyskiego. Stwierdził, że w celu uchronienia obiektu przed dewastacją i uniknięcia kosztów dozorowania zasadnym jest dokonanie sprzedaży całej nieruchomości w drodze przetargu publicznego. W związku z powyższym Zarząd Powiatu wnosi do Wysokiej Rady o podjęcie przedstawionego projektu uchwały
w sprawie sprzedaży nieruchomości.
Pan Andrzej Bętkowski - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego przedstawiając opinię Komisji poinformował, iż projekt przedstawionej uchwały został zaopiniowany pozytywnie przy jednym głosie wstrzymującym.
Radny Janusz Borowiec – stwierdził, iż za odrzuceniem tego projektu uchwały przemawiają argumenty przedstawione już w punkcie 2 porządku obrad. Dla przypomnienia poinformował, iż Klub Radnych „Porozumienie Prawicy” zaskarżył do Wojewody podjętą na poprzedniej sesji uchwałę dotyczącą przeniesienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Suchedniowa do Skarżyska. Wyraził zdanie, iż ze względu na brak rozstrzygnięcia w tej sprawie nie powinniśmy podejmować decyzji o sprzedaży obiektu w Suchedniowie. Dodał, iż zgodnie z art. 13 ustawy o gospodarce nieruchomościami skarb państwa darowizna może być odwołana w przypadku niewykorzystania nieruchomości na cel jaki została przeznaczona. W związku z powyższym wyraził zdanie, iż skarb państwa powinien się wypowiedzieć czy podtrzymuje swoją darowiznę, w przypadku chęci sprzedaży przez powiat tej nieruchomości. Wskazał również, iż jednym z celów sprzedaży nieruchomości w Suchedniowie było zrównoważenie budżetu. W sytuacji gdy planujemy sprzedać obiekt na ul Szkolnej po siedzibie CKP oraz pojawiła się nieruchomość na ul. 1-go Maja w Skarżysku, nie ma konieczności sprzedaży Ośrodka w Suchedniowie. Kończąc zaapelował do radnych o głosowanie przeciwko tej uchwale.
Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień - poinformował, iż do wiadomości Rady Powiatu wpłynęło pismo Burmistrza Suchedniowa – Pana Tadeusza Bałchanowskiego kierowane do Ministra Edukacji Narodowej i Sportu – Pani Krystyny Łybackiej. Następnie odczytał powyższe pismo.
/pismo w załączeniu/
Radny January Lewandowski – jako członek Komisji Budżetowo- Finansowej, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Powiatu poinformował, iż przedstawiony projekt uchwały był również przedmiotem posiedzenia Komisji Budżetowej, która wnioskowała do Zarządu o zdjęcie z porządku obrad uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości położonej przy ul. Harcerskiej w Suchedniowie do momentu uzyskania rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody w stosunku do uchwały o przeniesieniu placówki.
Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat – poinformował, iż decyzja o przeniesieniu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Suchedniowa do Skarżyska została przez Radę Powiatu już podjęta. Odnosząc się do stanowiska władz Suchedniowa, dotyczących przejęcia roli organu prowadzącego wyraził zdanie, iż powinni oni podjąć wcześniej działania w tym zakresie, ponieważ o planowanym przeniesieniu placówki mówiono znacznie wcześniej bowiem w roku 2003. Nie podjęcie uchwały o sprzedaży spowoduje niewykonanie, zgodnie ze wskazanym terminem, wcześniejszej uchwały o przeniesieniu placówki. Poinformował także, że w przyjętym budżecie mamy określoną na remont budynku przy ul. Legionów kwotę w wysokości 260 tys zł. Dodał, że Wiceminister Edukacji obiecała przekazanie środków w tej samej wysokości. Kończąc wskazał, iż jesteśmy radnymi powiatowmi, a nie gminy Suchedniów i powinniśmy dbać o interesy powiatu.
Radny Janusz Borowiec – odnosząc się do powyższej wypowiedzi podkreślił, iż mowa o przeniesieniu Ośrodka pojawiła się znienacka, a nie jak twierdzi Wicestarosta, że była to planowana decyzja. Przypomniał, iż na wspólnym posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miasta i Powiatu odbytym w styczniu br Wicestarosta zaznaczył, że nie są planowane żadne zmiany w sieci szkół. Wskazał także, że nie ma żadnego powiązania pomiędzy uchwałą o przeniesieniu szkoły a uchwałą o sprzedaży nieruchomości. Albowiem możemy nie wyrażać zgody na sprzedaż i na przykład dzierżawić obiekt w Suchedniowie, a placówka może funkcjonować w nowym miejscu. Dodał, iż stwierdzenia Wicestarosty są to daleko idące przekłamania.
Radny Andrzej Bętkowski – stwierdził, że odnosi nieodparte wrażenie, że działania dotyczące Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wprowadzane są na siłę i w pośpiechu. Dodał, że Wicestarosta w swoim wystąpieniu próbuje antagonizować samorząd gminy i powiatu. Następnie przychylił się do zgłaszanych wcześniej wątpliwości dotyczących zapisu art. 13 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Stwierdzając, iż przyjęcie majątku od skarbu państwa jest obwarowane pewnymi ograniczeniami. Kończąc wskazał, iż sesja oświatowa, która zaplanowana została na miesiąc czerwiec powinna poprzedzać decyzje dotyczące kształtu oświaty w naszym powiecie. W związku z powyższymi wyjaśnieniami zwrócił się do Rady o nie podejmowanie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy ul. Harcerskiej 12 w Suchedniowie.
Radny Jacek Bławat – przypomniał, iż dwa lata temu ówczesny Zarząd proponował przeniesienie Ośrodka z Suchedniowa do Skarżyska na ul. Szkolną. Przedstawiając wtedy projekt uchwały w sprawie przeniesienia również nie było decyzji rady pedagogicznej, opinii dyrektora ani władz Suchedniowa.
Starosta Skarżyski - Pan Łukasz Wojciechowski – odnosząc się do wypowiedzi Radnego Janusza Borowca dotyczącej zrównoważenia budżetu stwierdził, iż jednym z istotnych elementów aby sprzedać nieruchomość jest jego atrakcyjność. Dodał, iż ze wszystkich trzech obiektów jakie mamy do zaoferowania najkorzystniejszym jest Ośrodek w Suchedniowie. Następnie oznajmił, iż budynek w Suchedniowie nigdy nie spełniał warunków dla prowadzenia szkoły. Był to ośrodek sezonowy, w którym odbywały się kolonie i obozy młodzieżowe. Podkreślił, iż jedyną innowacją dokonaną w placówce było połączenie łącznikiem trzech niezależnych budynków. Poinformował, iż nierozwiązanym do chwili obecnej problemem w jednostce jest sprawa odprowadzania ścieków. Porównując budynek w Skarżysku oraz w Suchedniowie stwierdził, iż obiekt w Skarżysku jest w dużo lepszym stanie i dla dobra dzieci korzystniejszym będzie ich przeniesienie na ul. Legionów. Następnie odnosząc się do wypowiedzi Radnego Andrzeja Bętkowskiego oznajmił, iż nie możemy darować żadnego majątku albowiem jest to jedyne rozwiązanie dla zrównoważenia budżetu i ratowania powiatu. Dodał, że taka sytuacja ma miejsce nie tylko w tym roku ale od momentu powstania powiatu.
Radny Janusz Borowiec – przypomniał, iż w latach 2000-2002 wydatkowano z budżetu powiatu kwotę 600 tys. zł. na modernizację Ośrodka
w Suchedniowie min. wykonano kotłownię. Jeśli chodzi o sprawę odprowadzania ścieków poinformował, iż powstał społeczny komitet budowy kanalizacji i zakończenie tej inwestycji nastąpi w roku bieżącym.
Ponieważ nie zgłoszono innych uwag ani wniosków Przewodniczący – Pan Wiesław Stępień poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Za przyjęciem uchwały – głosowało 9 radnych
Przeciw glosowało – 8 radnych
Głosów wstrzymujących - 0
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy ul. Harcerskiej 12 w Suchedniowie została przyjęta uzyskując numer XVIII/111/2004
4) Projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy ul. Szkolnej 13 w Skarżysku-Kamiennej przedstawił Członek Zarządu – Pan Leszek Lepiarz. Uzasadniając poinformował, iż zgodnie z uchwałą Nr XVII/102/2004 – Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29 marca 2004r. Centrum Kształcenia Praktycznego mieszczące się w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Szkolnej 13 z dniem 1 września 2004r. przeniesione zostaje w całości do budynku przy ul. Tysiąclecia 20
w Skarżysku-Kamiennej, gdzie mieści się już większość bazy dydaktyczno-warsztatowej CKP-u. Po przeniesieniu budynek i cała nieruchomość użytkowane dotychczas przez Centrum staną się zbędne dla potrzeb Powiatu Skarżyskiego. Dodał, że aby uchronić obiekt przed dewastacją i uniknąć kosztów dozorowania zasadnym jest więc dokonanie sprzedaży całej nieruchomości w drodze przetargu publicznego. Zarząd Powiatu wnosi do Wysokiej Rady o podjęcie przedstawionego projektu uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości.
Pan Andrzej Bętkowski - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego przedstawiając opinię Komisji poinformował, iż projekt przedstawionej uchwały został zaopiniowany pozytywnie przy jednym głosie wstrzymującym.
Następnie przedstawił swoją opinię w tym zakresie stwierdzając, że Zarząd nie ma koncepcji gospodarowaniem majątkiem oświatowym. Wyraził zdanie, iż niezasadnym jest pozbywanie się majątku w bardzo dobrym stanie, który jest tani w utrzymaniu i znajduje się w sąsiedztwie internatu.
Ponieważ nie zgłoszono innych uwag ani wniosków Przewodniczący poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Za przyjęciem uchwały – głosowało 12 radnych
Przeciw glosowało – 5 radnych
Wstrzymała się od głosu – 1 osoba
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż w drodze przetargu nieruchomości położonej przy ul. Szkolnej 13 w Skarżysku-Kamiennej została przyjęta uzyskując numer XVIII/112/2004
5) Projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez Obwód Lecznictwa Kolejowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skarżysku – Kamiennej przedstawił Członek Zarządu – Pan Leszek Lepiarz. Uzasadniając poinformował, iż aktem notarialnym Rep. A. Nr 4487/2003 z dnia 28 listopada 2003r. Polskie Koleje Państwowe S.A. Warszawa ul. Szczęśliwicka 62 dokonały na rzecz SP ZOZ – Obwód Lecznictwa Kolejowego w Skarżysku - Kamiennej ul. Sokola 50, przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz odrębnej własności budynku i budowli na nieruchomości położonej w Jędrzejowie przy ul. Mieszka I 1. Jest to działka Nr 396/3 o powierzchni 1271m2, która posiada urządzoną księgę wieczystą KW 53792 w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sadu Rejonowego w Jędrzejowie. W latach poprzednich, gdy Obwód Lecznictwa Kolejowego pozostawał w strukturach Polskich Kolei Państwowych, nieruchomość ta wykorzystywana była jako jedna z Przychodni Lekarskich dla pracowników PKP. Po wyłączeniu OLK ze struktur PKP zgodnie z Zarządzeniem Nr 12 z dnia 30.11.1998r. Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie utworzenia SPZOZ – OLK – organem założycielskim został Powiat Skarżyski. Od 1 lipca 2001r. Przychodnia przestała funkcjonować i stała się zbędna dla SP ZOZ – OLK w Skarżysku-Kamiennej. Pismem z dnia 14.04.2004r. Dyrektor OLK wystąpił
z wnioskiem do Zarządu Powiatu o wyrażenie zgody na sprzedaż tej nieruchomości w drodze przetargu, a uzyskane środki przeznaczyć na rozwój Zakładu. Poinformował, iż Zarząd wniosek zaopiniował pozytywnie.
Zgodnie z posiadanym operatem szacunkowym wartość nieruchomości wynosi 126.700 zł, w tym wartość prawa użytkowania wieczystego 28.470 zł
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez Obwód Lecznictwa Kolejowego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Skarżysku – Kamiennej została przyjęta jednogłośnie uzyskując numer XVIII/113/2004
6) Projekt uchwały w sprawie: utworzenia Policealnego Studium Turystycznego dla Dorosłych na podbudowie ponadpodstawowej szkoły średniej w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie ul. Sportowa 3 przedstawił Wicestarosta – Radny Wiesław Gnat.
Uzasadniając stwierdził, iż utworzenie Policealnego Studium Turystycznego dla Dorosłych jest podyktowane między innymi zainteresowaniem wśród dorosłych mieszkańców głównie gminy Suchedniów prowadzeniem gospodarstw agroturystycznych. Dodał, ze utworzenie szkoły pozwoli osobom dorosłym na uzupełnienie braków w wykształceniu.
Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki – Pan Cezary Ciosk przedstawił pozytywną opinię Komisji w sprawie przedłożonego projektu.
Ponieważ nie zgłoszono żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący poddał pod głosowanie przedstawiony projekt.
Uchwała w sprawie: utworzenia Policealnego Studium Turystycznego dla Dorosłych na podbudowie ponadpodstawowej szkoły średniej w Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Suchedniowie ul. Sportowa 3 została przyjęta jednogłośnie uzyskując numer XVIII/114/2004
Ad. pkt. 8 Wystąpienia zaproszonych gości
W tym punkcie obrad głos zabrał:
Pan Michał Szuster – przedstawiciel Stowarzyszenia Nowe Oblicze Miasta - odczytał list otwarty, w którym zaapelował o wspólne działanie na rzecz rozwiązywania problemów naszego miasta i powiatu. Następnie podzielił się refleksjami na temat I Spotkania Edukacyjnego, które odbyło się 16 kwietnia br. w trakcie którego zaprezentowało się kilkadziesiąt uczelni wyższych z terenu województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.
/wystąpienie w załączeniu/
Ad. pkt. 9 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania
Starosta – Pan Łukasz Wojciechowski – odnosząc się do sprawy PCPR poinformował, iż docelowy schemat organizacyjny tej jednostki przewidywał zatrudnienie na poziomie 14 osób, natomiast nowy schemat organizacyjny opracowany przez nowego dyrektora docelowo zakłada zatrudnienie 11, 5 etatu. Następnie przedstawił wynagrodzenie byłego dyrektora PCPR, które wynosiło brutto 3583,50 zł natomiast wynagrodzenie Pani Półtorak wynosi 2716 zl. Biorąc pod uwagę potrzeby i pewne specyficzne zadania stojące przed PCPR podjęto decyzję o zatrudnieniu osoby na stanowisku zastępcy dyrektora, której wynagrodzenie wynosi 2320,50 zł. Zatrudnienie dwóch osób spowodowało wzrost ogółem płac o ok.1400 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę efektywność podejmowanych działań wyraził zdanie, iż ten wydatek jest zasadny.
Następnie odnosząc się do sprawy wzrostu płac w Starostwie Powiatowym poinformował, iż w trakcie powołania Pana Jerzego Żmijewskiego na Członka Zarządu przebywał on na zwolnieniu lekarskim i jego wynagrodzenie nie było wypłacane z budżetu powiatu. W momencie podjęcia przez niego pracy w 2003 roku automatycznie nastąpiło zwiększenie wydatków w dziale funduszu płac Starostwa.
Kończąc odniósł się do interpelacji Radnego Janusza Borowca dotyczącej udziału Starosty na Radzie wojewódzkiej SLD. Oświadczył, że nie brał w niej udziału, ponieważ nie było posiedzenia ani Rady ani Zarządu partii. Natomiast wyjaśnił, iż odbywała się w tym czasie konferencja prasowa SLD, w której również nie brał czynnego udziału. Stwierdził, iż faktycznie nie uczestniczył w drugiej części sesji Rady Powiatu, albowiem za zgodą Przewodniczącego zwolnił się w ważnych sprawach rodzinnych. Po załatwieniu czynności notarialnych korzystając z okazji, że był w Kielcach postanowił wstąpić do siedziby SLD
i wysłuchał kończącej się konferencji prasowej.
Członek Zarządu – Radny Jerzy Żmijewski – ustosunkowując się do wypowiedzi Radnego Januarego Lewandowskiego poinformował, że nie zostało podpisane porozumienie z władzami Miasta Skarżyska w kwestii wspólnego utrzymania porządku na ulicach. W związku z powyższym podpisano umowę z Firmą Bracia Kozłowscy, która ma obowiązek sprzątania ulic powiatowych na terenie miasta Skarżyska. Odnosząc się do sprawy remontu chodników, poinformował, iż od 4 maja br. w Zarządzie Dróg Powiatowych zostanie zatrudniony na umowę zlecenie pracownik, nadzorujący pracę osób kierowanych
z Prokuratury i Sądu do odpracowania kary na cele publiczne. Odnosząc się do sprawy ścieżek rowerowych, wskazał, iż na mapie turystycznej powiatu skarżyskiego zaznaczone są trasy rowerowe, natomiast ich oznakowaniem, zgodnie przepisami powinno się zająć PTTK. Kończąc poinformował, iż na dzień dzisiejszy obowiązuje uchwała Rady Powiatu z września 2003 roku
o wieloletnim programie inwestycyjnym i w ramach posiadanych środków realizowane są inwestycje na terenie naszego powiatu.
Przewodniczący Rady – odniósł się do interpelacji Radnego Janusza Borowca dotyczącej jego rezygnacji z członkostwa w Komisji Oświaty. Stwierdził, iż członkostwo Radnych tylko w jednej Komisji zdezorganizuje pracę Rady. Następnie oświadczył, iż zdaje sobie sprawę z zapisów statutowych, które dają możliwość pracy Radnym w nie więcej niż dwóch komisjach, jednak przypomniał iż przy zatwierdzaniu składów osobowych poszczególnych komisji na początku kadencji ustalono, że wzorem lat ubiegłych każdy radny poza Wiceprzewodniczącymi i Przewodniczącym Rady będzie członkiem 2 komisji. Tym bardziej, że obecnie Rada liczy 21 osób a nie jak w poprzedniej kadencji 37. Jednocześnie zwrócił się do radnych, aby nie tworzyć precedensów i ze względów organizacyjnych nie rezygnowali z członkostwa w komisjach.
Ad. pkt. 11 – Wolne wnioski i oświadczenia radnych
Radny Andrzej Bętkowski – zgłosił wniosek grupy sześciu radnych dotyczący zlecenia Komisji Rewizyjnej przeprowadzenia kontroli w Zespole Palcówek Opieki, Wychowania i Interwencji Kryzysowej „PRZYSTAŃ”.
/wniosek w załączeniu/
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień - przypomniał o obowiązku składania oświadczeń majątkowych.
Ad. pkt. 12 - Zamknięcie sesji Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Stępień stwierdził, że porządek XVIII – tej Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został zrealizowany w całości.
Podziękował radnym za przybycie i aktywny udział w dzisiejszych obradach.
Podziękował również gościom zaproszonym oraz wszystkim osobom, które zechciały towarzyszyć Radzie w dzisiejszej sesji.
Następnie poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły 'Zamykam XVIII- tą Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego'.
Godzina zakończenia obrad – 1530
Protokołowała:
Joanna Wężyk
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
WIESŁAW STĘPIEŃ
Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.
Wyświetl większą mapę
Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30
plac Floriański 1 (I piętro)
Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879
Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)
Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje
Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)
2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP
3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje
Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:
info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:
info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Strony BIP gmin powiatu skarżyskiego:
Gmina Bliżyn
Gmina Łączna
Miasto Skarżysko - Kamienna
Gmina Skarżysko Kościelne
Miasto i Gmina Suchedniów