BIP Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej

PROTOKÓŁ Nr XXV/2004 z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO odbytej 21 grudnia 2004r

Drukuj
1 2 3
P R O T O K Ó Ł Nr XXV/2004
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 21 grudnia 2004r.

Miejsce odbycia sesji - sala konferencyjna Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, ul. Słowackiego 25.

Godzina rozpoczęcia obrad - 11.00


W sesji udział wzięli:

- Wojewoda Świętokrzyski – Pan Włodzimierz Wójcik,
- Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Pan Michał Okła,
- Prezydent Miasta Skarżyska - Kamiennej – Pan Waldemar Mazur,
- Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Suchedniów – Pan Jan Komoń,
- Przewodnicząća Rady Gminy Łączna – Pani Janina Łukasik,
- Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bliżyn – Pani Elżbieta Karpińska,
- Kombatanci uhonorowani patentem „WETERAN WALK O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY”,
- Osoby uhonorowane odznaczeniami państwowymi,
- Laureaci nagrody „Powiatowe Dęby”,
- Przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych działających na terenie powiatu,
- Dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu skarżyskiego,
- Starosta i Wicestarosta Powiatu,
- Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,
- Członkowie Zarządu Powiatu i Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego,
- Przedstawiciele lokalnych mediów.


Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.

Obradom Rady Powiatu przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień.

Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołowała: Joanna Wężyk – Kierownik Biura Rady Powiatu.



STRESZCZENIE POSIEDZENIA



Ad. pkt. 1. Otwarcie sesji.

Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień poprosił zebranych o powstanie z miejsc, wprowadzenie Sztandaru Powiatu Skarżyskiego oraz odegranie hymnu.

Następnie otworzył XXV w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego, witając wszystkich przybyłych na dzisiejsze obrady, a szczególnie gości zaproszonych biorących udział w sesji, w tym głównie Wojewodę Świętokrzyskiego – Pana Włodzimierza Wójcika.

Następnie oddał głos harcerzom, którzy na ręce Starosty Skarżyskiego – Pana Łukasza Wojciechowskiego przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, a z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku w imieniu wszystkich zuchów, harcerzy i instruktorów Komendy Hufca ZHP w Skarżysku-Kamiennej złożyli najserdeczniejsze życzenia.

Starosta Skarżyski – składając najlepsze życzenia harcerzom podziękował im za podtrzymywanie tradycji przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju, które jako Starosta przyjął z godnością, szacunkiem i pokorą.



Ad. pkt. 2. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.

Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień - poinformował zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 18 radnych, co stanowi 86 % ogólnego składu Rady. Stwierdził, iż jest to kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.

Następnie oświadczył, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.

Zapytał - czy do przedstawionego projektu porządku XXV Sesji Rady Powiatu Radni, lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub inne propozycje.

Członek Zarządu – Pan Jerzy Żmijewski – w imieniu Zarządu Powiatu zgłosił wniosek o rozszerzenie pkt.13 porządku obrad – rozpatrzenie i podjecie uchwał o podpunkt 3) tj. projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i wynajem garażu na okres dłuższy niż trzy lata.

Ponieważ nie zgłoszono innych propozycji zmian do porządku Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.

Wniosek zgłoszony przez Członka Zarządu o rozszerzenie pkt. 13 o podpunkt 3 został przyjęty jednogłośnie.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek dzisiejszej Sesji wraz z wprowadzoną zmianą.


Porządek XXV Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty jednogłośnie.



Ad. pkt. 3. Wręczenie Patentów „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”

Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień - poinformował, że najstarsi żołnierze Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkali na terenie powiatu skarżyskiego zostali uhonorowani przez Prezesa Rady Ministrów Patentami „Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”. Składając życzenia uhonorowanym oświadczył, że jest to wyróżnienie, a zarazem podziękowanie za wspaniałą i godną prawdziwego Polaka postawę wobec Ojczyzny.

Następnie poprosił o wystąpienie uhonorowanych kombatantów, a mianowicie Pana Wacława Zbroję, Pana Władysława Nowka oraz Pana Tadeusza Okłę.

Uhonorowanym Patenty wręczył Wojewoda Świętokrzyski – Pan Włodzimierz Wójcik.



Ad. pkt. 4 Wręczenie Odznaczeń Państwowych za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz osiągnięcia w pracy zawodowej.


Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień - poinformował, iż osoby z terenu powiatu skarżyskiego zostały uhonorowane wysokimi odznaczeniami państwowymi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej.

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
1. Pani Elżbieta Michta
2. Pan Andrzej Cabaj

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
1. Pani Anna Arent
2. Pani Ewa Antosik
3. Pani Irena Choma
4. Pani Wiesława Fabiańska
5. Pani Zofia Jabłońska
6. Pan Tadeusz Kowalik
7. Pani Irena Miernik
8. Pani Anna Odzienkowska
9. Pan Janusz Paczesny
10. Pani Jadwiga Samek
11. Pani Alina Skuza
12. Pani Marianna Ślusarczyk
13. Pan Zbigniew Materek
14. Pani Halina Żelak

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI odznaczeni zostali:
1. Pan Jacek Berus
2. Pani Grażyna Dobosz
3. Pani Lidia Kopeć
4. Pan Grzegorz Michnowski
5. Pani Małgorzata Śmiałek

Wymienione osoby poproszone zostały o wystąpienie przed prezydium, a aktu dekoracji dokonał Pan Włodzimierz Wójcik – Wojewoda Świętokrzyski.

Przewodniczący Rady - złożył serdeczne gratulacje wszystkim odznaczonym osobom i wyraził głębokie przekonanie, iż odznaczenia te stanowią uhonorowanie dotychczasowej działalności społecznej i zawodowej i będą dalszą motywacją do pracy na rzecz dobra społeczności lokalnej.

Następnie głos zabrał Pan Włodzimierz Wójcik – Wojewoda Świętokrzyski – składając podziękowania za zaproszenie na Uroczystą Sesję Rady Powiatu stwierdził, że możliwość wręczenia w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej odznaczeń państwowych mieszkańcom powiatu skarżyskiego jest dla niego wielkim zaszczytem. Następnie gratulując odznaczonym podziękował za służbę, pracę oraz pracę społeczną. Dodał, że odznaczenie państwowe w Polce jest odznaczeniem honorowym. W dalszej części swojego wystąpienia wszystkim obecnym składając życzenia świąteczno – noworoczne, życzył wszelkiej pomyślności, aby Święta spędzone w gronie najbliższych były świętami pokoju i spokoju, natomiast nowy rok był rokiem wszelkich sukcesów.

Pani Alina Skuza – zabierając głos w imieniu odznaczonych złożyła podziękowania podkreślając jednocześnie, że działalność dla ogółu jak wielką wartością. Zapewniła również, iż uhonorowani będą jeszcze skuteczniej przyczyniać się do czynienia dobra.



Ad. pkt. 5 Wręczenie Statuetek „Powiatowe Dęby”

Przewodniczący Rady –Wiesław Stępień - poinformował, iż w trakcie dzisiejszej Uroczystej Sesji odbywa się trzecia edycja przyznawania nagród – Statuetek „Powiatowe Dęby”. Ustanowiona nagroda „Powiatowe Dęby” przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki, działalności społecznej i przedsiębiorczości. Dodał, że statuetkami „Powiatowe Dęby” uhonorowane zostaną osoby, które swoją pracą i podjętymi inicjatywami wywarli istotny wpływ na życie i rozwój powiatu skarżyskiego.
Następnie oddał głos Pani Jolancie Jagiełło, która przedstawiła laureatów III edycji konkursu.
Nagrodą Powiatowe Dęby uhonorowani zostali:

1) Ks. Infułat Józef Wójcik – proboszcz parafii Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, który od początku swojej pracy duszpasterskiej i społecznej związany z regionem obecnego powiatu skarżyskiego. Zawsze oddany sprawom mieszkańców gminy, także aktywny uczestnik życia społecznego powiatu. Za liczne zasługi dla regionu oczami lokalnej społeczności postrzegany jako autorytet moralny. Za działalność na rzecz umacniania i szerzenia wiary katolickiej na całym świecie uhonorowany w 2002 r. tytułem Rycerza Zakonu Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Uznany nie tylko w środowisku duszpasterskim, lecz także w środowisku sportowców, czego dowodem jest fakt, iż był jednym z dwóch kapelanów opiekujących się polską reprezentacją podczas niedawnych

2) Pani Barbara Rozwadowska - przewodnicząca Społecznego Komitetu Rozwoju i Modernizacji II Oddziału Wewnętrznego i Neurologii i jednocześnie inicjatorka jego powstania. Lekarz ordynator Skarżyskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Jej praca społeczna w Komitecie owocuje dodatkowymi środkami finansowym, które umożliwiają doposażenie oddziału w sprzęt medyczny oraz daje możliwość sfinansowania wykonania części dodatkowych prac remontowych. Zarówno w swojej pracy zawodowej jak i społecznej zawsze kieruje się dobrem pacjenta oraz swoich współpracowników.

3) Pan Janusz Kierkowski – właściciel Pracowni Plastycznej „Kier”, aktywny animator różnorodnych działań w sferze kultury, zaangażowany w liczne przedsięwzięcia na rzecz środowisk twórczych i biznesowych. Pracownia na terenie powiatu skarżyskiego działa od 13 lat. Ponad działalność zawodową Pan Janusz Kierkowski jest zaangażowany w liczne działania o charakterze kulturalno – gospodarczym. Jest pomysłodawcą i współorganizatorem Skarżyskich Prezentacji, uczestnikiem polonijnych prezentacji kulturalnych i gospodarczych w Chicago, a jako twórca nowatorskiego trendu wystawienniczego walorów ziemi świętokrzyskiej na język współczesnych form plastycznych swoje prace prezentował na Targach Poznańskich, Międzynarodowych Targach Broni w Sopocie czy Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

4) Pani Maria Kiersnowska – ordynator oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Specjalistka w dziedzinie pediatrii i neonatologii. Inicjatorka działań na rzecz promocji karmienia piersią i powstania w Skarżysku poradni laktacyjnej, później neonatologicznej. Wraz z personelem prowadzonego oddziału wysoko ceniona przez specjalistów w dziedzinie Neonatologii i Pediatrii za pomoc we wdrożeniu i zaangażowanie
w realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla rodziców nowonarodzonych dzieci Pt. „Decydujący Czas”. Jej zaangażowanie w pracę oddziału noworodkowego i współpraca z personelem pionu położniczo – ginekologicznego przyczyniły się do nadania szpitalowi tytułu „Szpital Przyjazny Dziecku”. Dzięki Jej działaniom szpital powiatowy otrzymał sprzęt
i aparaturę medyczną od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

5) Pani Barbara Pająk - Dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Skarżysku-Kamiennej. Poprzez swoją pracę i zaangażowanie stworzyła w prowadzonej placówce miejsce rehabilitacji, edukacji i opieki nad dziećmi z wieloraką niepełnosprawnością. Jej wychowankowie mają zapewnioną wysoko specjalistyczną opiekę medyczną
z zakresu rehabilitacji ruchowej, psychoterapii, logopedii, surdopedagogiki. Jest pomysłodawcą kompleksowej rehabilitacji dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w miejscu nauki, przy codziennych kontaktach z domem rodzinnym. Inicjatorka pracy nad adaptacją programów nauczania. Wynikiem tej inicjatywy jest powstanie Szkolnego Zestawu Programów Nauczania Zespołu Placówek dla Niepełnosprawnych Ruchowo.

6) Panowie Arkadiusz i Waldemar Pawliszak - właściciele dynamicznie rozwijającej się firmy Handlowo – Usługowej „EXPOL-BIS”. Firma od 12 lat, działając na rynku powiatu skarżyskiego, wciąż tworzy nowe i utrzymuje już istniejące miejsca pracy. Świadcząc usługi między innymi w zakresie spalania odpadów medycznych, recyklingu czy cateringu zajmuje się także specjalistycznym szkoleniem uczniów. Natomiast prowadzony przez Expol – Bis Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji „Rejów” stał się w ostatnim okresie wizytówką miasta i powiatu, przyciągając liczne grupy turystów, wycieczki szkolne, grupy obozowe oraz indywidualnych klientów. Właściciele firmy „EXPOL-BIS” angażują się również w życie powiatu skarżyskiego jako osoby wspierające różnego rodzaju przedsięwzięcia kulturalne, sportowe i oświatowe organizowane na tym terenie. Statuetkę odebrał Pan Arkadiusz Pawliszak.

Wyróżnionym statuetki wręczył Przewodniczący Rady oraz Starosta Skarżyski.

Po wręczeniu statuetek „Powiatowe Dęby” Prowadzący obrady złożył wszystkim uhonorowanym serdeczne gratulacje podkreślając, że są one wyrazem podziękowania, a zarazem dowodem uznania za wspieranie działań samorządu powiatowego.

Następnie stwierdził, iż część uroczysta dzisiejszej sesji dobiegła końca w związku z powyższym porosił wszystkich o powstanie z miejsc
i wyprowadzenie sztandaru powiatu.

Przewodniczący Rady ogłosił 40 min przerwę w obradach.



Ad. pkt. 6 Przyjęcie protokołu z XXIV Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu stwierdził, iż zgodnie z § 19 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad zostaje Radna Bogusława Krawczyńska.

Wiceprzewodniczący Rady – Pan Janusz Paczesny – zgłosił wniosek o przyjęcie protokołu z XXIV Sesji Rady Powiatu odbytej 29 listopada 2004 roku.

Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień - poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek.

Wniosek o przyjęcie protokołu z XXIV sesji został przyjęty – jednogłośnie



Ad. pkt. 7 Sprawozdanie Starosty z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami.

Prowadzący obrady – Pan Wiesław Stępień - zwrócił się do Starosty Skarżyskiego - Pana Łukasza Wojciechowskiego o przedstawienie sprawozdania z działalności Zarządu Powiatu.

Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu Skarżyskiego w okresie między sesjami tj. od 29.11.2004r. do 21.12.2004r.

/sprawozdanie przedłożone przez Pana Starostę – w załączeniu/



Ad. pkt. 8 Interpelacje i zapytania radnych

Przewodniczący Rady - poinformował, iż na jego ręce wpłynęły podziękowania od Dyrekcji Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego
Nr 2 dla Radnego Dariusza Ledziona za ufundowanie po raz kolejny wychowankom Ośrodka paczek mikołajkowych. Przewodniczący Wiesław Stępień dziękując Radnemu Ledzionowi za życzliwość podkreślił także, iż tego rodzaju inicjatywy są podejmowane także przez innych radnych powiatowych, za co im serdecznie podziękował.


Radny Janusz Borowiec – oznajmił, iż interpelacje, które miał zgłosić w trakcie dzisiejszych obrad przedstawi na kolejnej sesji, bowiem nie chciałby popsuć panującej przedświątecznej atmosfery. Następnie wszystkim obecnym złożył serdeczne życzenia spokojnych i ciepłych Świat Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

Radny Andrzej Bętkowski - podkreślił, iż czas przedświąteczny oraz schyłek roku jest czasem sprzyjającym refleksjom i poddając się tej atmosferze oraz temu nastrojowi złożył następujące życzenia: Samorządowi II kadencji, życzył akceptacji ze strony członków powiatowej wspólnoty, Koalicji - autorskich dokonań, Zarządowi Powiatu - odwagi w kierowaniu powiatowymi sprawami publicznymi i podejmowania decyzji, tych niepopularnych, a których pozytywne efekty spodziewane są w bardziej odległej perspektywie. Kolegom
z opozycji, w której jak podkreślił się znajduje, życzył cierpliwości, niesłabnącej aktywności w kontrolowaniu poczynań Zarządu i koalicji. Natomiast wszystkim osobom, dla których powiat to nie jakiś byt ulotny, tylko rzeczywista wartość spełniająca ważne zadania publiczne życzył by świąteczny czas był czasem odpoczynku i radości.



Ad. pkt. 9. Wolne wnioski i oświadczenia

W tym punkcie obrad głos zabrali:

Pan Ryszard Peas – przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK – informując, iż w dniach 3-5 grudnia 2004 roku odbył się XXXII Ogólnopolski Turniej Recytatorski im. Leopolda Staffa przypomniał, iż w Skarżysku znajdują się dwa pomniki Poety. Z oburzeniem stwierdził, że pod żadnym z nich nie była złożona choćby jedna wiązanka kwiatów.

/wystąpienie w załączeniu/

Pani Janina Łukasik – Przewodnicząca Rady Gminy Łączna - przekazała podziękowania dla Starosty Łukasza Wojciechowskiego i Zarządu Powiatu za drogę w Zaskalu. Podkreśliła, że jest to jedna z dwóch inwestycji w gminie realizowana ze środków pomocowych i dzięki decyzji Starosty oraz determinacji Zarządu, Łączna ma nową drogę. Ponadto Przewodnicząca poprosiła o przyjęcie przeprosin za nieprzyjemności, które wynikły z protestów mieszkańców tłumacząc, iż to specyfika tej gminy. Kończąc złożyła wszystkim obecnym życzenia świąteczno-noworoczne.

Pan Edward Jaworski – Rzecznik Prasowy Samoobrony – odniósł się do kwestii remontu drogi 42, pytając czy mieszkańcy osiedli Górnej Kolonii i Młodzaw musieli być narażeni na tak poważne utrudnienia w związku z tą inwestycją. Podkreślił, że powiat nie umiał zorganizować na tej trasie ruchu wahadłowego, wskazał również na zniszczone remontem przystanki. Zapytał czy zostaną one naprawione oraz czy osoby odpowiedzialne za taką organizację ruchu dostaną 13 pensję.

/wystąpienie w załączeniu/



Ad.pkt.10 Sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy

Starosta Łukasz Wojciechowski – przedstawił sprawozdanie z realizacji Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy.

/sprawozdanie w załączeniu/



Ad.pkt.11 Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Skarżyskiego z wyników kontroli Zarządu Dróg Powiatowych

Radna Dorota Żak – Sekretarz Komisji Rewizyjnej –przedstawiła protokół z kontroli Zarządu Dróg Powiatowych, przeprowadzonej w dniach 14.10-14.12.2004 rok.

/materiał w załączeniu/



Ad. pkt. 12 Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania

Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – na wstępie ustosunkował się do wystąpień zaproszonych gości i tak: zwracając się do Pana Ryszarda Peasa stwierdził, że zgłoszone przez niego uwagi są słuszne i w przyszłości dopilnuje, aby pamiętano o złożeniu kwiatów pod pomnikiem Poety Leopolda Staffa. Następnie odnosząc się do wystąpienia Pani Janiny Łukasik i do kwestii budowy drogi w Zaskalu podkreślił, że inwestycja ta jest zasługą wielu osób min. Radnej Bogusławy Krawczyńskiej, Wójta Gminy, Członka Zarządu Jerzego Żmijewskeigo oraz Pana Tomasza Kieresa – dyrektora ZDP. Następnie poinformował, iż inwestycja na drodze krajowej E 42, o której mówił Pan Edward Jaworski, była przeprowadzana przez GDDKiA. Oznajmił również, że tylko dzięki interwencji powiatu w ogóle zamontowano światła, umożliwiając wyjazd z Oś. Górna Kolonia. Dodał, że zostało wystosowane pismo do Dyrektora GDDKiA z prośbą o naprawienie szkód spowodowanych remontem tej drogi.



Ad. pkt. 13. Rozpatrzenie i podjęcie uchwał

1) Projekt uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2004 rok wraz z autopoprawką przedstawiła Pani Alina Skuza – Skarbnik Powiatu.

Radna Bożena Bętkowska – wyraziła zdanie, że przenoszenie pieniędzy ze stypendiów dla dzieci ubogich, na wynagrodzenia nauczycieli jest społecznie nieuzasadnione. Jako dyrektor MOPS oznajmiła, że zna sytuację tych rodzin
i wie jakie jest wielkie rozczarowanie z tytułu zmniejszonych środków na stypendia unijne. Następnie odnosząc się do słów Pani Skarbnik, aby czynić dobro, podkreśliła, że decyzja o pozostawieniu 54 000 zł na pomoc materialną dla uczniów jest właśnie czynieniem dobra. Kończąc z całą stanowczością podkreśliła, że przy tak ubogim społeczeństwie borykającym się z tak dużym bezrobociem jakie jest w naszym powiecie środki z pomocy dla dzieci nie powinny być przekazane na wynagrodzenia nauczycieli.

Skarbnik Powiatu – Pani Alina Skuza – odnosząc się do powyższej wypowiedzi wskazała, że w stosunku do roku 2003 jest o 20.000 zł więcej środków przeznaczonych na pomoc materialną dla uczniów. Ponadto poinformowała, iż przesunięcie środków dotyczy bieżących wynagrodzeń dla nauczycieli.

Radny Janusz Borowiec – zapytał czy istnieje możliwość przeniesienia środków na pomoc materialną dla uczniów na przyszły rok i wypłacenia stypendiów po pierwszym stycznia 2005 roku.

Pani Skarbnik – odpowiadając stwierdziła, że nie jest to możliwe albowiem budżet planowany jest na rok i pieniądze, które pozostają stanowią nadwyżkę budżetową o podziale, której decydują Radni.


Ponieważ Radni nie zgłosili innych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedsatwiony projket uchwały.


Za przyjęciem uchwały głosowało – 8 radncyh
Przeciw głosowało – 3 radnych
Wstrzymały się od głosu – 2 osoby


Uchwała w sprawie: wprowadzenia zmian w budżecie powiatu na 2004 rok została przyjęta i uzyskała Nr 161/XXV/2004.


2) Projekt uchwały w sprawie: zmiany uchwały Nr XVII/105/2004 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29.03.2004 r. w sprawie określenia zadań
z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w 2004r. wraz z autopoprawką przedstawiła Pani Małgorzata Półtorak – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Uzasadniając poinformowała, iż do niewykorzystania środków PFRON przeznaczonych w 2004r. na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych realizowanych przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej w dużej mierze przyczyniła się gruntowna zmiana przepisów ustawy z dnia
27 sierpnia o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz wejście w życie ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej określającej zasady postępowania w sprawach dotyczących pomocy państwa ze środków publicznych, która zastąpiła bardziej liberalną ustawę z dnia 27 lipca 2002r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców.
Dodała, że przed nowelizacją ustawy o rehabilitacji, pracodawcy mogli otrzymać zwrot kosztów organizacji nowych stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń za 18 miesięcy. Zmiana przepisów ustawy ograniczyła pomoc dla pracodawców do zwrotu kosztów przystosowania stanowisk pracy, adaptacji pomieszczeń i urządzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych jednocześnie obniżając wielkość tej pomocy. Wprowadzenie powyższych zmian, obowiązująca skomplikowana i pracochłonna procedura pozyskiwania tych środków oraz obowiązek utrzymywania stanowisk pracy przez co najmniej 36 miesięcy spowodowały brak zainteresowania pracodawców w podejmowaniu działań mających na celu przystosowanie stanowisk pracy, urządzeń czy pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z § 1a i 1b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 maja 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania, oprocentowania, spłaty, i rozkładania na raty i umarzania pożyczek dla osób niepełnosprawnych pomoc udzielana osobom niepełnosprawnym na rozpoczęcie działalności gospodarczej nie może być udzielana w sektorze transportu, w zakresie działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu Ustanawiającego Wspólnotę Europejską /sektor spożywczy, mięsny, rybny, rolniczy i in./, dla działalności związanej z eksportem i uwarunkowana pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej. Uniemożliwia to osobom niepełnosprawnym uruchamianie działalności gospodarczej i rolniczej w najpopularniejszych branżach. Ponadto osoby niepełnosprawne mają olbrzymie problemy związane z zabezpieczeniem pożyczki. Podjęto działania w zakresie uaktywnienia osób niepełnosprawnych w kierunku uruchamiania własnej działalności gospodarczej. Zwiększono środki PFRON na szkolenia w zakresie podstaw dotyczących otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej. Powiatowy Urząd Pracy zorganizował szkolenie „ABC przedsiębiorczości”. Zorganizowano spotkanie z uczestnikami kursu, na którym przedstawiono warunki uzyskania pożyczki ze środków PFRON.
Następnie oznajmiła, że w celu pełnego wykorzystania środków PFRON przyznanych samorządowi powiatowemu na 2004r. proponuje się dokonać przeniesienia środków w wysokości 101 000,00 zł. niewykorzystanych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych to jest na:
- zwrot kosztów przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych w wysokości 23 000,00 zł,
- udzielanie osobom niepełnosprawnym pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej w wysokości 75.000,00zł;
- dofinansowanie do oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności gospodarczej w wysokości 3 000,00 zł. na zwiększenie planu wydatków z zakresu rehabilitacji społecznej.
Nawiązując do pism Warsztatów Terapii Zajęciowej z dnia 06.12.2004 r.
w sprawie zwiększenia limitu środków na zabezpieczenie utrzymania dodatkowej grupy uczestników warsztatów, konieczności wykonania niezbędnych prac remontowych oraz doposażenia pracowni, proponuje się zwiększenie planu o kwotę 104.328 zł. Powyższa wartość wynika
z niewykorzystania środków w ramach rehabilitacji zawodowej – 101.000 zł oraz rehabilitacji społecznej w tym: dofinansowania turnusów, sportu, kultury, rekreacji, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze – 3.328 zł. Ponadto w związku z dużym zainteresowaniem osób niepełnosprawnych uzyskaniem dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych proponuje się zwiększenie planu o kwotę 16.448 zł.

Ponieważ Radni nie zgłosili żadnych uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedsatwiony projket uchwały.

Uchwała w sprawie: zmiany uchwały Nr XVII/105/2004 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29.03.2004 r. w sprawie określenia zadań
z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
w 2004r.została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 162/XXV/2004.


3) Członek Zarządu Powiatu – Pan Leszek Lepiarz – przedstawił projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu
i wynajem garażu na okres dłuższy niż trzy lata. Uzasadniając poinformował, iż Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Skarżysku – Kamiennej pismem z dnia 01.12.2004 r. wystąpił do Zarządu Powiatu Skarżyskiego z prośbą o wyrażenie zgody na przedłużenie umowy najmu – obecnemu najemcy – garażu o powierzchni użytkowej 7 m2 położonego na nieruchomości ZSZ Nr 1
w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Tysiąclecia 22.
Dodał, że dotychczasowy najemca – pracownik ZSZ Nr 1 – Pani Teresa Bartosik posiada 3-letnią umowę najmu, której okres ważności upłynie 31 grudnia 2004 r. W związku z powyższym w imieniu Zarządu Powiatu wniósł o przyjęcie przedstawionego projektu i wyrażenie zgody na wynajem tego garażu dotychczasowemu najemcy – w trybie bezprzetargowym - na okres dalszych pięciu lat tj. do dnia 31 grudnia 2009


Ponieważ Radni nie zgłosili uwag ani wniosków Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedsatwiony projket uchwały.

Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargu i wynajem garażu na okres dłuższy niż trzy lata została przyjęta jednogłośnie i uzyskała Nr 163/XXV/2004.



Ad. pkt. 14 - Zamknięcie sesji Rady Powiatu.


Przewodniczący Rady - Pan Wiesław Stępień przed zamknięciem sesji oddał głos Panu Staroście.

Starosta Skarżyski – Pan Łukasz Wojciechowski – złożył wszystkim obecnym a w szczególności Radnym Powiatu najlepsze życzenia świąteczne oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2005 roku. Dziękując za mijający rok stwierdził, iż był on udany.

Przewodniczący Rady Wiesław Stępień – dołączając się do życzeń dodał, aby pozyskiwanie pieniędzy z Unii Europejskiej było dla powiatu efektywne. Wszystkim mieszkańcom powiatu życzył zwiększenia w nowym roku budżetów rodzinnych. Następnie zaprosił wszystkich obecnych do wspólnego połamania się opłatkiem.

Zamykając XXV Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego poinformował, iż porządek obrad został zrealizowany w całości.
Podziękował radnym za przybycie i aktywny udział w dzisiejszych obradach. Podziękował również gościom zaproszonym oraz wszystkim osobom, które zechciały towarzyszyć Radzie w dzisiejszej sesji.

Następnie poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły 'Zamykam XXV Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego'.

Godzina zakończenia obrad – 14.45


Protokołowała:
Joanna Wężyk


Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego

WIESŁAW STĘPIEŃ








Data wytworzenia : 2005-03-02 01:00 Autor : Joanna Wężyk Data publikacji : 2005-03-02 01:00 Osoba udostępniająca na stronie : Joanna Wężyk Data ostatniej modyfikacji : 2005-03-02 Osoba modyfikująca : Joanna Wężyk

ePUAP

Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.


Wyświetl większą mapę

Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30



Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
plac Floriański 1 (I piętro)

Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
 

Spis numerów telefonicznych Starostwa



NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879

Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)

Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje

Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)

2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP

3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje

Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:

info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:

info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html