BIP Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej

Protokół z V posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Skarżyskiego

Drukuj
1 2 3
Skarżysko-Kamienna 2004-10-13
Znak: P.O.I-5120-4/04

Protokół z V posiedzenia
Komisji Bezpieczeństwa i Porządku
Powiatu Skarżyskiego
W dniu 2004-10-13 o godz. 9:00 w Starostwie Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej odbyło się piąte posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Skarżyskiego.

W posiedzeniu wzięli udział:
1. Łukasz Wojciechowski - przewodniczący komisji
2. Waldemar Mazur - członek komisji
3. Stanisław Kopeć - członek komisji
4. Paweł Żak - członek komisji
5. Małgorzata Półtorak - członek komisji
6. Ewa Rymarczyk - uczestnik prac komisji z głosem doradczym
7. Sylwester Hamera - uczestnik prac komisji z głosem doradczym
8. Jan Piłat - uczestnik prac komisji z głosem doradczym
9. Krzysztof Bąk - uczestnik prac komisji z głosem doradczym

W posiedzeniu wzięli także udział zaproszeni goście:
Pan Ryszard Rupala – Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Skarżysku-Kamiennej – zaproszony przez Prezydenta Miasta Waldemara Mazura;
oraz
Pan Dariusz Zarychta – Naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej i Tomasz Kieres – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej – zaproszeni przez Starostę Łukasza Wojciechowskiego.

Posiedzenie protokółował Paweł Rzuchowski (pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej).


Plan posiedzenia zawierał następujące zagadnienia:
1. Realizacja przez powiatowe instytucje, służby i straże programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli i porządku publicznego (Uchwała Nr XIV/82/2003 Rady Powiatu Skarżyskiego z dnia 29-10-2003);
2. Przedstawienie przez uczestników spotkania propozycji wydatków do budżetu Powiatu na rok 2005 mających wpływ na bezpieczeństwo i porządek publiczny;
3. aktualne problemy związane z bezpieczeństwem obywateli i propozycje ich rozwiązania;

Ad. 1.Na wstępie Starosta Łukasz Wojciechowski przywitał wszystkich przybyłych i przedstawił porządek spotkania. Poprosił uczestników o zabieranie głosów w sprawie realizacji programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli i porządku publicznego.

Jako pierwszy głos zabrał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Sylwester Hamera. Wskazał na rodzaje działań prewencyjnych prowadzonych przez komendę związane z akcjami:
Dni Otwartych Strażnic – wycieczki szkolne i przedszkolne w strażnicach mające za zadanie zapoznać młodzież z pracą strażaków;
Akademia Dobrych Pomysłów – akcja mająca na celu uświadamianie dzieciom jak bawić się bezpiecznie; w ramach akcji podnoszono problem szkodliwości wypalania traw;
konkurs plastyczny prowadzony z Urzędem Miasta Skarżysko-Kamiennej “Strażak w Akcji” – konkurs kierowany do dzieci i młodzieży mający na celu popularyzacje wiedzy pożarniczej;
Konkurs Wiedzy Pożarniczej – adresowany do młodzieży, a przeprowadzany na terenie całego powiatu;
W okresie ferii i wakacji Strażacy prowadzili akcje mające za zadanie umożliwienie dzieciom i młodzieży bezpiecznej zabawy (organizowanie dodatkowych zajęć, pokazów, tworzenie lodowisk itd.)
Komenda Powiatowa przeprowadziła także kontrole obiektów budowlanych sprawdzając ich bezpieczeństwo przeciwpożarowe i możliwości sprawnej ewakuacji. W wyniku kontroli stwierdzono około 240 usterek, które zostały wskazane właścicielom budynków do usunięcia.
Wszystkie działania wskazane w programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli i porządku publicznego przypisane KPPSP zostały włączone do realizowanych wewnętrznie przez komendę programów i planów.
Komendant zwrócił uwagę na statystyki wyjazdów gdzie w roku mijającym zaobserwowano duży wzrost wyjazdów do pożarów w gminie Skarżysko Kościelne. Szczególnie dotyczy to podpaleń traw we wsi Lipowe Pole. Duży procent wyjazdów stanowiły także te związane z usuwaniem gniazd os i szerszeni.

Komendant Powiatowy Policji Paweł Żak przedstawił działania podjęte przez Policję w ramach realizacji programu. Skupiały się one na działaniach prewencyjnych:
„Bezpieczna droga do szkoły”;
„Stop narkotykom”;
W ramach tych działań funkcjonariusze odwiedzali szkoły i informowali dzieci i młodzież o zagrożeniach i odpowiedzialności w przypadku nie przestrzegania zaleceń policji.
W ramach przeciwdziałania przestępczości otworzono punkt przyjęć interesantów na osiedlu przydworcowe.
Została zwiększona ilość patroli pieszych.
Dokonano około 120 wydaleń cudzoziemców związanych przede wszystkim z działalnością handlową na bazarach Skarżyska – dzięki czemu ilość przestępstw z udziałem obywateli obcych państw zmalała do zera.
Ogólnie dzięki podjętym działaniom ilość przestępstw na terenie powiatu zmalała. Komendant podkreślił, że ilość przestępstw jest jednak ściśle związana z panującym bezrobociem. Świadectwem tego są przestępstwa związane z kradzieżą elementów metalowych i sprzedażą ich na skupach złomu. Ilość kradzieży zmalała w momencie wprowadzenia przepisu zobowiązującego właściciela skupu złomu do rejestrowania z imienia i nazwiska osób odsprzedających złom.
Komendant wskazał na duże osiągnięcie skarżyskiej policji polegające na wykryciu miejsca składowania 2,5 kg narkotyków.

Radny Stanisław Kopećzadał pytanie o zabezpieczenie ruchu drogowego w dniu Wszystkich Świętych biorąc pod uwagę prowadzone na terenie miasta remonty dróg.

Odpowiedzi udzielił zaproszony na spotkanie Naczelnik Dariusz Zarychta informując, że koncepcja organizacji ruchu w tym dniu jest już opracowana w porozumieniu z Komenda Powiatową Policji. Dotarcie do cmentarzy nie powinno nastręczać większych problemów.

Radny Stanisław Kopeć poprosił o lepsze oznaczenie objazdów, które obecnie są zorganizowane w związku z remontami dróg w Skarżysku-Kamiennej.

Prezydent Miasta Waldemara Mazura przypomniał, że objazd przez Majków Anna z którego często korzystają kierowcy jest nieformalny.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Krzysztof Bąkwskazał na działania podejmowane przez inspektorat związane z intensyfikacją szczepień lisów na terenie powiatu i województwa. Związane jest to z wymogami Unii Europejskiej. Szczepienia są dokonywane za pomocą zrzutu drogą powietrzną szczepionek w rejonach leśnych. Akcja ta zakończyła się dnia 10 października.
Wraz z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach został opracowany plan informowania w środowiskach wiejskich powiatu o konieczności oznakowania zwierząt oraz wymogów produkcji żywności po wstąpieniu Polski do struktur Unii Europejskiej. Akcja ma trwać od listopada 2004 do końca miesięcy wiosennych 2005 roku.

Radny Stanisław Kopećzadał pytanie jak w Unii Europejskiej jest rozwiązywany problem bezpańskich psów i czy są możliwości zorganizowania powiatowego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Krzysztof Bąkprzypomniał że zadbanie o bezdomne zwierzęta jest obowiązkiem ustawowym gminy. Koszt złapania jednego bezdomnego psa wynosi około 700 zł. Budowa schroniska jest sprawą skomplikowaną, ale zanim się zacznie budowę schroniska trzeba się zająć ograniczeniem rozrodczości populacji psów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Jan Piłatprzedstawił pozytywna opinię nt. poziomu zdrowia na terenie powiatu. Zmniejszenie ilości negatywnych danych wynika min. z likwidacją stanowisk pracy, które stwarzały problemy sanitarne. Wpływ na poprawę warunków sanitarnych w powiecie mają zaostrzone wymogi przetwarzania i przechowywania żywności określone przez Unię Europejską.

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Małgorzata Półtorakpowiedziała, że jej instytucja skupiła się na pomocy rodzinom zagrożonym patologiami. Rodzice zgłaszają często problemy z uzależnieniami swoich dzieci wobec czego PCPR zorganizuje warsztaty przeciwdziałania uzależnieniom. PCPR uczestniczy także w inicjatywie powołania „Centrum Readaptacji Społecznej” dla rodzin zagrożonych rozpadem. Ma ono pomagać także osobom powracającym z zakładów karnych do rodzin. Projekt na sfinalizowanie centrum został złożony w ramach programu oferowanego przez UE.

Pani Prokurator Ewa Rymarczykspytała dlaczego zaniechano zapraszania prokuratorów na spotkania z młodzieżą i rodzinami. Podkreśliła że rzadko obecnie trafiają się takie zaproszenia, a prokuratorzy chcą uczestniczyć w takich spotkaniach w ramach profilaktyki przestępstw.

Komendant Powiatowy Policji Paweł Żakpowiedział, że tematy związane z odpowiedzialnością karną poruszają funkcjonariusze policji na częstych spotkaniach z młodzieżą. Obecność prokuratora na takich spotkaniach byłaby jednak wskazana.
Komendant zwrócił uwagę na grupy młodzieży tzw. blokersów, które jeśli nie zagospodaruje im się czasu mogą się stać w przyszłości problemem dla społeczności lokalnej. Według komendanta organizowanie boisk do gry w koszykówkę czy uruchomienie inicjatywy „pedagoga ulicznego” pomimo kosztów, których to wymaga da efekty w przyszłości w postaci zmniejszenia skali przestępczości na terenie powiatu. Sytuacja o tyle jest istotna, że bezrobocie przekłada się na poziom przestępczości w regionie.

Starosta Łukasz Wojciechowskiprzypomniał, że rok 2005 będzie bardzo trudnym rokiem dla budżetów samorządów w Polsce, a wynika to z konieczności ponoszenia pełnych kosztów udziału w Unii Europejskiej.

Ad. 2. Starostapoprosił o wskazanie propozycji do budżetu powiatu, a mających znaczenie dla bezpieczeństwa obywateli.

Pani Prokurator Ewa Rymarczykpoprosiła o umieszczanie progów zwalniających na lokalnych drogach, szczególnie w okolicach szkół.

Naczelnik Dariusz Zarychtapoinformował, że koszt takiego progu waha się w okolicach 4000 zł i na przyszły rok zaplanowano lokalizacje takich progów. Montaż progów jest możliwy tylko przy niektórych drogach po spełnieniu wszystkich wymogów.

Radny Stanisław Kopećprzypomniał, że sprawą niezwykle niebezpieczną jest pozostawianie nieodśnieżonych chodników co zmusza pieszych do chodzenia ulicą. Samochody przy śliskiej nawierzchni mogą potrącać pieszych poruszających się jezdnią.

Prezydent Miasta Waldemar Mazurprzypomniał inicjatywę montażu monitoringu w Powiecie. Koszt takiej instalacji jest bardzo duży i wskazane byłoby włączenie się w tą inicjatywę innych instytucji. Miasto może przeznaczyć na ten cel 50 000 zł.

W odpowiedzi Starosta Łukasz Wojciechowski zadeklarował działania mające na celu pozyskać z budżetu Powiatu kwoty w wielkości 20 000 zł.

Komendant Policji Paweł Żakokreślił zadeklarowane środki jako wystarczające na początek budowy systemu monitoringu, którego stosowanie przyniesie odczuwalne efekty.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Sylwester Hamerapowiedział, że brak do dziś w komendzie kilku urządzeń specjalistycznych mających znaczenie dla sprawności i bezpieczeństwa prowadzonych akcji ratowniczych. Będzie prosił we wniosku do Starosty o dofinansowanie ich zakupu.

Ad. 3.Pani Prokurator Ewa Rymarczyk poruszyła problem pieniędzy zasądzanych przez sądy od sprawców przestępstw na rzecz stowarzyszeń pomagających ofiarom przestępstw. Brak stowarzyszeń na terenie powiatu mających zapis statutowy o „pomocy ofiarom przestępstw” powoduje zasądzanie przez sądy pieniędzy na rzecz takich stowarzyszeń w Kielcach. Prosiła o przekazanie informacji dla zainteresowanych organizacji w powiecie.

Starostajak i Komendant Policji zobowiązali się do przekazania tej informacji działającym w zakresie bezpieczeństwa obywateli stowarzyszeniom z Powiatu Skarżyskiego.

Starosta prosząc o udzielenie pisemnej informacji dot. realizacji powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli i porządku publicznego do dnia 2004-10-15, zakończył spotkanie.

Posiedzenie zakończyło o godzinie 11:00.


Sporządził: Paweł Rzuchowski

Data wytworzenia : 2005-01-31 01:00 Autor : Paweł Rzuchowski Data publikacji : 2005-01-31 01:00 Osoba udostępniająca na stronie : Paweł Rzuchowski Data ostatniej modyfikacji : 2008-01-30 Osoba modyfikująca : Małgorzata Łakomiec

ePUAP

Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.


Wyświetl większą mapę

Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30



Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
plac Floriański 1 (I piętro)

Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
 

Spis numerów telefonicznych Starostwa



NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879

Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)

Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje

Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)

2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP

3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje

Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:

info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html

Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:

info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html