PROTOKÓŁ Nr XXIII/2004
P R O T O K Ó Ł Nr XXIII/2004
z SESJI RADY POWIATU SKARŻYSKIEGO
odbytej 8 listopada 2004r.
Miejsce odbycia sesji - sala herbowa Starostwa Powiatowego
w Skarżysku- Kamiennej, ul. Konarskiego 20.
Godzina rozpoczęcia obrad - 8.30
W sesji udział wzięli:
- Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Pan Michał Okła,
- Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów – Pan Tadeusz Bałchanowski,
- Przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych działających na terenie powiatu,
- Dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu skarżyskiego,
- Starosta i Wicestarosta Powiatu,
- Sekretarz i Skarbnik Powiatu Skarżyskiego,
- Członkowie Zarządu Powiatu i Naczelnicy Wydziałów Starostwa Powiatowego,
- Radni Powiatu Skarżyskiego,
- Przedstawiciele lokalnych mediów.
Lista obecności radnych biorących udział w sesji i gości zaproszonych uczestniczących w obradach - w załączeniu.
Obradom Rady Powiatu przewodniczył Przewodniczący Rady Powiatu – Pan Wiesław Stępień.
Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego protokołował: Łukasz Krawiecki –Podinspektor w Biurze Rady Powiatu.
STRESZCZENIE POSIEDZENIA
Ad. pkt. 1. Otwarcie sesji.
XXIII w kadencji Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego otworzył Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego - Pan Wiesław Stępień, który powitał gości zaproszonych na dzisiejsze obrady, Radnych Powiatu Skarżyskiego oraz wszystkich biorących udział w Sesji.
Ad. pkt. 2. Stwierdzenie kworum i przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący obrad – Pan Wiesław Stępień - poinformował zebranych, iż w dzisiejszej sesji uczestniczy 17 radnych co stanowi 81 % ogólnego składu Rady. Stwierdził, iż jest to kworum zdolne do podejmowania prawomocnych uchwał i decyzji.
W trakcie odbywających się obrad liczba radnych uczestniczących w sesji ostatecznie wyniosła 19 osób, co stanowiło 91 % ogólnego składu Rady.
Stwierdził, iż zgodnie z § 19 ust. 3 pkt. 2) Statutu Powiatu Skarżyskiego, Sekretarzem dzisiejszych obrad zostaje wybrany Radny Stanisław Głowacki.
Następnie oświadczył, że Państwo Radni wraz z zawiadomieniem o dzisiejszej Sesji otrzymali projekt porządku obrad.
Zapytał - czy do przedstawionego projektu porządku XXIII Sesji Rady Powiatu Radni, lub członkowie Zarządu Powiatu zgłaszają uwagi, wnioski lub inne propozycje.
W tym punkcie głos zabrali:
Radny Andrzej Bętkowski – stwierdził, iż zgodnie z § 19 ust. 4 Statutu Powiatu Skarżyskiego porządek obrad każdej sesji powinien obejmować określone punkty. W zaproponowanym przez Pana Przewodniczącego projekcie porządku brak jest punktów dotyczących: - przyjęcia protokółu z poprzedniej sesji oraz sprawozdania starosty z działalności zarządu między sesjami. Zgłosił wniosek o przestrzeganie zapisów statutu i wprowadzenie do porządku tych obligatoryjnych punktów.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień odpowiadając na powyższe stwierdził, iż ostatnia sesja Rady Powiatu odbyła się 29 października br. i protokół z posiedzenia jest w trakcie pisania. Natomiast jeżeli będzie wola Radnych Starosta przedstawi sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu między sesjami.
W następnej kolejności poddał pod głosowanie zgłoszony przez Radnego Andrzeja Bętkowskiego wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktów:
- przyjęcia protokółu z poprzedniej sesji,
- sprawozdanie starosty z działalności zarządu między sesjami.
Powyższy wniosek został przez Radnych odrzucony w głosowaniu:
Za przyjęciem wniosku głosowało – 3 radnych
Przeciw głosowało – 14 radnych
Wstrzymała się od głosu – 0
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad dzisiejszej Sesji.
Za przyjęciem porządku głosowało – 15 radnych
Głosów Przeciwnych – 0
Wstrzymało się od głosu – 2 osoby
Porządek XXIII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został przyjęty.
Ad. pkt. 3. Interpelacje i zapytania radnych
W tym punkcie obrad głos zabrali:
Radny Janusz Borowiec – w swoim wystąpieniu po raz kolejny zapytał kiedy zostanie powołany pełnomocnik Hali Sportowo – Rehabilitacyjnej w Suchedniowie. Zwrócił uwagę, iż do końca listopada 2004 roku składa się wnioski o wpis do kalendarza imprez sportowych organizowanych przez Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Wskazał, iż opieszałość w działaniach Zarządu Powiatu może doprowadzić do tego, że żadna z imprez o randze wojewódzkiej nie będzie organizowana na terenie hali. W następnej kolejności zgłosił 2 wnioski do Zarządu Powiatu w następujących sprawach:
- przygotowanie projektu uchwały w sprawie: wprowadzenia zmian w statucie powiatu skarżyskiego,
- przygotowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia szczegółowego trybu rozpatrywania skarg dotyczących zarządu powiatu, starosty, a także kierowników powiatowych: służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych powiatu skarżyskiego.
(interpelacja i uzasadnienie wniosków w załączeniu)
Radny Andrzej Bętkowski – zwrócił się do Zarządu Powiatu oraz Zarządu Dróg Powiatowych o podjęcie działań mających na celu odnowienie, wyremontowanie lub likwidację zabezpieczeń w postaci pachołków i łańcuchów przy drogach powiatowych na terenie miasta, szczególnie: na wiadukcie w pasie drogi ul. Piłsudskiego, w okolicy Urzędu Pocztowego w pasie drogi ul. Niepodległości oraz przy ul. 1-go Maja.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień – dziękując za wystąpienia stwierdził, iż odpowiedzi na zgłoszone interpelacje, zostaną udzielone w punkcie 5 porządku obrad lub na piśmie z zachowaniem odpowiednich terminów.
Ad. pkt. 4. Wolne wnioski i oświadczenia
W tym punkcie obrad głos zabrał:
Pan Janusz Kiersnowski – Dyrektor Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku – Kamiennej w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na dwa aspekty sprawy dotyczącej ustanowienia hipoteki na ul. Ekonomii 4 w Skarżysku – Kamiennej. Jako Kierownik Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku – Kamiennej i użytkownik budynku przy ul. Ekonomii, na którym zostanie ustanowiona hipoteka, zapytał, czy Rada Powiatu zastanawiała się, jakie skutki prawne i konsekwencje niesie za sobą podjęcie powyższej uchwały oraz co stanie się z MOMP w momencie wygaśnięcia umowy użytkowania, tj. po 31 grudnia 2006 roku. Wyraził stanowisko, że powiat podejmując uchwałę w sprawie ustanowienia hipoteki na ul. Ekonomii 4 rozwiąże jedynie problem zobowiązań Zespołu Opieki Zdrowotnej wobec Karpackiej Spółki Gazownictwa za dostawę gazu, jednak nie będzie to miało wpływu na ogólne zadłużenie szpitala. Stwierdził, iż należy zadać sobie pytanie, jakie zobowiązania ZOZ uda się pokryć w ten sposób i jakie będą efekty finansowe takich działań. Odnosząc się natomiast do sytuacji Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy poinformował, iż kierowany przez niego Zakład przeszedł restrukturyzację i dostosował się do warunków panujących na rynku, a obecnie posiada dodatni wynik finansowy, który pozwolił na wypłatę zaległości płatniczych wobec pracowników. Wyraził zdanie, że Rada Powiatu jest niekonsekwentna i niekompetentna w podejmowanych działaniach, ponieważ załatwienie sprawy w zaproponowany sposób nie rozwiązuje ogólnego problemu zadłużenia szpitala.
Ad. pkt. 5. Udzielenie odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania.
Wicestarosta – Pan Wiesław Gnat udzielając odpowiedzi na interpelacje Radnego Janusza Borowca poinformował, iż Zarząd Powiatu w tym tygodniu podejmie decyzje o wyborze pełnomocnika Hali Sportowo – Rehabilitacyjnej
w Suchedniowie spośród dwóch zgłoszonych kandydatów. Stwierdził również, że na pozostałe pytania Radni otrzymają odpowiedź na piśmie.
Ad. pkt. 6. Rozpatrzenie i podjęcie uchwały.
Projekt uchwały w sprawie: wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki zwykłej na nieruchomości położonej przy ul. Ekonomii 4 w Skarżysku – Kamiennej znajdującej się w użytkowaniu Zespołu Opieki Zdrowotnej i Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy dla Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie oddział Zakład Gazowniczy w Kielcach ul. Loefflera 2, wraz z uzasadnieniem przedstawił Pan Jerzy Żmijewski – Członek Zarządu Powiatu. Poinformował, iż Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej wystąpił z pismem do Zarządu Powiatu z prośbą o ustanowienie hipoteki zwykłej na rzecz Karpackiej Spółki Gazowniczej, na nieruchomości położonej w Skarżysku – Kamiennej przy ul. Ekonomii 4, stanowiącej własność Powiatu Skarżyskiego. Hipoteka ta ma stanowić zabezpieczenie wierzytelności w kwocie 921.413 zł za dostarczany gaz ziemny, który ZOZ zużył do kotłowni i spalarni zakładowej.
Przewodniczący Rady – Pan Wiesław Stępień poinformował, iż 5 listopada br. zebrały się wszystkie Komisje Rady, które rozpatrywały omawiany projekt uchwały. Poprosił następnie Pana Andrzeja Bętkowskiego –Prowadzącego obrady komisji, o zapoznanie radnych ze stanowiskiem i wnioskami wypracowanymi przez Komisje.
Radny Andrzej Bętkowski – Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej – relacjonując przebieg wspólnego posiedzenia Komisji Rady, które odbyło się w dniu 5 listopada 2004 roku poinformował, iż Radni opiniując projekt uchwały zwrócili uwagę, iż jego uzasadnienie jest zbyt krótkie i nie wyjaśnia wielu istotnych kwestii. Przypomniał, iż zgodnie z § 26 ust. 2 Statutu Powiatu uzasadnienie powinno w szczególności zawierać: wskazanie potrzeby podjęcia uchwały, oczekiwane skutki społeczne i finansowe oraz źródła ich pokrycia. Wskazał, iż w trakcie posiedzenia Komisji przekazano informację, że nie jest możliwe ustanowienie hipoteki na budynku kotłowni i spalarni szpitala powiatowego. Przypomniał, iż w 2002 roku Rada Powiatu podjęła uchwałę Nr 313/XL/2002 w sprawie: wyrażenia zgody na ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości stanowiącej własność powiatu skarżyskiego na zabezpieczenie kredytu bankowego w kwocie 500.000 zł zaciągniętego przez ZOZ w Skarżysku – Kamiennej na remont kotłowni i spalarni. Przekazał, że po wyjaśnieniach Dyrektora przekazanych w trakcie posiedzenia okazało się, że ZOZ nie otrzymał kredytu na powyższy remont, a tym samym wymieniona nieruchomość nie ma ustanowionej hipoteki. Ponadto Radni zapoznali się z informacją dotyczącą sytuacji finansowej Zakładu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku – Kamiennej mianowicie, że zadłużenie Szpitala za okres 9 miesięcy wynosi ok. 30 mln zł, z czego ok. 15 mln stanowią zobowiązania z tytułu „ustawy 203”. W toku dyskusji nie otrzymano jednak informacji na temat działań Zarządu Powiatu oraz Rady Społecznej dotyczących restrukturyzacji szpitala w ramach opracowanego programu naprawczego jednostki. Oznajmił również, że w sposób ogólny Komisja zapoznała się
z informacją w sprawie uzgodnień pomiędzy Karpacką Spółką Gazowniczą a ZOZ dotyczącą spłaty zadłużenia. Zwrócono także uwagę, iż do tej pory nie ustanowiona została odrębności lokali użytkowanych przez MOMP oraz ZOZ w budynku przy ul. Ekonomii 4. Stwierdził, iż członkowie komisji nie otrzymali jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie, czy po ustanowieniu hipoteki na nieruchomości przy ul Ekonomii, Zespół Opieki Zdrowotnej będzie w stanie realizować swoje zobowiązania wobec Karpackiej Spółki Gazownictwa. Wyraził zdziwienie, przedstawioną na posiedzeniu Komisji wypowiedzią Starosty Pana Łukasza Wojciechowskiego z której wynika, że rozwiązanie problemu zadłużenia szpitala wobec Gazownictwa jest rozwiązaniem krótkotrwałym. Kończąc zaznaczył, iż nasuwa się wiele pytań dotyczących zasadności podjęcia uchwały w tej sprawie i dyskusja nad ustanowieniem hipoteki na ul. Ekonomii 4 w Skarżysku – Kamiennej powinna być w trakcie dzisiejszych obrad kontynuowana.
Radny Janusz Borowiec zwrócił uwagę na nieobecność Pana Starosty w trakcie dzisiejszej Sesji. W następnej kolejności wskazał, iż przed podjęciem decyzji o ustanowieniu hipoteki na ul. Ekonomii 4 zasadnym byłoby, aby Zarząd Powiatu udzielił odpowiedzi na następujące pytania:
1. w jakim stopniu podjęcie tej uchwały ma wpływ na kondycję finansową ZOZ i dalsze finansowanie szpitala,
2. o jaki procent zmniejszy się zadłużenie jednostki,
3. czy ustanowienie hipoteki zwykłej nie jest tylko wyprowadzeniem nieruchomości z zasobów mienia powiatu,
4. czy hipoteka na tej nieruchomości nie utrudni statutowej działalności Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku – Kamiennej,
5. czy Zarząd Powiatu zaplanuje w projekcie budżetu na 2005 rok środki finansowe na wykup tej hipoteki, czy też planuje sprzedaż nieruchomości w przypadku nie wywiązania się ZOZ z umowy z Karpacką Spółką Gazowniczą,
6. kiedy Zarząd Powiatu przedstawi Radzie koncepcję oddłużenia SP ZOZ lub jego prywatyzacji.
Radny Jerzy Żmijewski - odnosząc się do ustanowienia hipoteki na nieruchomości przy ul. Ekonomii 4 podkreślił, że użytkowanie tego budynku na rzecz ZOZ i MOMP wpisane do księgi wieczystej jako ograniczone prawo rzeczowe jest skutecznie i prawnie chronione przez czas na jaki zostało ustanowione, w tym przypadku do 31 grudnia 2006 roku. Jest to zgodne z uchwałą Rady Powiatu Nr 200/XXV/2001 z dnia 30 kwietnia 2001 roku. Przekazał również, że do chwili obecnej uchwała ta nie była zrealizowana, a tym samym nie doprowadzono do podpisania aktu notarialnego określającego udział w użytkowaniu nieruchomości. Zauważył, iż nie byłoby tego problemu, gdyby uchwała umożliwiała obu jednostkom użytkowanie budynku przy ul. Ekonomii 4 na czas nieokreślony. Wskazał, iż ustanowienie hipoteki nie jest żadną przeszkodą dla funkcjonowania ZOZ i MOMP albowiem hipoteką obciąża się budynek, którego właścicielem jest powiat skarżyski. Wyraził nadzieję, że Dyrektor ZOZ wywiąże się z zobowiązań wobec Karpackiej Spółki Gazownictwa. Zaznaczył, że w przypadku nie spłacania przez ZOZ zadłużenia wierzyciel zwróci się do właściciela nieruchomości tj. powiatu skarżyskiego o uregulowanie zobowiązania. W przypadku braku decyzji o spłacie zadłużenia Gazownictwo może dochodzi na drodze sądowej wyegzekwowania zapłaty zobowiązań i uzyskania tytułu wykonawczego wobec powiatu skarżyskiego. Wyraził jednak nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie i kierownictwo Zespołu Opieki Zdrowotnej zabezpieczy odpowiednie środki finansowe i spłaci zobowiązanie wobec Karpackiej Spółki Gazowniczej. Odnosząc się natomiast do uchwały Rady Powiatu w sprawie zabezpieczenia kredytu w kwocie 500.000 zł na remont spalarni i kotłowni, wyraził zdziwienie, że dyrekcja ZOZ nie poinformowała Rady Powiatu, że bank nie wyraził zgody na udzielnie kredytu. Wskazał, że brak takiej informacji spowodował, że Zarząd Powiatu nie rozważał możliwości ustanowienia hipoteki na budynku kotłowni i spalarni, bowiem był przekonany że stanowi on zabezpieczenie hipoteczne kredytu na ich remont.
Pan Łukasz Wojciechowski – Starosta Powiatu Skarżyskiego wyraził zdanie, że każde postępowanie obecnego Zarządu jest krytykowane przez opozycję. W związku z tym zapytał, jaki działania podjął Zarząd poprzedniej kadencji w celu poprawy sytuacji Zespołu Opieki Zdrowotnej, w momencie kiedy zadłużenie jednostki wynosiło 600.000 zł oraz przygotowany był odpowiedni program restrukturyzacji. Wskazał, iż rozwiązanie problemu zadłużenia ZOZ wobec Gazownictwa ma jedynie charakter tymczasowy do momentu zakończenia sezonu grzewczego. Odnosząc się do sytuacji finansowej ZOZ poinformował, iż zadłużenie Szpitala z tytułu „ustawy 203” wynosi 8,5 mln zł, z czego ponad 7 mln zostało już zapłacone. Zwrócił uwagę na wagę problemów i konieczność podjęcia wspólnych działań w celu ich rozwiązania. Wyraził również zdanie, że pytania zadane przez Radnego Janusza Borowca są prowokacyjne, a odpowiedzi na powyższe zagadnienia były udzielane w trakcie posiedzenia Komisji w dniu 5 listopada br. Przekazał, iż Zarząd Powiatu wielokrotnie pomagał Szpitalowi płacąc za nieuregulowane faktury. Odpowiadając na pytanie Nr 5 Radnego Janusza Borowca stwierdził, iż Zarząd Powiatu nie przewiduje zabezpieczenia środków w budżecie powiatu w 2005 roku na wykup hipoteki, ponieważ jest to działanie „awaryjne”. Karpackie Zakłady Gazownicze zażądały zabezpieczenia długu majątkiem do momentu spłaty zadłużenia przez Zespół Opieki Zdrowotnej. Podkreślił, iż jest to dług ZOZ, a uczestnictwo powiatu ma charakter udzielenia pomocy jednostce. Zespół Opieki Zdrowotnej będzie musiał wpłacić pierwszą ratę w wysokości 235.000zł, a pozostałą kwotę zadłużenia w miesięcznych ratach po 80.000 zł. Odnosząc się do pytania dotyczącego opracowania i przedstawienia koncepcji oddłużenia ZOZ stwierdził, iż powyższy materiał będzie musiał opracować Dyrektor Szpitala, ponieważ jest to jednostka samodzielna, a Zarząd Powiatu nie może narzucać jej swoich rozwiązań. Odpowiadając na pytanie 1 stwierdził, że podjęta dzisiaj uchwała nie będzie miała żadnego wpływu na kondycję finansową ZOZ. Ponadto przekazał, iż nie jest to żadne „wyprowadzenie” majątku, jak twierdzi Radny Janusz Borowiec, bowiem decyzję w tej sprawie podejmujemy w dobrej wierze, przypominając, iż projekt uchwały został zaopiniowany pozytywnie przez Komisje Stałe Rady. Podkreślił, iż ustanowienie hipoteki na budynku przy ul. Ekonomii nie utrudni statutowej działalności Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy, bowiem jest to jednostka samodzielna działającą na podstawie statutu i mająca swoją strukturę organizacyjną.
Radny Jerzy Żmijewski – w swojej wypowiedzi wskazał, iż użytkowanie obiektu przy ul. Ekonomii 4 w Skarżysku – Kamiennej zostało ustanowione do 31 grudnia 2006 roku. Stwierdził, iż w przypadku spłaty przez Zespół Opieki Zdrowotnej zobowiązań wobec Karpackich Zakładów Gazowniczych oraz wygaśnięcia hipoteki, w imieniu Zarządu zobowiązał się do przedstawienia propozycji zmiany uchwały Nr 200/XXV/2001 z dnia 30 kwietnia 2001 roku, w taki sposób, aby użytkowanie zostało ustalone na czas nieokreślony.
Radny Stanisław Głowacki – wyraził zdanie, że argumenty przedstawione przez Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej są słuszne i logiczne. Stwierdził jednak, że jego zaniepokojenie wzbudziło wystąpienie Dyrektora Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy, który stwierdza, że Radni Powiatu w swoim działaniu są niekompetentni i nieodpowiedzialni. W związku z powyższym poprosił o wyjaśnienie, na czym polega kompetentna i odpowiedzialna decyzja, którą Radni muszą na dzisiejszej sesji podjąć. Czy słuszne jest podjęcie zaproponowanego przez Zarząd projektu uchwały, czy poparcie stanowiska Dyrektora Kiersnowskiego.
Pan Janusz Kiersnowski – Dyrektor Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy w Skarżysku – Kamiennej wskazał, iż została wytworzona zła atmosfera wokół kierowanego przez niego Zakładu. Wyraził nadzieję, że przedstawiona przez Pana Jerzego Żmijewskiego deklaracja dotycząca ustanowienia prawa użytkowania w budynku przy ul. Ekonomii 4 na czas nieokreślony zostanie zrealizowana. Stwierdził, że ustanowienie hipoteki na nieruchomości spowoduje, że MOMP nie będzie miał możliwości ubiegania się o środki pomocowe z Unii Europejskiej. Zaznaczył, że w swojej wypowiedzi nie chciał nikogo obrazić, ale prosi o uwzględnienie w podejmowaniu decyzji punktu widzenia MOMP. Odnosząc się do realizacji uchwały Nr 200/XXV/2001 z dnia 30 kwietnia 2001 wskazał, iż nie została ona zrealizowana, ponieważ była oprotestowana przez MOMP. Zwrócił uwagę, że powodem powyższego działania była konieczność zapłaty 12.000 zł za podpisanie aktu notarialnego, który określał użytkowanie zakładu tylko na czas określony. W związku z powyższym takie działanie wydało się Dyrekcji niezasadne. Kończąc wyraził nadzieję, że uchwała, która określi użytkowanie budynku na czas nieokreślony pozwoli jednostce spokojnie wykonywać swoje zadania.
W związku z pytaniem Pana Jerzego Żmijewskiego dotyczącym spłaty zobowiązań przez Zespół Opieki Zdrowotnej wobec Karpackiej Spółki Gazowniczej Przewodniczący Rady Pan Wiesław Stępień poprosił o udzielenie odpowiedzi w tej sprawie Pana Dyrektora Michała Okłę.
Pan Michał Okła – Dyrektor ZOZ oznajmił, iż w momencie podjęcia przez Radę Powiatu uchwały w sprawie ustanowienia hipoteki na budynku przy ul. Ekonomii, zostanie ustalony z Karpacką Spółką Gazowniczą harmonogram spłaty zadłużenia. Zaznaczył jednocześnie, że będzie on realizowany przez ZOZ, który proponuje rozłożenie zadłużenia na 15 rat.
Radny Andrzej Bętkowski - odnosząc się do wypowiedzi Pana Starosty Łukasza Wojciechowskiego wyraził zdanie, że nie mogą one pozostać bez odpowiedzi. Stwierdził, iż przedstawiane przez Starostę kwoty zadłużenia ZOZ są nieadekwatne i wprowadzają pewne zamieszanie. Przypomniał, iż strata bilansowa szpitala za 2000 rok wynosiła 2,7 mln zł, w 2001 roku – 7 mln zł, natomiast w roku 2002 zmniejszyło się do 5 mln zł. Wskazał, iż Starosta sprawując obecnie władzę, podjął się kontynuowania podjętych wcześniej działań, tak więc zrzucanie winy na poprzedni Zarząd jest niestosowne i świadczy o braku odpowiedzialności. Wyraził następnie zdanie, że zgodnie z zapisami ustawy o samorządzie powiatowym Rada Powiatu obraduje na Sesjach, a Pan Starosta nie ma prawa zabraniać Radnym wyrażania swojej opinii. Uznał, iż nie umieszczenie w uzasadnieniu projektu uchwały oczekiwanych skutków społecznych jej podjęcia, spowodowało niepokój wśród pracowników Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy.
Pan Łukasz Wojciechowski – Starosta Powiatu Skarżyskiego – w swojej wypowiedzi podkreślił, że podejmowane decyzje w dużej mierze zależą od możliwości finansowych powiatu. Poinformował, iż Zarząd może dysponować jedynie 6 % środków budżetu powiatu, bowiem pozostałą ich część stanowią pieniądze znaczone - subwencje i dotacje, przekazywane z budżetu państwa.
Radna Dorota Żak - w swojej wypowiedzi poinformowała, iż media podają, że jeżeli w dniu dzisiejszym do godz. 10.00 ZOZ nie zapłaci 1 raty zadłużenia to zostanie wstrzymana dostawa gazu do Szpitala. W związku z tym zapytała Dyrektora ZOZ, czy została przekazana kwota 235.000 zł dla Karpackiej Spółki Gazowniczej.
Pan Michał Okła – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej poinformował, iż pieniądze dla Zakładów Gazowniczych zostały przekazane
w piątek – 5 listopada 2004 roku.
Radna Dorota Żak - wyraziła również opinię, że wzajemne oskarżanie się przez oba Zarządy są bezpodstawne i nie zasadne. Stwierdziła, iż zarówno tamta Rada i Zarząd jak i obecna nie podjęła zdecydowanych działań, żeby zmienić sytuację finansową ZOZ. Zaznaczyła, że obecnie możemy stanąć przed faktem zastawiania kolejnych nieruchomości będących własnością powiatu, w celu spłaty zobowiązań Szpitala. Wskazała również, iż podziela obawy Dyrektora MOMP Pana Janusza Kiersnowskiego co, do dalszych losów placówki, ponieważ wytworzona wokół niej atmosfera szkodzi jej działalności. Podobnym przykładem jest liceum ogólnokształcące w Bliżynie, w przypadku którego podawanie informacji o planowanej likwidacji doprowadziło do braku naboru uczniów i rozwiązania placówki.
Przewodniczący Rady Pan Wiesław Stępień podziękował za udział w dyskusji i poddał pod głosowanie omawiany projekt uchwały.
Za przyjęciem uchwały głosowało – 15 radnych
Głosów przeciwnych – 0
Wstrzymało się od głosu – 0
Uchwała w sprawie: wyrażenia zgody na ustanowienie hipoteki zwykłej na nieruchomości położonej przy ul. Ekonomii 4 w Skarżysku-Kamiennej znajdującej się w użytkowaniu Zespołu Opieki Zdrowotnej i Międzyzakładowego Ośrodka Medycyny Pracy dla Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Kielcach ul. Loefflera 2, została przyjęta i uzyskała Nr 153/XXIII/2004.
Ad. pkt. 7 - Zamknięcie sesji Rady Powiatu.
Przewodniczący Rady Pan Wiesław Stępień w imieniu własnym oraz Starosty Skarżyskiego zaprosił ponownie Radnych oraz wszystkich obecnych, do udziału obchodach 86 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które rozpoczną się 11 listopada o godz. 10.30 Mszą Świętą w Kościele Św. Józefa w Skarżysku Zachodnim.
Następnie stwierdził, że porządek XXIII Sesji Rady Powiatu Skarżyskiego został zrealizowany w całości. Podziękował radnym za przybycie i aktywny udział w dzisiejszych obradach. Podziękował również gościom zaproszonym oraz wszystkim osobom, które zechciały towarzyszyć Radzie w dzisiejszej sesji.
Następnie poprosił o powstanie z miejsc i zakończył obrady poprzez wygłoszenie formuły 'Zamykam XXIII Sesję Rady Powiatu Skarżyskiego'.
Godzina zakończenia obrad – 10.00
Protokołował
Łukasz Krawiecki
Przewodniczący
Rady Powiatu Skarżyskiego
WIESŁAW STĘPIEŃ
Adres do korespondencji:
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kam.
ul.Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kam.
Wyświetl większą mapę
Godziny pracy:
poniedziałek
od 8:00 do 16:00
wtorek - piątek
od 7:30 do 15:30
plac Floriański 1 (I piętro)
Godziny obsługi interesantów:
poniedziałek 8.30-15.30
wtorek 8.00-13.00
środa nieczynne
czwartek8.00-13.00
piątek 8.00-13.00
NIP Powiatu: 663-18-43-857
NIP Starostwa: 663-16-10-202
Regon Powiatu: 291009410
Regon Starostwa: 291018879
Numery kont bankowych (Getin Noble Bank SA)
Powiat Skarżyski
1. Konto: 06 1560 0013 2868 2085 4870 0001
- udziały w podatku dochodowym z Urzędów Skarbowych
- subwencje
Starostwo Powiatowe
1. Konto dochodów budżetowych: 72 1560 0013 2868 2085 4199 0002
- najem, dzierżawa,
- opłaty komunikacyjne (rejestracja pojazdów, prawa jazdy),
- wyrysy, wypisy,
- rachunki (dot. map geodezyjnych)
2. Konto dochodów Skarbu Państwa: 18 1560 0013 2868 2085 4199 0004
- wpłaty za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa
- dzierżawa gruntów SP
3. Konto depozytów: 61 1560 0013 2868 2085 4199 0006
- wadia i kaucje
Sprawdź, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru:
info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html
Sprawdź, czy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru:
info-car.pl/infocar/dowod-rejestracyjny/sprawdz-status.html
Strony BIP gmin powiatu skarżyskiego:
Gmina Bliżyn
Gmina Łączna
Miasto Skarżysko - Kamienna
Gmina Skarżysko Kościelne
Miasto i Gmina Suchedniów